Smartwings se v létě dostaly počtem cestujících na úroveň před pandemií

Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings při odletu z Brna. Foto: Pavel Rája / ČedokBoeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings při odletu z Brna. Foto: Pavel Rája / Čedok

Smartwings na rozdíl od jiných dopravců nemusely letos rušit žádné lety.

Letecká společnost Smartwings zaznamenala letos za prvních devět měsíců růst počtu cestujících v meziročním srovnání o 120 %. Během letní sezóny se podařilo dopravci dostat už téměř na čísla před pandemií koronaviru.

Vyplývá to z dnes zveřejněných přepravních výsledků. Podle nich firma přepravila 4,6 milionu cestujících, loni za stejné období to bylo 2,1 milionu. Letadla byla plnější než loni. Zatímco počet cestujících stoupl o 120 %, počet letů o 92 % na 29 tisíc letů. Kromě České republiky měla firma během léta své základny v osmi zahraničních městech v sedmi zemích. Nejvíce cestujících, přes 2,7 milionu (meziroční růst o 109,4 %), letělo od ledna do září se Smartwings z/do České republiky.

Během nejvytíženějších letních měsíců (červen–srpen 2022) využily služeb Smartwings téměř tři miliony cestujících (+ 100,6 %) a společnost dosáhla 97 % předcovidové úrovně z roku 2019.

Dvakrát přes milion za měsíc

Nejrušnějším letním měsícem byl červenec, kdy Smartwings přepravily přes 1,1 milionu cestujících na 6 500 letech. Hranice jednoho milionu přepravených pasažérů byla překročena rovněž v srpnu. Obsazenost letadel na pravidelných linkách dosáhla v hlavních letních měsících 95 %.

Růst podle dat Smartwings pokračoval i v září. Společnost uskutečnila 5 111 letů, na kterých přepravila 750 tisíc cestujících. Meziročně o 76,2 % více.

„Na zvládnutí letní sezony se letecká společnost Smartwings připravovala s předstihem a vynakládala maximální úsilí k tomu, aby byla na léto dostatečně personálně i provozně připravena. I přes extrémně vysokou poptávku během letní sezony jako jedna z mála leteckých společností nebyla nucena rušit žádné lety,“ uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Pravidelné linky a charterové lety budou Smartwings během zimy provozovat také ze svých zahraničních základen: Bratislavy (SAE, Omán, Kapverdy, Senegal, Zanzibar, Egypt), Varšavy a Katovic (Kanárské ostrovy, Kapverdy, Egypt, Madeira, Omán, Keňa, Turecko), Budapešti (SAE, Kanárské ostrovy, Egypt, Zanzibar), Paříže (Kanárské ostrovy, Madeira, Finsko, Jersey) a Kanárských ostrovů (Porto, Kapverdy, Jersey).

Tagy smartwings
5 komentářů