Letecké společnosti Letectví

737 MAX je po téměř roce opět nad Českem, Smartwings ho zkoušejí před pravidelným provozem

Boeing 737 MAX 8 OK-SWE 24. února v Praze před prvním letem po uzemnění. Foto: Smartwings
Boeing 737 MAX 8 OK-SWE 24. února v Praze před prvním letem po uzemnění. Foto: Smartwings
Boeing 737 MAX v barvách Smartwings je ve vzduchu po téměř roce, návrat do pravidelného provoze se blíží.

Návrat Boeingu 737 MAX 8 do pravidelného provozu na letech Smartwings se blíží. Dopravce dnes s prvním letadlem po aktualizaci řídícího systému vzlétl. Zkušební let je podmínkou pro návrat letadla do běžného provozu.

Ke startu došlo dnes v 9:57, letadlo přistálo po 1 hodině a 22 minutách letu úspěšně přistál, v Praze otestoval i průlet. Průběh letu je na Flightradar24.com. Dopravce zatím svůj první technický let po opětovném schválení provozu těchto letadel v Evropě nekomentoval. Jde o letadlo registrace OK-SWE.

Smartwings původně plánovaly nasazení tohoto letadla už minulou sobotu, nakonec start ale odložily. Kdy poprvé poletí s cestujícími, není jasné, rezervační systém aerolinek se v tomto ohledu často mění.

První letadlo 737 MAX máme v plánu nasadit do komerčního provozu ještě během února. Do začátku letní sezóny chceme postupně uvést do provozu všech sedm letadel 737 MAX 8. U každého jednotlivého letounu budou před znovuzavedením do provozu provedeny ověřovací lety,“ řekla v lednu po schválení letadla v Evropě mluvčí Smartwins Vladimíra Dufková.

Zprovoznění každého letadla zahrnuje proškolení pilotů, aktualizaci softwaru a hardwaru a další činnosti dle požadavků EASA. Předepsaným výcvikem na simulátorech projdou postupně všichni piloti Smartwings, návrat jednoho letadla zabere zhruba tři týdny.

Současně také spustily speciální stránku k letadlům 737 MAX. Na nich se snaží odpovědět na nejčastější dotazy, které se týkají návratu těchto letadel do provozu. Firma umožní lidem, kteří s tímto typem letět nechtějí, bezplatnou změnu rezervace. „Ačkoli máme v bezpečnost letounů 737 MAX plnou důvěru, chápeme, pokud budete chtít využít alternativní let operovaný jiným typem letounu. Svou rezervaci v takovém případě můžete změnit bez poplatku,“ uvedly aerolinky. Úplně zdarma ale být změna nemusí: týká se pouze letů, které budou k dispozici za stejnou cenu a koupených do 30. června.

Všech sedm letadel 737 MAX 8 je od zákazu provozu 13. března 2019 odstaveno v Praze. Po celou dobu na nich probíhala předepsaná údržba podle předpisů Boeingu, v rámci údržby proběhl loni na jaře zkušební let.

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Frequn

prosim Maxikem na Zanzibar…idealne s obema motory….kdyz to nepujde, tak aspon jednim smerem

leviathan

Jsem pouze zvědav, kdy to silně předsunuté těžiště motorů před křídlo vyvolá takové pákové síly na uložení v křídle, že se motor odlomí i s pylonem. Nemohu si pomoci, ale tohle éro je nebezpečné svou konstrukcí.

Jiří Kocurek

Tak určitě, s takový vyložením, 3 metry si žádný nateriál neporadí. Jeřáby mají jinou fyziku.

Zdenek

Samozřejmě Kocurek musí s každým negativním příspěvkem na maxy souhlasit

Mojmír Novák

Pán je „odborník“… co je to páková síla ? … no ty musíš být .ůl jak dělo…

Y.K.

No, a že se neodlomí celé křídlo od trupu, že jo? 18 m páka, to už je něco.

Bože můj. Ono sice největší zatížení pylonu je, když motor táhne celou hmotnost letounu vpřed, ne dolů, ale proč nepanikařit že se ulomí vlastní vahou na vyložení.

pzag

Co musí být člověk zač, aby napsal něco takového?

Jindra

Maximálně do švestek, pane Šimáně. Do švestek. 😀

mik

Jsem zvedavy co budou zkoset az skonci ochana pred veriteli

Martin

co by.. budou testovaci lety ostatnich MAXu

Y.K.

To jim teda vyšlo počasí. 🙂 I s Go Around po prvním přiblížení v té dnešní mlze.

Koro

Snad to nebude litat nad nasim barakem

Václav

Přesně. Tak nebezpečné letadla by vůbec neměli létat, plánuji podat stížnost na leteckou společnost smartwings za ohrožení lidí.

Zdenek

To si pomůžete….

Thomas

Raději zapracuj na češtině 🙈 …

kulhán

😂 na čem jedeš Václave? 😂

tomáš

takovej matroš co bereš musí bejt fakt kvalita 😀 prej stížnost 😀 s tou tvojí stížnosti tě MAXimalně pošlou někam 😀

tom

Go around nad Ruzyní, přelet přes Pardubky, Mošnov i Tuřany… Takovej let – nekrolog
by dneska měl letět Airbus ČSA….

Jan Novak

OK-SWE se zrovna vrací na pražské letiště po hodinové cestě (asi symbolické) Praha – Brno – Ostrava (Mošnov) – Pardubice