Letecké společnosti Letectví

Smartwings odmítají uznat ve firmě odborovou organizaci

Boeing 737-800 společnosti Smartwings odlétá z Prahy. Foto: Letiště Praha
Boeing 737-800 společnosti Smartwings odlétá z Prahy. Foto: Letiště Praha

V letecké společnosti Smartwings vznikla poprvé v historii odborová organizace.  Vedení firmy ji ale odmítá uznat. Podle Hospodářských novin, které o vzniku organizace informovaly jako první, to může zkomplikovat chystané propouštění.

Odborovou organizaci založili v únoru již tři propuštění zaměstnanci. Předseda organizace Patrik Jaška tvrdí, že odboráři splnili všechny potřebné podmínky pro založení. Jaška ve firmě pracoval přes dvanáct let jako palubní průvodčí, jeho další kolegové ještě déle.

Podle zákoníku práce musí přitom vedení firmy projednat s odboráři i hromadné propouštění, ke kterému se ve firmě chystá. „Právní nejistota by pak v krajním případě mohla již podaný záměr Smartwings na hromadné propouštění z formálních důvodů zpochybnit a bylo by nutné ho zopakovat. To by pak prodloužilo výpovědní lhůtu lidí, jichž by se to týkalo,“ uvedly Hospodářské noviny.

Podle Jašky se k organizaci hlásí desítky lidí, opřít se mohou i pomoc odborářů v sesterských Českých aeroliniích. S nimi musí vedení firmy propouštění projednat, ale pouze v ČSA.

Smartwings ale odborovou organizaci neuznávají. „Nemají žádné oprávnění se do médií vyjadřovat k soukromé společnosti Smartwings. Jde o svévolné šíření dezinformací ze strany bývalých zaměstnanců,“ uvedla pro HN mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková. Dopravce nevyloučil, že se bude bránit právní cestou kvůli poškozování „dobrého jména“. Odboráři tvrdí, že chtějí jen hlídat postup aerolinek podle zákoníku práce.

Ze Smartwings má podle plánů firmy odejít něco přes 10 procent zaměstnanců, jichž je 1 440. Mnohem více budou propouštěním postiženy ČSA: z jejich 630 zaměstnanců má odejít celkem 313 lidí, tedy prakticky polovina.

179 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Paní Vladímíra vůbec nechápe, že u téhle společnosti se může snad cokoli,ale určitě ne poškodit dobré jméno společnosti.On se Ryanair už o to postará. Můj osobní názor

Tswq1

,,Dobré jméno společnosti¨ mi se Smartwings nejde dohromady.

Vítek

Z paní Dufkové se mi dělá špatně = kam až je člověk schopný zajít za prachy.. 🙄🙄

LuisDe

Tam nemá charakter mnohem víc lidí, zejména ve vedení PP.

František

A co se týká snižování stavů je to naprosto logické, pan Vik požádal na poradě ředitelů, aby připravili 2 seznamy lidí, kteří by zůstali a druhý, kteří budou odejiti a do toho tři stevardi nemají co kecat od toho , pokud se jim něco nelíbí mají své nadřízené.

RHood

Určitě jste rovněž připravil 2 x seznam. Můžu se zeptat, co bylo u vás rozhodujícím faktorem,kritériem pro ukončení pracovního poměru. Nebo vám byla kritéria naditovány.

František

U mě nebylo faktorem nic, protoze u SW nepracuji a nepracoval jsem a navic jsem jiz několik let v penzi, ale mám informace.

František

V tomto naprosto podporuji pana Vika, nějaký tý tý, kofí ,kofí mu nebude kecat do řízení společnosti.

Adam

jasně,vyjádřit svůj názor? To se nesmí,ale být miliardář a žádat stát,když má schodek 500 miliard o pomoc,to ano

Laik

Super firma!

kanafasik

tak v Českých Budějovicích by tak chtěl žít každý

Peet

Já bych teď poprosil, všechny ty „mínusáře“ a „oponenty“ z řad zaměstnanců Smartwings, kteří tady byli poslední cca 3 měsíce velice aktivní, aby nám sdělili, jestli pořád a neoblomně stují za „svým zaměstnavatelem“ (pro mnohé už asi bývalým, a bude hůř).
Já všeobecně hodnotím odbory tak půl na půl. Často chtějí kecat majitelům i do věcí, do kterých jim nic není, ale na druhou stranu, je spousta společností, které potřebují odborovou organizaci, jako pes drbání.
A o SW si myslím, že potřebují už hodně dlouho a hlavně pořádně prodrbat celý kožich!

Takže pánové a dámy, pořád chcete „zachránit křídla“?

Pepa

Ano stále si za svým zaměstnavatelem stojím. Vůči mě se stále chová korektně.

Honza

Stejně tak i vůči mně. Stojím si za svým zaměstnavatelem.

Filip

Hezké, chlapci. Určitě si takhle zachráníte židli.

Honza

Víš Filipe, když seš pitomej tak seš pitomej. To že se ke mně chová zaměstnavatel slušně se klidně ukáže i na tom jak s tebou komunikuje v případě propouštění. Takže si nech svoje chytrý řeči k pivu.

kanafasik

vyzdvihujete to co by mělo být normální, jakoby by to bylo něco extra….

Tomas

a nproč by to nevyzdvihovali, když tu ty, a další, tvrdíte, že přesně to sw nedělá? 😀

si trošku odporuješ, ne? .)

Filip

Mě nějaký leštič klik nemůže urazit. A pokud tě i přes tvoji bezbřehou oddanost stejně propustili, tak jsi evidentně leštil málo.

Pepa

Nemusím leštit kliky stačí když dělám svojí práci pořádně a nemám kolem toho tunu řečí.

skyline

Podporuji Pepu, Honzu a desitky dalsich sikovnych zamestnancu SW, i kdyz je osobne neznam a s vetsinou z nich nemam nic spolecneho. Proc by za vsim melo byt udrzeni zidle nebo snad placena agitka ve prospech spolecnosti? Oni jen delaji dobre a radi svou praci u sveho zamestnavatele. To vadi? Ja jim fandim 😊

Otmar

Zaměstnavatel se s vámi bude bavit jen do té míry dokud je to pro něj výhodné. V okamžiku kdy tomu tak nebude tak věřit v to že vás jakkoliv bude jako zaměstnance šetřit je chiméra. Ve skutečnosti ve firmách kde odbory působí jsou mzdy o cca 11% vyšší než jinde. Zdá se že odbory přece jen mají smysl. Jinak by se Šimáně jim tolik nebránil že?

R.A.

No když tak hezky prosis … proč Ti neodpovědět Jj já stále podporuji CSA/Smartwings. Situace se vyvíjí blbě, ale dle předpokladu. Kdo v letectví dneska nepřipousti? Současná strategiie je dle mého soudu lepší než “hibernace” ala Quantas. Nic moc se nezmenilo ani v tom ze je lehce ospraveditelne proč by stát mel poskytnout garanci na půjčku. Pokud chce mít CR v příštích letech nějaký česky letecky průmysl (analogii s moreplavbou jsme tu vzpomínal – příčiny jiné / případné důsledky odhaduji stejné) Jinak minusujte dle libosti, ale na žádné Vaše elaboraty nejsem zvědavý. Všechno už bylo řečeno. Už jste se tu… Číst vice »

Anonymus

A proc ti 3 byvali zamestnanci dostali vypovedi?

kanafasik

protože založili odbory?:)

Tomas

tak pokud je založili „po propuštění“, tak asi těžko 😀

Anonymus

Zno ocekaval jsem na moji otazku duchaplnejsi a zejmena pravdivou odpoved. Furt se tady pise, kolik tu je zamestnancu Smartwings Group v diskuzich, ale nikdo neodpovedel? Zvlastni.

R.A.

Zvláštní?

Proč by někdo pral špinavé prádlo v nějaké priblble anonymní diskuzi. Pokud te to zajímá oslov tři dotyčné “odborare”

beija

Třeba už řeší jiné starosti – například na ÚP.. 🙁

Anonymus

Propousteni bych ve Smartwings Group ocekaval daleko vetsi. Uvidime, co bude dal. Ale jestli cestovky zacnou spolupracovat s jinymi aerolinkamk anebo cestobky krachnou,pak Smartwings asi bude propoustet dal…

Jeníček

Smartwings ve skutečnosti zredukovali stavy mnohem víc, jen tam nešlo vyloženě o propouštění. Zvlášť u palubních průvodčích tam totiž pracuje cca 40 % zaměstnanců jen přes léto (mají smlouvu na dobu určitou, většinou na 6 měsíců). A tito lidé nebyli na letošní sezonu povoláni zpět. Propouštění se týká jen těch, co mají smlouvu na dobu neurčitou. Ale pokles zaměstnanců Smartwings oproti loňské sezoně je zhruba 50 %, takže jsme na to, na čem ČSA.

Kráťa

Umíte v této věci říci konkrétní čísla – počty lidí? Díky

Jeníček

Konkrétní čísla k dispozici nemám (SW mi to nereportuje), ale myslím, že s těmi čísly nejsem daleko od pravdy. Přesně Vám to budu moct říct až po zveřejnění výroční zprávy za rok 2020, kde bude vidět průměrný přepočtený počet zaměstnanců.

Anonymus

Va da se napsat, z jakeho oddeleni a kolik lidi bylo odejito? Treba z personalniho, financniho oddeleni atd?

Bob

To si tak vzpomínám, jak jsem v roce 1989 nastoupil do zaměstnání a po pár měsících jsem z výplatní pásky zjistil, že jsem prý členem nějakých odborů, do kterých jsem nikdy nevstoupil a nic jsem jim nepodepsal. Tak jsem z nich podmínečně vystoupil a předseda místo aby mi vysvětlil, jak se to mohlo stát, tak na mě ještě po bolševicku spustil takové ty odborářské kecy… Jako klidně bych vstoupil do takových odborů, o kterých si budu jistý, že budou zastupovat moje zájmy. A ty mohou být klidně i naprosto opačné než třeba zájmy jiné skupiny zaměstnanců.

Jiří Kocurek

V ČR se rozmohl jeden nešvar, virtuální odbory. https://zpravy.aktualne.cz/finance/firmy-znervoznuji-anonymni-odbory-neznami-predaci-po-nich-po/r~9afd7aca106211ea84260cc47ab5f122/
Těžko hádat, zda je to tento případ.

Y.K.

(obecně mimo SW) Je fakt, že možnost založit odbory ve firmě kýmkoliv mimo je hodně divná věc a vůbec nechápu, proč taková možnost v zákoně je. Proč má vedení firmy povinnost jednat s někým z venku, s někým kdo firmě nic nepřináší, nemají žádný smluvní vztah? Zaměstnanci, to je něco jiného, ty mají své zájmy, ale kde se tohle vzalo v zákonech mi hlava nebere.

Kráťa

Upíchnutí kamarádčoftů… Nebo také malá domů… Prostě niemandi, co nemají ani na to, být politikem, tak jsou v těchto odborech

Roman

Obecně jen ten fakt, že v tomto případě nemusím zveřejnit kdo v těch odborech ve firmě je je velmi podivné. Podle zákona stačí tvrzení, že ve firmě jsou tři lidé v odborech a já jako entita mimo firmu je zastupuji. Firma ale nemá jak zjistit, že daná entita nelže. To mi přijde zvlášť úchylné

LépeUžBylo

To že odboráři mohou být i mimo firmu dává celkem logiku. Jinak by se stávalo to co se ve Smartwings/TVS už několikrát historicky stalo a to že se firma okamžitě zbavila lidí u kterých bylo podezření, že chystají odbory a tím by založení odborů v jakékoliv firmě bylo více méně nemožné. To že pak zaměstnanci žádají přes zástupce odborů – nezaměstnance řešit problémy je spíš pozitivní, protože při zastupování nemají obavy z možného osobního dopadu či msti a firma je tak musí brát vážněji. Ty pravidla jsou celkem dobře vymyšlená. Nicméně jako u všeho. Je lepší spolupracovat společně a mít… Číst vice »

Petr Novák

Paní Dufková, o jakém „dobrém jménu“ SW to proboha, a to zvlášť posledních několik let mluvíte !? Prosím, měli byste se v tom pavučinovém konglomeráru různých pochybných společností, fungujících cca z 50% přes offshore konečně probrat. V ČR nyní kolabují jiní, a to FAKT důležití a strategičtí dopravci.

Pepa

Ono dobré jméno neznamená, že se o firmě mluví mezi širokou veřejností pozitivně. To by dobré jméno neměla žádná firma. Dobré jméno může byt třeba bezproblémové plnění smluvních závazků kdy tyto jsou ze strany zákazníků opakovaně obnovovány. Například v případě SW opakované pronájmy letadel do Kanady nebo smlouvy s CK.

Analytik

Propouštění je potřeba, myšlenka s udržením všech zaměstnanců byla totální fantasmagorie.
Neuznáním odborů Smartwings zbytečně riskují neplatnost výpovědí a následné proplácení mezd – může to negativně ovlivnit vyjednávání o garantovaném úvěru.
Firma má hodně špatnou pověst a to jak mezi pasažéry tak i zaměstnanci, v budoucnu se jí to může dost vymstít, zejména pokud přijde o chartery pro CK.

R.A.

Drazí přátele, tak zase se tu čpí síra. Zase tu létají kraviny – příšerné chování firmy, čínské praktiky, zaklekavani, … Co takhle nějaká fakta? Kolik zaměstnanců tyto odbory zastupují. Měsíc zpátky byli členy Odborové organizace zaměstnanců Smartwings (OOZS) tři BÝVALI zaměstnanci – současnou situaci nevím. Jako jaký mají mandát narozdíl od odboru CSA, aby jednali s vedením firmy ….. žádný. Tak proč by s nimi vedení jednalo? Absurdní je třeba sdělení: „Všechna rozhodnutí, která doposud udělali, a to jak částečnou zaměstnanost, tak oznámení hromadného propouštění, jsou protiprávní a OOZS podnikne veškeré možné právní kroky k nápravě,“ sdělil serveru předseda Odborové… Číst vice »

RHood

Tak toto je přesně názor člověka, který nezná zákoník práce a postavení odborů ve společnosti. Vy nevíte, že odbory zastupují zaměstnance v jednáních s vedením společnosti bez rozdílu jestli zaměstnanec je členem nebo nikoliv. Ach jo.

Karel

A to je právě špatně. Já, jako zaměstnanec který není členem odborů nechci aby za me mluvil někdo jiný ale nemám na výběr.

boris

V tom případě jdi za vedoucím a přihlaš se k dobrovolnému vyhazovu.

Jiří Kocurek

Proč? Jakož kdo nejde s oboráři, tak by měl dostat vyhazov?

Peet

Ne , neměl, ale protože jej „nechrání“ žádná odborová organizace, ale pouze zákoník práce, tak samozřejmě půjde jako první, Šimíně je kapitalista, ne Matka Tereza!

atat

Nechrání … tak to je vážně úsměvné. Znamená to tedy, že obecně platí , že schopní pracovníci, co nechtějí být v odborech mají jít jako první, protože neplatí někomu nějaký zbytečný příspěvek a naopak lemplové platící příspěvek se dále povezou …..? To je zvrácená představa.

Bob

No a co když těch odborových organizací bude pět, a každá bude hájit úplně jiné zájmy úplně jiných zaměstnanců? A bez ohledu na to, jestli člověk v nějaké z nich je anebo není, tak všech pět bude jednat jeho jménem.

Peet

Jakože Ty chceš horší pracovní podmínky, menší mzdu a delší práci než ostatní (organizovaní) zaměstnanci? Tak to bych Tě pak chtěl za premiéra nebo za prezidenta. Karel na hrad! (Bacha, nezaměňovat za toho s čírem!)

Karel

Jako ze jsem schopen si se zaměstnavatelem domluvit takové podmínky které jsou pro oba oboustranně akceptovatelné. A pokud se nejsme schopni domluvit nemám problém jít jinam. Za mojí kariéru mi vždy odbory slibovali hory doly jak mi zařídí tohle a tamto, ale nikdy pro me neudělali víc než co jsem si byl schopen zařídit sám. Naopak mnohdy pracovní podmínky svým neústupným jednáním i zhoršili.
Takze Peete podle tvé reakce usuzuji ze jsi bud neschopný svou práci ocenit a musíš za sebe nechat rozhodovat jiné, nebo jsi zapřísáhlý odborář a všem budeš říkat že bez tebe to nejde.

R.A.

Já se nebavím o zákonech, me zajímá faktická situace ….. čemu jejich existence prospěje, proč zrovna pan Jaska by mel být tou osobou, co by měla reprezentovat zájmy zaměstnanců

Jak by mohl pomoci propustenym a k čemu kromě případných soudních tahanic povede napadání částečně nezaměstnanosti

Peet

R.A. : tady to vypadá na člena vedení SW……

R.A.

Nejsem

amey

R.A. co to plácáte????

R.A.

Co je nesrozumitelné?

RHood

1440 + 630 = 2500. :)))))

Honza D.

Na první dobrou, možná to někde dole už je. Jak může být poškozováno něco co není? Mám na mysli „dobré jméno“ společnosti Smart Wings.

Joseph

Tak to jsou čínské praktiky…

petr 5

Ne to jsou praktiky českých top podnikatelů.

Joseph

To možná také, ale teď se mluví o SmW.

Marek

To bude mrzeni. Nebudou moct propoustet diky odborum a jeste nebude nikdo kdo jim bude delat handling, kdyz jim Menzies vypovedel smlouvu kvuli neschopnosti platit vcas

amey

Tak smartwings má dluhy všude u dodavatelů v řádech desítek milionů, jen na letišti v Praze to je přes 250 milionů…

Avionik82

To ze CSAT neco zvrtalo na údržbě a SW jim to tím pádem odmítá zaplatit není úplně dluh..

Fanous

Nesirte, prosim, dezinformace , pane Marku 🙂

Peet

Já bych byl pro to, aby se lidi z SW identifikovali alespoň funkcí, když už se stydí říct přímo své jméno a obhájit své názory za firmu. Jinak funkce „najatý troll“ se taky bere.

RHood

Pokud by to byla s handlingem pravda, tak je to jedno. Havlíček Borovský zavolá Václavovi a HCA začne. A může to být rovněž taková další forma státní pomoci, že.

R.A.

Zdroj s těma Menzies….?

Roiman4

Výpovědět to nemohli, MA by muselo zaplatit odstupné v řádu několika miliónu. Spíš se vyjednávala nová smlouva a ta asi neklapla dle informací.
PS: ČSAH to nechce, protože si pamatuje ještě QS, jak dokázal rozdrbat celý den… 😀

Roman

Vždy je to jen o penězích

Peet

Asi ani jeden z nás do toho tak úplně nevidí. Ale výpověď smlouvy pro neplacení, je legitimním důvodem ukončení smlouvy bez sankcí. A MA má ve smlouvě urrčitě délku splatnosti faktur a zřejmě i výpovědní důvody.

Roiman4

Ona ale zalezi jaka smlouva presne. Jedna byla zvlast pro CSA a druha pro SW. Jako skupina to nemeli.

Marek

Nesir prosim dezinformace. Samozrejme ze je jedna smlouva pro celou skupinu. Opravdu je videt ze o tom nic nevis.

Albert

No a to se právě mýlíš. Smlouva byla na obě firmy zvlášť. Stejně jako to dělá většina společností. Protože pro různé produkty potřebuješ různé služby které jsou různě finančně náročné. Opravdu je vidět že o tom nic nevíš

Marek

No jak myslite. Ono by stacilo kdyby se Roiman4 zeptal v praci :-). Je opravdu videt ze o tom nic nevis

Albert

To se klidně zeptat může. Neřeknu mu víc než jsem napsal

Marek

Treba se nebude ptat tebe, ale pujde za Ondrou, protoze ty o tom opravdu evidentne nic nevis

Roiman4

Ja za nikym chodit nemusim. Jsou dve smlouvy, jedna pro SW a jedna pro CSA. Pouze se vyjednava za celou skupinu, kdo to bude handlovat. Myslim si, ze jsme se natrapili vsichni dost s tim, kdy jaky kod pouzit, protoze CSA to melo na nas a SW na ne treba. Takze bych si nechal tyto reci, ze o tom nic nevim, kdyz do toho vidim.
Pokud vis vic, tak to napis a nepis, ze mam za nekym chodit.

Anonymus

A to vite jak?

R.A.

Omlouvám se, tak s Menzies je to holy fakt. Nevím jestli je to kvůli neschopní platit včas (osobně si to nemyslím). Ale je to pro me vcelku překvapeni ….

Roiman4

Jo jo, od pulku Rijna. Takze bud CSAH nebo nova handlingovka, ktera pry chce jit do PRG. Bude jeste veselo 😁

Greta

Tak mám tip pro ministra Havlíčka na další podmínku garance pro SW, resp. ČSA, existenci alespoň 2 odborovych organizací, aby si zaměstnanci mohli vybrat a paní Dufková nenapadlo,že založí vlastní odbory.

G700

Tak lidi, kterým bude pan Jaška chybět, spočítáte na prstech jedný ruky, po úrazu na cirkulárce….

Peet

Fakt? A není to náhodou tím, že si po těch létech už nenechal kálet na hlavu od kdejakého pseudomanažera? Protože neschopní lidé nedokáží založit odbory, natož je úspěšně vést. A podívejte se kam to všichni šéfové Českomoravské komory odborových svazů (či jak se to jmenuje) dotáhli. O žádném z nich nelze říct, že by byli neschopní….

Pepa

No pan Jaška vždy naprosto přesně věděl co musí ostatní a co on má dostat, ale jaksi zapomínal na to co ma dělat on. Létat s ním poslední roky byl fakt zážitek.

Axel

DOTAZ na pana autora článku. A padnul dotaz k samé podstatě věci? Tj. položili jste firmě Smartwings a.s. dotaz se kterými odborovými organizacemi bylo projednáno hromadné propouštění? Jestli Smartwings neodpovídí na takto prostou otázku, tak si každý (myslící) člověk udělá obrázek sám Prozatím zůstanu opatrný, s tím, abych si tipoval, že by Smartwings si dovolil takto napřímo porušovat zákony ČR … to se mi nezdá . . . Zajímavé, je, že oba autoři panové Jan Šindelář (JS) a Jan Sůra (JS) v jiném článku (z 3.7.2020) položili otázku na to co zajímá nás, veřejnost: JS:Zatím nevracíte cestujícím peníze za letenky.… Číst vice »

amey

Šimáně je absolutní klasika podnikání vzoru 90tých let.

Petr Novák

Absolutně souhlasím. Když kmotru hoří za řití, pak se obrací na kmotra, který mu třeba něco dluží.

Axel

No, ono podmínkou dotace bylo prokázání bezdlužnosti vůči státu a taky to že firma není v insolvenci. Tj. pokud fakt Smartwings hromadně vypověděl práci spousty lidem, tak minimálně část z nich si nechá dlužnou mzdu proplatit od Úřadu práce (poté co tito protiprávně propuštění dosáhnou prohlášení insolvence – nechceme stranou jeslti konkurz či reorganizace). Tj. jestli Smartwings opravdu takto masivně porušil zákon = neprojednal hromadné propuštění s odbory, tak v podstatě Smartwings si „zavřel“ cestu k dotacím od státu Právě protože Smartwings fungují na trhu spousty roků, tak se mi nezdá, že by Smartwings udělal takto hloupou a snadno dokazatelnou… Číst vice »

Tomas

už podruhé se ptám … kde se ten matroš, co smažíš, prodává? 😀

Axel

Pro Tomas – asi na něco konkrétního máte jiný názor.

Vážený pane (asi ze Smartwings či od jejich obchodních partnerů) – bezdůvodnými urážkami lidí z nezúčastněné veřejnosti se snižují šance Smartwings na luxusní podporu z našich daní.

Kráťa

…tak jako každej podnikatel, co něco znamená a něco dokázal.

Jeníček

Fakta o Smartwings: 1. Smartwings si nikdy zaměstnanců nijak nevážilo. Zvláště u palubních průvodčích platilo, že kdo dělal problémy (třeba si stěžoval na to, že má naplánováno více letů, než kolik nařizují letové normy), prostě šel pryč, v lepším případě mu jen nebyla nabídnutá smlouva na zimu a na další sezonu. 2. Zaměstnanci Smartwings jsou teď v dost zoufalé situaci. Vedení na ně hodně tlačí, ať hájí zájmy firmy na internetu, ať se pro ně fotí a natáčí videa, apod. a mají celkem silný „donucovací prostředek“ v tom, že oznámili propouštění. 3. Co je ale ještě silnější nástroj je to,… Číst vice »

J.R.

Opět se ozval odborný hlas… 1. Jde vidět, že jste u SW dlouho pracoval když víte, že si neváží zaměstnanců. Já mám zkušenost jinou. Co se týče překračování letových norem tak pokud všechno tak dobře víte jak píšete, tak jistě víte, že by se jednalo o porušování zákonů a vaší povinností je takovou skutečnost pokud ji víte jistě nahlásit orgánům činným v trestním řízení (tzn UCL a Policii ČR). Samozřejmě pokud na to máte důkazy, jelikož jinak by se jednalo o křivé obvinění což je podle českých zákonů trestný čin. 2. Mám známé i u jiných leteckých společností v Evropě… Číst vice »

Peet

J.R. zkusisl sis přečíst v Trestním zákonníku, na které trestné činy se vztahuje oznamovací povinnost? Odpovím si sám, nepřečetl!
Že ty uklízíš na OPBH a víš co je směroplatný?!

Jeníček

Díky za reakci, nicméně, trochu bych to upřesnil: 1. Jak píše Peet, na toto se oznamovací povinnost nevztahuje. Ve Smartwings platí, že by se toto mělo oznámit plánovacímu oddělení (crew scheduling), nicméně, když toto někdo udělá, z nějakého důvodu chodí odpověď, ve které je v kopii i šéfstevardka. Takže ano, formálně je vše v pořádku, praxe je jiná. 2. Měl jsem na mysli ono focení v rámci kampaně „Zachraňte nám křídla“, kde se z nějakého důvodu „dělala docházka“. https://www.smartwings.com/images/smartwings/nasi-zamestnanci.jpg 3. Moc dobře vím, že primární úlohou palubních průvodčích je hlavně bezpečnost, servis je až na druhém místě. Ale co si… Číst vice »

Kráťa

Tak když nic neumí a nemají školy, pořád můžou dělat politika, případně, pokud tedy chtějí klesnout na absolutní dno, tak řidiče kamionu.

Nicméně si myslím, že člověk znající cizí řeč, který umí pracovat s lidmi, najde upíchnutí vždy. A možná i za lepších podmínek. Jen namátkou – hotelnictví, Au Pair, telefonisti, pokud dobře vypadaj, tak sekretářky… To už spíše ta láska k letectví je trochu problém a útočení na city (osobně znám tedy jen malé množství lidí pracujících v byznysu leteckém, ale všichni do jednoho to dělají jen z té lásky).

Roman

Zásadně nesouhlasím s existencí odborů. V dobách zisků jsou hrdinové ale jak prijde recese dovedou firmu dostat do krachu. A navíc zdržují většinou největší lepmply.

kanafasik

Nesouhlasit můžete, ovšemm upírat možnost existence nemůžete. Ta je zakotvena v zákoně.

Roman

Ja jim nic nezakazuju jen vyjadřuji svůj názor

mgr.pavel

Nesouhlasíte s existencí něčeho, na co existuje zákonem dané právo.

Tomas

a to se nesmí?

Bob

Pokud se všema zákonama z principu bezvýhradně souhlasíte, tak vlastně ani nemusíte chodit k volbám. Protože poslanci nemohou dělat takřka nic jiného než měnit zákony, a to vy přece nechcete.

Roman

Děkuji členům odborů za mínusy 🙂

mgr.pavel

Není zač. Já v odborech nikdy nebyl a nejspíš ani nebudu, ale minusko jsem vám dal. Byť mají odbory menší váhu než dřív, pořád hrají důležitou roli v nesymetrickém vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel.

Roman

No vidíte a ja na to koukam z pohledu zaměstnavatele který se nemůže zbavit lepmplu kteří maji mizernou produktivitu, na co sáhnou to zkazí že to po nich musí někdo předělat, ale jsou v oborech. A ve finále si odbory sami zablokovali, vlastní blbosti, zvýšení mezd. No když je to vůle zamestnance ja ho nutit nebudu.

mgr.pavel

Ano, jsou odbory, co se chovají tak, jak píšete. Nicméně takové odbory se chovají PROTI vlastním zaměstnancům. Protože jestliže kryjí lemply, 1) někdo jiný v té firmě musí oddřít práci za ty lemply, a 2) firma celkově na tom tratí, bude mít míň zakázek, peněz, menší výplaty, atd.

Dokud ale toto nepochopí zaměstnanci, zejména ti v odborech, pak.. komu není rady..

(jinak mlátíte slaměného panáka. Nebo máte snad indicie, že odbory ve SW by se chovaly právě takto špatně?)

Roman

Ja říkám můj názor na odbory obecně. U SW jsem odbory nezažil, ale nikdy jsem nepociťoval touhu je tam mít. Zažil jsem i odbory v UK a že by se nějak lišili se říct nedá. Na zaměstnancích jim nezáleželo jen na vlastním prospěchu. Prostě jsem vůči odborům silně negativní. Ale nikomu je nezakazuji, každý svého štěstí strůjce.

atat

Přesně tak, zkušenosti mam naprosto stejné a proto jsou pro mě odbory naproste zlo!
Az si kazdy odborar založí svoji vlastni firmu a odboruje si od ráno do večera ….

KarelF

Jak zjistíte v anonymní diskuzi kdo je členem odborů a kdo není??

Petr Novák

Privatizace čistého zisku + Socialismus (dotace, půjčky, granty, záruky – záleží jak to nazveme), ztrát Miliardářů = peklo Neoliberalismu

Pavel

Nejhorší letecký dopravce v hitparádě, laureát Jednomotorového rekordu, dojížděč letitéjo šrotu po Indech a Brazilcích a vyhrožuje odborářům za „Poškozování „dobrého“ jména“???
Stát se to v Německu, ve Francii, Austrálii nebo jinde v Civilizaci, už má drsnou kontrolu od Regulátora, Inspekce práce, zakleknutí od FinanzAmtu a navrch likvidační stávku na krku!

Daniel Novák

Brát si socialistickou Francii(stan) a jejich militantní odbory, které zběsile stávkují třikrát do měsíce je opravdu hloupé.

Petr Novák

Však zbytečně padající kyslíkové masky do ksichtů koupáků v kraksně od Mongolian Airlines také musely některé jedince poučit.

Pepa

Ano protože to se nikomu jinému nikdy nestalo
http://avherald.com/h?article=4d3d04d1&opt=0

kanafasik

SW se chce bránit kvůli poškozování dobrého jména? To je chucpe …

Roman

Pravo posuzuje dobré jmeno podle jinych atributů než je “ na fóru se říkalo“

Petr Novák

Jejich „zájem“ o zákazníky CK jsem zažil opakovaně už před delší dobou. Monopol je vždy svinstvo, je to v podstatě Kartel. Deset let jsem nevyužil jejich „služeb“ a jsem zásadně proti státnímu Komunismu ve prospěch miliardářů!

pája

Lol, zajímalo by mě, jak budou chránit něco, co nemají 🙂

Dalibor

Firma která o sobě prohlašuje něco o dobrém jménu a národním dopravci v letectví má problém s odbory? Odborová organizace má právo na vznik a existenci danou zákonem.
Nebo se snad mýlím, a „v luftě“ je to jinak než na zemi?

pája

Tak u sw je všechno jinak. Tam se moc nějakými předpisy a zákony netrápí. Tam je jediný zákon, a to slovo páně Šímáněho.

R.A.

Když už tady trolis multinicky mohl jsi být alespoň kreativnejsi v to jméně Pavle

Katka

To jak se pořád ohánějí „dobrý jménem“ je komické.
Zajímalo by mě, jestli tomu třeba sama paní Dufková, která se dlouhé roky na destrukci pověsti společnosti aktivně podílela, opravdu věří nebo to jen předstírá, protože musí?

František

Odboráři jsou něco jako veš přisátá v kožichu. Kdyby netušili, že budou odejiti, tak v životě nic nezakládali.

Ted

Odbory to v SW ještě chybělo. Ano, pro zaměstnance možná lepší, ale určitě ne pro cestující. Stačí se podívat do KLM, Lufthansy a všude kde jsou silné. Pernamentní stávky. Jetliže už ted je spolehlivost SW tragická, jaká by byla potom.

K.S.

Tak bych řekl že si pod sebou budou tímto řezat větev, firma začne provádět takové změny aby přesunula co nejvíce operací do zemí kde to není s odbory tak horké a zároveň se začne dívat po tom jak si služby dnes zajištěné zaměstnanci zajistit přes živnostníky.

kulhán

Prosimtě vždyť ten cirkus se přes zimu neudrží…

kanafasik

tu větev si kroky, které podnikají částečně z vyčůranosti, částečně zndiletantismu, jak s tím co nejlépe vykejvat, si pod sebou řežou hlavně SW. Hoši žijí pořád v podivném kapitalismu devadesátek. Však ono se jim to vrací jak bumerang.

Kalina

Přítomnost odborů v soukromé firmě neznamená, že nadbytečné zaměstnance bude muset zaměstnavatel nadále živit. Čím déle budou ve firmě drženi nepotřební, tím více lidí bude nakonec muset odejít.

Dalibor

Znám spoustu soukromých firem i podstatně větších jak ta letecká, výše zmiňovaní pidifirmička, kde odbory působí.

Roman

Ja taky jednu takovou znal. Nějaký GM. Tam to odbory poslaly do krachu

amey

paní Dufková pouze plní svými komentáři příkazy vedení. Pan Vik a Śimáně nejsou asi schopní vyplodit jednoduché věty, proto musejí mít PR mluvčí, což je jinak pozice sice honosně označená, ale k ničemu. Pan Vik a Šimáně je klasický výplod chování devadesátek. Přeji odborářům úspěchy a rozhodně tvrdě za svým, stejně jako v Německu nebo Rakousku. To jedině na ty výplody devadesátek platí.

Nekdo

Pí. Dufková jako člen dozorčí rady imho je člen vedení…

Tomas

boze muj… dozorci rada neni vedeni.

lia

Dobré jméno a Smartwings se bohužel vzájemně vylučují, na čemž má paní Dufková jako vedoucí komunikace dost velký podíl. Na druhou stranu krach firmě nepřeji (na rozdíl od spousty lidí tady). Měli by si ale uvědomit, že příšerný vztah k vlastním zaměstnancům a analogický přístup k cestujícím firmě hodně škodí.

Nekdo

Mate naprostou pravdu. Dobre jmeno a QS to je oxymoron. O jejich osudu dusledne hlasuji svoji penezenkou. Rovnez si nepreji podporovat tento, jak pise i Ladena, soukromy business, ze spolecnych penez.

atat

To jsou také moudra z tebou oblíbených parlamentních listu, ze kterých sem davas odkazy? Mel jsi se asi vic snažit a lepe pracovat než te z QS vyhodili. Koblihu?

Jakub

Tak vzhledem k tomu, že zakládat odborové organizace je právem zaručeným Listinou, tak pokud tato byla založena legální cestou, TVS ani paní Dufková nic nezmůžou.

Y.K.

To je dost těžké z venku posoudit. Odbory může založit kdokoliv, tedy i lidi mimo pracovní poměr, ale potřebují minimálně tři lidi v zaměstnaneckém vztahu. Jestli mají desítky lidí (jak tvrdí), ale už mimo firmu, tak jim to není nic platné. Pokud by je měli ve firmě (což ale specificky neprohlásili), tak je SW budou muset uznat.

Kakulo

Když si zpětně přečtete všechna prohlášení mluvčí paní Vlaďky D, tak zjistíte, že to co řekla, téměř nikdy nebyla pravda. Lhát, lhát, lhát, vymlouvat se a zavádět veřejnost! To jsou jejich pracovní metody. Pak vzít státní pomoc a tvářit se jako „zdravá a úspěšná“ firma.
Pánové z odborů nedejte se a zveřejňuje pro laickou veřejnost nadále veškerou špínu z této společnosti, abychom i mi věděli, na co se utratí 2 miliardy z veřejného rozpočtu…

Tomas

to je prace kazdy tiskovy mluvky 🙂

Yellowhammer

No, někde není třeba soustavně lhát 😀

kanafasik

máte pravdu, tato paní tisková mluvčí skutečně nemůže říct větu:“ tady je Vladimíra Dufková, které říkáte Pokai-mu. ještě nikdy jsem neřekla nepravdu“

Katka

Jedna věc je, že je to tisková mlučí, druhá je ta, že je také šéfovou komunikace firmy celkově. A to je to, v čem celý roky odváděla diletantskou práci. Komunikací nejsou jen prohlášení tiskové mluvčí, to je jen její malá část.
A v tomhle paní Dufková zaspala někde v 90. letech….bohužel pro společnost.

amey

Vyjadřuje pouze přání Vika se Šimáněm…to je celé.

Tomas

kdyby odvadela diletantskou praci, uz tam nebude.

cili zjevne svou praci odvadi takovym zpusobem, jakym majitele chteji.

eLKá

To se ale nevylučuje, třeba majitelé diletantskou práci vyžadují…

https://zdopravy.cz/smartwings-si-zaplatily-inzerat-v-kterem-se-divi-ze-jim-vlada-nepomohla-i-s-chybou-50780

Katka

Majitelé jsou mimo a nějakým „jménem“ SW na veřejnosti se nezabývají, to je pro ně kdesi v podhradí.
Prostě jen „žerou“ to, co jim paní Dufková na poradě odprezentuje….to je 2x do roka reklama v TV Nova a několik výstupů ročně ve zprávách, pokud se něco semele ve stylu: „nic nebylo zanedbáno a bezpečnost cestujících je pro nás na prvním místě“….
Nezapomeňte, že Vik + Šimáně jsou taky ze staré školy a v důchodovém věku, nějaké trendy moderní komunikace jdou mimo ně….takže zbaštej, co jim Dufková o své práci naservíruje.

GPGP

Jen do nich, myslím TVS, i propouštění a odbory musí mýt jasná zákonná pravidla i za kapitalismu 🙂
Kdyby TVS koupil Kretinsky tak z toho udělá super společnost…. 🙂

Jiří 24

Jančura by byl ještě lepší 🤩

noerf

GPGP: problém je, když odborovou organizací založí lidé, kteří dostali výpověď. Tam asi z principu nepůjde o ochranu ostatních zaměstnanců (například odstranění problémů BOZP), ale spíše o osobní zájmy některých zaměstnanců, kteří neseženou jinou práci.

Vít Jůza

Podstatou odborů je sdružovat zaměstnance za účelem hájení jejich vlastních práv a zájmů. Řekl bych, že, jestli dostali výpověď, ale ještě jsou zaměstnanci, tak by ta výpověď neměla být na závadu.

Tomas

odbory ve firme jsou pruser.

a kdyz se ti tam “na*erou” lidi, kteri zalozi odbory ucelove (jako, jak se zda, v tomto pripade), tak je to tragedie.

Filip

Tragedie tak maximálně pro vlastníky/management, který se bez jejich existence může chovat ke svým zaměstnancům jako ke kusům hadru. Což je evidentně případ Smartwings.

atat

Jakékoliv odbory jsou zlo a snad to nejhorší co může majitele firmy, teda toho, kdo tvoří, financuje a riskuje, potkat … Myslím, že možnost, že někdo dobrovolně pracuje ve firmě, kde se k němu chovají jak k kusu hadru je naprostý nesmysl. Každý má vždy na výběr …..

Filip

Ehm, zkusil jste Smartwings? Mluvil byste jinak.
Samozřejmě se majiteli firmy nejsnáze podniká, když může ignorovat všechny připomínky zaměstnanců, a už vůbec nejlépe, když je fakticky jediným zaměstnavatelem v zemi v daném oboru. To je pak drží pod krkem velmi snadno.

Nekdo

On je zamestnanec QS. Nemusi nic zkouset 😀

atat

Tak určitě 🙂 Psali to na nějakém tvém oblíbeném dezinformačním webu ze kterého sem davas odkazy? Treba Parlamentní listy ….. Koblihu?

Petr Novák

Doporučuji: http://www.manipulatori.cz

Soudruh Cemper z Vás bude mít jistě radost :-))

atat

Neznám, ale „nekdo“ to určitě sleduje, pokud to stoji za to …. jen sem ale zatím z tohoto webu prispevek nevkládal a nebo mi to uniklo ….

atat

Nesmysl, pokud nechci někde pracovat, tak tam proste nepracuji. na tom není nic složitého. Každý mame na vyber ….

Filip

Tak šup, zkuste najít nějakou jinou méně odpornou leteckou společnost, která nabírá. Aspoň jednu, není to přece nic složitého.

atat

Nevim co to s tim má společného …. určitě ještě před pár měsíci takových airlines bylo spousty. Ale podle teto diskuze to vypadá, že všichni zaměstnanci dlouhodobě trpí, firma s nimi zametá, ničí jim životy a oni přesto léta každé ráno zvonu a znovu vstávají a s úsměvem jdou opět dobrovolně trpět ….. To je naprostý nesmysl a nikdo nebude dlouhodobě žít takový život, neboť nejsme za bolševika a každy má dneska na výběr. Takže mi z toho vychází, že kdo tu tak pláče je bývalý a neúspěšný zaměstnanec!

Filip

Nikdy jsem u Smartwings nepracoval a nikdy nebudu. Zato vy budete současný a úspěšný zaměstnanec, gratuluji. Můžete zase s úsměvem na rtech se jít vyfotit před prázdné letadlo. A být vámi tak aspoň tu jednu společnost, která nabírá, usilovně hledám, bude se velmi hodit.

atat

Ani ja ne. Pokud je Vám blízka představa, ze někdo chodi do práce, kde s nim zametají a jen tim trpi a děla to dlouhodobě den co den a k tomu dobrovolně, tak tomu skutečně vůbec nerozumím a je mi Vás neskutečné lito, ale neverim, ze v dnešní době tomu tak je a někdo žije takový život. Bolševik skončil pred 30 lety.
Ale mimochodem, naprosta většina zde přejících krach QS/OK pise, ze všichni zaměstnanci si najdou práci lousknutím prstu ….. což je samozřejmě naprostý nesmysl.

noerf

Filip: Travel service (smart wings) propustí 10% zaměstnanců, ČSA 50 %. To spíše vypadá, že si majitelé své původní zaměstnance chtějí ponechat.

Filip

ČSA zbylo po usilovné likvidaci Airbusů 5 letadel, přitom stav posádek byl ponechán na více než dvojnásobku kvůli plánovanému příchodu A220 letos na podzim. To je odsunuto na bůhvíkdy, takže se masivně propouští.

Tomas

a není to jedno, kde se propouští?

Vít Jůza

Zakládat odbory bezúčelně skutečně nemá smysl, když odbory (a když cokoli), tak účelově!

RHood

Můžu se vás zeptat. Jak se firma a majitelé této úspěšné firmy podělili o úspěch v předešlých 22 letech se zaměstnanci.

Tomas

a jak by se s nimi meli delit? proc? plati je? plati. to neni dostatecne?

RHood

Vy neznáte nefinanční formy poděkování. Hezké slovo Děkuji je někdy více než mamon. Ale vy jste bohužel napenetrovaný a postižený ideologií vůdců a asi proto vše berete prismou peněz.

beija

Ano a také by mě zajímala zda existuje nějaká filantropie miliardáře a oligarchy Šimáněho a spol. v posledních 20 letech..Zisk šel do vlastní kapsy, ztráty má platit stát..

Jiří 24

A pak že si nejsou s Ryanem podobní 😅

Nekdo

No moc ne. Ryanair se netvari jako zachrance naroda. Neprodava letenky od 8000,- ale treba uz od 800. A taky neni cinsky. Jinak jsou si ale docela podobni 😉

Roman

Ne Ryan se tváří jako zachránce letecvi prodava letenky i za 16000 a lidí si váží asi jako dozorce pracovního tábora v severní koree

Tomas

Takže si váží lidi stejně jako Smartwings 🙂