Letecké společnosti Letectví

Spaní v nákladovém prostoru letadla? Koncept Airbusu čeká na první objednávku

Modul do nákladového prostoru, kde by místo nákladu mohli spát cestující. Foto: Airbus
Modul do nákladového prostoru, kde by místo nákladu mohli spát cestující. Foto: Airbus

Nápad společností Airbus a Safran přestavět část nákladového prostoru na lehátkovou část pro cestující v ekonomické třídě získal prestižní cenu Crystal Cabin Award na veletrhu interiérů letadel Aircraft Interiors v Hamburku. Stalo se tak rok poté, co zde Airbus a tehdejší Zodiac (během roku byl koupen právě společností Safran) nápad představil. Stále se ale čeká na první objednávku od aerolinek.

„Je to koncept, který otevírá možnosti využít letadlo k dalším službám. Od spaní až po hřiště nebo salónky pro jednání,“ uvedl Airbus v tiskové zprávě k získání ceny.

Koncept vyvinutý společně se Safranem počítá s různými moduly, které bude možné jednoduše instalovat namísto kontejnerů pro přepravu nákladu pod palubou pro cestující. Společnost Safran při prezentaci uvedla, že dva zákazníci už požádali o cenovou kalkulaci, zatím si ale takové moduly neobjednali.

Modul představený loni v Hamburku počítal v nákladovém prostoru zatím se čtyřmi místnostmi, v jedné je celkem šest lehátek. Cestující sice nebudou mít výhled, ale budou moci cestovat pohodlně ve vodorovné poloze. Firma ale na konceptu ještě zapracovala, nově by nabídla až 32 míst v podpalubí. Nejčastěji se mluví o využití takových lehátek u ultra dálkových letů včetně zvažovaných spojení z východního pobřeží Austrálie do Evropy, které by trvaly přes dvacet hodin.

13
Diskuze

avatar
5 Komentáře
8 Reakce na komentáře
10 Sledující tohoto příspěvku
 
Nejvíce hodnocený komentář
Nejžhavější komentáře
10 Autoři komentářů
JauOtaMartin V.Jen takJaroslav Čerství autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ota
Host
Ota

a jak to bude s bezpečností? Na horní palubě jsou jednotlivé EXITy, to se dole budou řezat do trupu speciální dveře? Nebo při nouzovém přistání se zahlásí budíček a všichni si půjdou nahoru sednout na sedačku? 🙂
Určitě to bude nějak vymyšlené, tak kdyby bylo více info, budu za něj rád. Nápad je to dobrý, jen jsem zvědavý na realizaci.

Jiří
Host
Jiří

Když jsem byl v tehdejším Zodiacu na exkurzi (kdo neví, firma vyrábí v Plzni na Borských polích) a viděl jsem spací kontejnery pro posádku (které se rovněž umisťují do Cargo prostoru), přišly mi strašně malé. Nedokáži si představit, že do toho pustí veřejnost…

Neználek
Host
Neználek

A zavazadla poletí napřed anebo dalším letadlem? :/

Martin V.
Host
Martin V.

To má zaplnit je část „podpalubí“. Ve zbytku budou zavazadla, cargo se na ultradlouhé lety nevejde kvůli hmotnosti (palivo o stejné hmotnosti zabere mnohem míň objemu, navíc většinou v křídlech).

Adam
Host
Adam

No nevím, 20 hodin ležet v něčem takovým, nevidět co děje venku…to mě teda vůbec neláká.

Petr
Host
Petr

Pokud jste v prostřední řadě, tak toho taky moc nevidíte. Než se nemoct pohnout v turistické třídě , tak beru tohle všemi deseti.

Martin V.
Host
Martin V.

Někde psali, že kvůli bezpečnosti bude muset mít každý stejně sedačku nahoře pro vzlet a přistání. Ale když poletí třeba rodina 2+2, tak ze čtyřsedačky mezi uličkami si můžou udělat „letiště“ pro jednoho dospělého a dvě děti (nebo sedící dospělý + dvě ležící děti) a druhý dospělý se dole vyspí, pak se prostřídají. Tohle „ekonomické letiště“ už se nabízí s názvy jako SkyCoach nebo lie-flat economy. https://www.airspacemag.com/daily-planet/are-they-lyingflat-129820578/

Pokud to někdo zrealizuje, bude zajímavé sledovat, jakým způsobem to budou prodávat cestujícím.

Jaroslav
Host
Jaroslav

Sedačky pro letušky také nevytváří nová místa v letadle. U kójí budou skládací bezpečnostní sedačky na vzlet a přílet a je vyřešeno.

Kubrt
Host
Kubrt

A pak že plackarty jsou vymírající druh 🙂

jau
Host
jau

nerozumet reci vaseho kmene

Jen tak
Host
Jen tak

Plackarta (pocestene slovo Plackartnyj) je nejnizsi trida lehatka v zemich byvaleho sovetskeho bloku (zejmena teda ukrajina a rusko).

jedna se vlastne o lehatka rozhazena po celem vlaku .. ponekud chaoticky. zadne zabrany, prepazky … nektera lehatka .. dosti kratka.

za vrhol cestovatelskeho zazitku se povzauje dát transsibirskou magistralu prave v plackarte 🙂

Jau
Host
Jau

dik

Martin V.
Host
Martin V.

По-русски вам надо.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plackartnyj_vagon

Partneři