Soutěže na čtvrtém koridoru se pohnuly, v Praze znovu vítězí Metrostav a Swietelsky

Koridor Praha - Tábor, foto: SŽDCKoridor Praha - Tábor, foto: SŽDC

Dvě ostře sledované miliardové soutěže na železnici se tento týden výrazně pohnuly kupředu, když hodnotící komise vynesly své verdikty. Konkrétně

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bkp

Dvoustovka byla prověřovaná, ale ekonomicky nevyšla.
Celá stavba SudoVo vč. navazujícího úseku cca před Chotoviny je trasovaná na 180 km/h, při nějakých dodatečných opatření (přejezd Sudoměřice, třeba) by dostatečně výkonným vlakům minutu ušetřit mohla.

Vláďa

Hlavne at se uz kopne. Jestli to zase nekdo bude blokovat,pak by take mel nasledne platit financni kompenzace,pokud jeho odvolani bude bezpredmetne a ucelove. To znamena,ze ho proste odvolaci orgab neuzna,pripadne soud. Bez modernich koridoru a vysokorychlostnich trati zeleznicr v cechach pujde hrozne dolu… je skoda ze useky nejsou aspon na 200km,ale vse se naplanovalo uz nekdy na prelomu tisicileti.

Tomáš

A byli už tyto stavby také dostatečně napadeny a zbržděny budovatelskou aliancí Děti Země? Přecejenom se ta trať bude stavět na louce a tam třeba roste tráva.

asdf

Co tráva, ale hlavně je tam klíště obecné, to je nutné chránit!! 😀

Vláďa

Detem zeme a podobnym ekologicjym aktivistum by vystavba zeleznice z logiky veci nemela vadit vubec,protoze rychle a prakticke zeleznice podporuji cestovani vlakem namisto autem a nakladni doprava se take muze vratit na koleje misto na dalnice. Kdyby nesouhlasili,popreli by sami sebe.

ApolloXI.

Pokud jste si ráčil všimnout, tak Děti Země aj. upozorňují jen na špatně odvedenou práci státní správy, která není sto už se v těch papírech sama vyznat.

ApolloXI.

Taky by jste ale pánové měli napsat ty důvody, proč nelze jezdit v ČR 200 km/h. Stavebně jsou stošedesátkové úseky připraveny pro rychlost 200 zcela standardně, zde problém není.

asdf

Nejde o to, kolik se jezdí, ale na kolik je trať postavená. po 160 se může jezdit 200, ale po trati postavené rovnou na 200 se může jezdit 250.

Vláďa

ApolloXI: jake jsou duvody,proc se nemodernizuje,respektive nestavi aspon na 200km? Take bych si to pral,ale jsem vdecny za aspon neco. Koridory v soucasne dobe jsou katastrofou v tom smyslu,ze uz davno mely byt hotove. 🙁

asdf

„Téměř celý dvacetikilometrový úsek koridoru totiž vznikne na zelené louce mimo stávající trať“
A nejabsurdnější na tom je to, že když se jedná o novostavbu, tak se opět staví na nesmyslnou rychlost 160 km/h, místo aby se postavila minimálně na 200 km/h s ohledem na to, že někdy v budoucnu se může napojit jiný úsek na stejnou rychlost.

Ten_z_Bíliny

Pod tohle se podepíšu…

Tom

160 místo 200… modernizované lokálky s poměrně dobrými parametry z 50 na 60 km/h… Proč? Protože SŽDC

Ondrej

Tohle je koridor, ne VRT. Rychlost 200km/h by docela zasadne omezila propustnost zeleznice.

asdf

200 km/h taky není VRT. Ta se počítá až od 250 km/h… A kdo říká, že se tam nutně musí teď jezdit 200 km/h? Staví se přeci s výhledem na mnoho desetiletí, ne podle aktuálního stav.

Ondrej

To je v podstate fuk, na koridor 160km/h bohate staci. Naklady tam stejne rychleji nez 120km/h nepojedou…

noerf

Dopravci mají osobni vagóny i lokomotivy na 200, tak proč toho nevyužít. Navíc v daném úseku snad nebude moc zastávek a většina vlaků to projede z Tábora až do Olbramovic bez zastavení, takže by se mohlo reálné 17-18 km jezdit 200. Vozy nákladních vlaků postupně také budou na 150 – 160 km/hod.

Skeptik

Také bych byl pro to, aby se už konečně někde ta 200 objevila. Nemusí se kvůli tomu hned předělávat grafikon, stačilo by do začátku mít alespoň tu možnost, třeba v případě zpoždění a volné trati nějakou tu minutu nahnat…

asdf

Ondrej: Nevím, kde berete tu jistotu, že třeba za 30 let nebudou i nákladní vlaky jezdit 160km/h. Nakonec jestli chce železnice nějak konkurovat silniční nákladní přepravě, tak jinak, než zvýšením rychlosti to nepůjde.

Vláďa

noerf: expresy zastuavují jen parah tábor budějovice. už teď vlak dojede do benešova za cca 32minut, ale kvůli jednokolejné trati a hustotě vlaků u prahy zatím nemohou jezdit rychleji. bohužel.

ApolloXI.

ČD si se South Expresy jen konkurují sami sobě, čehož důsledkem je rozdělení frekvence a v budoucnu může nastat ještě větší omezení R vrstvy, např. až opět dorazí další krize a úsporné balíčky. I R by to nyní daly bez současného rychlostního omezení jen o pár minut pomaleji než Ex. Po dokončení celého koridoru se časový rozdíl mezi Ex a R ještě zmenší. Ale to zdejší ultrasšotouši nepochopí, že vlak není RZ a nejde tu o život, o ohledu k jiným, kteří nejedou jen z/do Tábora a Č.B. ani nemluvě. Mimochodem, co překáží zrychlení na 200 je např. úprava veškerého… Číst vice »

Dušan

Stavba Olbramovice – Votice na V = 200 km/h postavená bude. Navržené rychlosti v projektu jsou V = 160 km/h pro všechny kategorie vlaků s tím, že výhledová rychlost je V = 170 km/h (pro I = 130 mm), V = 175/180 km/h (pro I = 150 mm) a V = 200 km/h (pro naklápěcí skříně). V roce cca. 2023 – po ukončení stavby a aktivaci ETCS Level 2 – budou – pokud o tom rozhodne SŽDC s. o. nebo MD ČR – lze tyto výhledové rychlosti na trati zavést – bylo by to ale na úkor limitních délek vzestupnic… Číst vice »

a8n

>kde berete tu jistotu, že třeba za 30 let nebudou i nákladní vlaky jezdit 160km/h

Jistotu beru ze spojení dvou oborů. Fyziky a ekonomie.

Elb

Nejsmyslnější dvoustovka mi připadá mezi Veselí nad Lužnicí zastávka a Českými Budějovicemi, kdy už těch 25 km bude na hraně..