Smartwings zveřejnily konečný účet za první rok s covidem. Prodělaly 2,5 miliardy korun

Odstavené Boeingy 737 MAX 8 Smartwings. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.comOdstavené Boeingy 737 MAX 8 Smartwings. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.com

Největší tuzemské aerolinky očekávají, že letošní rok uzavřou se ziskem.

Letecká společnost Smartwings prodělala v prvním roce pandemie koronaviru 2,5 miliardy korun, její tržby propadly o 84. Vyplývá to z dnes zveřejněných hospodářských výsledků za rok 2020 v tiskové zprávě. Výroční zpráva dosud není dostupná.

Obří ztráta není překvapením, v minusu byl loni celý obor. Ještě v roce 2019 vykázaly Smnartwings zisk 133 milionů korun a tržby ve výši 18,2 miliardy korun. Poklesem počtu cestujících o 84 % došlo ke zmenšení tržeb na 4,4 miliardy korun.

Rok 2020 byl výjimečným a mimořádně náročným rokem pro odvětví letecké dopravy, i pro Smartwings. Byl to nejtěžší rok v pětadvacetileté historii společnosti, ve kterém jsme dělali maximum možného proto, abychom udrželi společnost v provozu. Předpokládáme, že výsledek hospodaření za rok 2021 skončí již v kladných číslech a v průběhu roku 2022 věříme v další oživení poptávky,“ říká Jiří Jurán, člen představenstva a finanční ředitel Smartwings.

Smartwings v tiskové zprávě neopomněly připomenout, že ve ztrátě byli i jiný dopravci, kteří přitom dostali státní dotace. Letecká společnost nakonec získala letos úvěr se státní zárukou. „V důsledku pandemie onemocnění Covid-19 a navazujících opatření skupina Smartwings realizovala celou řadu radikálních úsporných opatření a propustila na šest stovek zaměstnanců,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Kromě nových smluv s obchodními partnery zachránila dopravce i pomoc v řádu vyšších stovek milionů korun od českých akcionářů. Čínský akcionář, reprezentovaný v Česku Jaroslavem Tvrdíkem, do firmy nepřinesl během pandemie nic. Smartwings aktuálně mají 43 letadel.

Tagy smartwings
64 komentářů