egoe-plus
Autobusy Automobily

Smlouva zatím není. Proti vítězství Eltoda v tendru na registrační značky přišly námitky

Registrační značky. Foto: Ministerstvo dopravy
Registrační značky. Foto: Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy zatím nemůže podepsat smlouvu se společností Eltodo, kterou v dubnu vyhlásilo vítězem soutěže na dodávku registračních značek na příštích šest let. Proti jeho rozhodnutí podal některý z dalších uchazečů námitky.

„Můžeme v obecné rovině potvrdit, že zadavatel obdržel námitky proti rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky, přičemž dále bude postupovat přesně tak, jak zákon o zadávání veřejných zakázek ukládá: námitky posoudí a rozhodne o nich v zákonné lhůtě,“ uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka. O jaké námitky jde, neupřesnil. Rozhodnutí o námitkách musí být vydáno nejpozději 27. května.

Hodnotící komise vybrala společnost Eltodo, která přišla s cenou 38 korun bez DPH za jednu značku. To je o sedm korun méně, než kolik stát dnes platí. Do soutěže se přihlásilo pět uchazečů. Podle ministerstva stát ušetří díky nabídce Eltoda 60 milionů korun za šest let.

Ministerstvo doposud platí ročně 63,5 milionu korun bez DPH. Nová cena u všech rozměrů registračních značek je 53,4 milionu korun bez DPH. Stát očekává roční výrobu 1 394 868 kusů ve všech 105 typech tabulek.

Ministerstvo dopravy začalo tendrovat dodávky registračních značek před čtyřmi lety, kdy se zbavilo dlouholeté smlouvy se společností Hicon. Smlouva byla podepsána v roce 2002 za vlády premiéra Miloše Zemana; resort dopravy vedl Jaromír Schling. Podle propočtů stát od té doby v porovnání s cenami ze soutěže v roce 2016 za značky zbytečně zaplatil přes miliardu korun navíc.

Od dubna 2017 dodává značky společnost Security Paper Mill v průměru za 45 korun. Předtím stát platil v průměru 77 korun za tabulku. Dříve byla cena ještě výrazně vyšší, přesahovala stokorunu.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Leoš Konečný

O čem to mluví, jak stát zaplatil? Dyť za to platíme my na registru a když chcete novou, tak zaplatíte 450 Kč, tak o čem mluví? A Eltodo? By mě zajímalo, kdo tam má podíl, protože tato firma už spravuje osvětlení, auta co jezdí po Praze a monitorují, kdo na modré zóně stojí atd…

pavel2

trochu si pleteš pojmy s dojmy… tabulky kupuje stát. ten je následně skrze CSPSD distribuuje na úřady jednotlivých ORP (205 míst). správní poplatek se rozhodně nerovná ceně tabulky. zatímco výdaj za tabulky je mínus na straně státu, správní poplatky jsou příjmem ORP, obce je automaticky nevracejí do státního rozpočtu. mimojiné s tím výdejem tabulek mají nějaký náklady (prostory, zaměstnanci, technika, provoz). dle obchodního rejstříku vydala a.s. Eltodo celkem 996 162 ks kmenových akcií na jméno v zaknihované podobě ve jmenovité hodnotě 200 Kč. takže kdo je mezi současnými vlastníky normální člověk nezjistí (opravte mě někdo pokud se mýlím).

Bob

Tak něco se o vlastnících Eltoda zjistit dá: https://www.euro.cz/udalosti/majitel-eltoda-sadilek-byl-napaden-1362139 (2017) „Kolem Eltoda je v poslední době velmi rušno. Když si v roce 2012 Sadílek plácl s tehdejším majoritním vlastníkem Liborem Hájkem na prodeji podílu ve firmě, vypadalo to na velké přátelství. „Můj vztah s Liborem Hájkem je excelentní,“ prohlašoval Sadílek poté, co od zakladatele Eltoda a jeho kolegů odkoupil první polovinu akcií. Po letech se vztahy mezi oběma muži radikálně zhoršily. Navzájem se napadají, že jeden druhému dluží, a podávají na sebe žaloby, upozornily Hospodářské noviny.“ https://www.hlidacstatu.cz/osoba/libor-sadilek-2 sponzor ANO 2011 https://echo24.cz/a/igUmF/rok-exnajezdnika-libora-sadilka Padesátiletý Libor Sadílek je nepřehlédnutelnou postavou budování kapitalismu v… Číst vice »

Kryšpín Jankovec

V SPM sem pracoval a značky dělal

Tommy

To jsme rádi, že jsme se to dozvěděli!

Viki

A???

Bob

Tak to je dobré vědět, že výroba nebyla plně automatizovaná, ale pracovali tam živí lidé.