LOT 3a leaderboard

Spokojené cestovky: prodeje letos stouply o více než čtvrtinu. Letecky vede Burgas

Sardínie, foto: Zdopravy.cz/Jan SůraSardínie, foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Tuzemské cestovní kanceláře čekají letos rekordní sezónu. Po první polovině hlavní letní sezóny hlásí nárůst prodeje zájezdů o 27 %, zejména

Tuzemské cestovní kanceláře čekají letos rekordní sezónu. Po první polovině hlavní letní sezóny hlásí nárůst prodeje zájezdů o 27 %, zejména u leteckých dovolených.

Data dnes zveřenila Asociace cestovních kanceláří (ACK). „Letošní sezóna je výjimečná, vše se vyvíjí velmi dobře,“ říká Vladimír Dolejš, šéf ACK. Podle něj se čeští zákazníci zařadili mezi stabilní náročnou klientelu. To potvrzují i data o tom, že čím dál více lidé na dovolenou létá.

V žebříčku nejčastěji navštěvovaných destinací letos podle odhadů bude opět vést Chorvatsko následované Slovenskem a Itálií. Růst hlásí prakticky všechny země, největší procentní nárůst má díky nízké základně Egypt.

Za růstem je podle cestovek dobrá ekonomická situace. „Určitou roli může hrát i odložená poptávka z loňského roku,“ míní Jan Koláčný, šéf CK Čedok. „V řadě míst nebyly cestovky schopné zejména na začátku července uspokojit poptávku,“ dodal. Podle cestovek není prakticky země, kam by počty zájezdů klesly.

Podle asociace se mění poptávka podle doby, kdy se zájezdy kupují. Dlouho dopředu lidé volil nejdříve Řecko a Španělsko, při nákupech dříve před odletem lidé více volili i například Turecko či Egypt. „Jsou to destinace, kde lidé dlouho váhali a odkládali svá rozhodnutí,“ říká Stanislav Zíma z Exim Tours. Podle něj například do Tuniska stouply letos počty prodaných zájezdů o 110 %. „Je to země s bezkonkurenčním poměrem ceny a služby,“ dodal. Cestovky si pochvalují i velký zájem o Itálii. „Velký zájem je o Kalábrii nebo Sardinii,“ říká mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.  Podle něj se přes léto stále prodávají i dobře exotické dovolené. „Přibývá také kombinovaných dovolených, kdy klienti poznávají více míst najednou,“ dodal.

Velká poptávka podle cestovek vede k tomu, že hoteliéři ve Středomoří chtějí na příští sezónu výrazně zvýšit ceny. „Jde o trend, který je znát hlavně v Řecku. Uvidíme, jak se budou jednání vyvíjet,“ dodal Koláčný. Cestovky proto hledají i další destinace, kam lidi na dovolenou odvézt, například severní pobřeží Bulharska nebo do Albánie.

Cestovky vidí letos i trend prodlužování sezóny až do září a začátku října. Optimisty jsou i před zimní sezónou, kde očekávají další růst zájmu o dovolenou ve vzdálenějších destinací. „S příchodem dalšího dopravce pro spojení směrem na východ se opět zlepší spojení,“ podotkl Zdeněk Kříž z ACK ke startu nového spojení Qatar Airways.

Podle mluvčí Travel Service Vlaďky Dufkové je průběh sezóny zatím velmi uspokojivý. Travel Service na letošek posílil lety z Česka o další dvě letadla, celkem má na třech tuzemských letištích 21 strojů. Tuzemský dopravce má u letů do Středomoří z Prahy výraznou většinu trhu.

Od června do dnešního dne letělo z Česka podle statistik Travel Service nejvíce lidí do Burgasu, následované Heraklionem, Rhodosem a Malorkou. Cestovky jsou podle ní optimistické i na příští rok,chtějí až o dvacet procent více kapacity, než letos. „Potenciál na navýšení kapacit zejména v Evropě určitě je,“ dodal Koláčný.

Tagy ACK dovolená Travel Service
Žádné komentáře