Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Smartwings ruší kvůli uzemněným MAXům linku do Dubaje, nasadí výjimečně A330

Boeing 737 MAX 8 OK-SWM společnosti Smartwings. Foto: Smartwings
Boeing 737 MAX 8 OK-SWM společnosti Smartwings. Foto: Smartwings

Pravidelné letecké spojení Prahy a Dubaje je první linkou, kterou musí letecká společnost Smartwings zrušit kvůli uzemnění letadel Boeing 737 MAX 8.

Firma se na trasu naposledy vydá 28. března, další lety jsou zrušené. Vyplývá to z údajů v rezervačním systému i dopise prodejcům letenek. „Vážení obchodní partneři, v návaznosti na situaci s B737 MAX 8 a B737 MAX 9 si vám dovolujeme oznámit, že od 30/3/2019 (včetně) jsou zrušeny všechny lety QS1200/1 Praha – Dubaj – Praha. Děkujeme za pochopení,“ uvedla firma v dopise prodejcům. Vyjádření Smartwings zjišťujeme.

Pro Smartwings není zrušení letů do Dubaje až tak velkou ránou, firma původně plánovala do Dubaje létat jen do půlky dubna a pak linku přerušit a znovu ji obnovit až na podzim. Do Dubaje firma létala často právě s 737 MAX 8.

Rezervační systém ukazuje, že například zítra firma mimořádně na linku nasadí Airbus A330-300 OK-YBA Českých aerolinií. Stejné letadlo se už v pátek objevilo například na lince do Barcelony. ČSA toto letadlo původně neměly mít od čtvrtka k dispozici, protože byla naplánována revize stroje na Maltě. I proto se po dohodě s Korean Air neprodávaly lety provozované ČSA na celý týden od minulého čtvrtka. „Nicméně na Maltě se neuvolnila linka údržby tak, jak bylo původně plánováno, proto je odlet OK-YBA odsunut na noc z této neděle na pondělí. Volnou kapacitu OK-YBA v těchto tří dnech využijeme na pokrytí letů v rámci koncernu Smartwings. Ukončení revize OK-YBA na Maltě je plánováno podle původního termínu, tedy ve čtvrtek,“ dodal mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Uzemnění letadel Boeing 737 MAX 8 postihlo i dalšího dopravce na trase z Prahy do Dubaje, společnost flydubai. Firma místo toho nasazuje Boeingy 737-800.

Zatím není stále jasné, jak budou letadla dlouho uzemněna. V médiích se objevují různé informace o termínech mezi dubnem až červnem, Boeing ani americký úřad FAA ale oficiálně žádný termín neuvedl.

Odstavení letadel způsobuje dopravcům velké škody, aerolinky zatím většinou oznámily, že budou chtít po Boeingu jejich proplacení.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
modrá guma

Regiojet, Smrtwings… všichni stejní! ČD by to nahradily osvědčeným a prověřeným koženkovým görlitzem!

Karel

Nevěřím, že do dubna budou maxka zase na nebi. Pokud se ukáže, že se i na druhé nehodě podílel MCAS, nebude to s opětovnou certifikací vůbec jednoduché. I když vylepší SW a doplní manuály, nikdo už nebude moc ochotný ke kompromisům a marketingovým „ještě bezpečnějším“ řešením. Koukat pod prsty FAA budou všichni, včetně EASA, takže žádné přivírání očí se konat asi nebude. Nezapomínejme, že se na MCAS mnoho lidí nepohlíží jako „vylepšení“ řiditelnosti, ale kritický systém, který chrání letadlo před pádem.
Doufejme, že to zvládnou do června, ale zatím si na to sázet nebudu.

Miroslav

ja doufam, ze ten kram nevylepsi nikdy a MAX 8 skonci v propadlisti dejin

Michal

Do Dubaje ještě 737-800 doletí, ale do Ománského Salalah už to nedávají, teď koukám, že linka z Bratislavy má mezipřistání na Rodosu a z Varšavy v Ra’sal-Khaymah.

Martin

To neni uplne pravda, do Dubaje vetsinou doleti i pri plne kapacite (prevazujici vitr v zadech) ale zpet to byva vetsinou na hrane, pri plne obsazenosti uz to byva problem pri silnejsim protivetru. Ta Sallalah je to jeste horsi samozrejme. To same jsou i Kapverdy, ktere jsou z Bratislavy vetsinou na hrane.

mfr

do loňska létali Kapverdy z Prahy až na výjimky bez mezipřistání, Boavista i Sal, klasickou B737-800…

Lukas

Neviete akú máva obsadenosť ten let BTS-SLL

Michal

Pravda, teď zrovna sedá QS1201 v Brně.

Filip Jirsák

V citovaném vyjádření Smartwings se uvádí, že bude zrušený i let 30. 3. 2019, v článku před tím píšete opak. Co je jetdy správně? Navíc když jsou lety 737 MAX 8 zakázané skoro po celém světě, těžko by na tenhle let dostali výjimku.

Capitann

žádná vyjímka ani existovat nemůže, bože ochranuj nás před diskutujícíma z novinek