SOR napadl zrušení soutěže na 170 autobusů pro Karlovarský kraj

Autobusy SOR společnosti Autobusy Karlovy Vary. Foto: AKVAutobusy SOR společnosti Autobusy Karlovy Vary. Foto: AKV

Kraj tlačí kvůli dotaci čas. SOR byl společně s Dekstrou jediným soutěžícím.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s Karlovarským krajem, který zrušil jednu z největších zakázek na nové autobusy v loňském roce. Kraj poptával 170 autobusů na stlačený zemní plyn (CNG), kvůli jediné nabídce a vysoké ceně se rozhodl soutěž zrušit.

Zahájení řízení na návrh společnosti SOR Libchavy potvrdil deníku Zdopravy.cz mluvčí ÚOHS Martin Švanda. „Návrh směřuje zejména proti údajně nezákonnému zrušení zadávacího řízení. Ve věci je zahájeno prvostupňové řízení,“ řekl Švanda.

SOR podal proti zrušení soutěže námitky, těm ale kraj nevyhověl. Už dříve uvedl, že považuje rozhodnutí kraje za nezákonné. Do soutěže šel společně s firmou Dekstra.

Kraj vysvětlil zrušení vysokou cenou. Ta je dvojnásobná proti odhadované ceně 900 milionů korun. Kraj stanovil odhadovanou cenu podle cen za nový autobus, v tendru požadoval ale i zajištění kompletního servisu až na deset let.

„Po dlouhém a podrobném vyhodnocení jsme došli k závěru, že veřejnou zakázku zrušíme. Jednak to byla nabídková cena, která z původní hodnoty zakázky ve výši 0,9 miliardy korun vyskočila na 1,9 miliardy korun. Navíc přišla nabídka jen od jednoho uchazeče, takže jsme neměli možnost tu cenu nijak verifikovat, jestli je úměrná,“ uvedl Kulhánek v listopadu pro agenturu ČTK.

Karlovarský kraj se pro veřejnou dopravu na území regionu chystá pořídit 109 malých autobusů a 61 středních autobusů na CNG. Kraj na jejich pořízení získal v minulosti dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu v celkové výši téměř 592 milionů korun. Soutěž vypsal v červnu letošního roku. Autobusy budou v majetku kraje, bude je pronajímat vysoutěženým dopravcům. Takový model je v Česku téměř výjimkou. Příslib dotace je ale také omezující. Musí se vyčerpat do roku 2023. Podle hejtmana Kulhánka je ale stále ještě prostor vypsat novou soutěž a podmínky dotace splnit.

 

Tagy cng Karlovarský kraj seznam ÚOHS Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
21 komentářů