Letecké společnosti Letectví

Smartwings hledají letušky pro spojení z Prahy na Balkáně, v ČSA řeší jejich nadbytek

Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Smartwings
Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Smartwings

Nedostatek lidí na trhu práce přinutil leteckou společnost Smartwings hledat nově zaměstnance pro lety z Česka i v zahraničí. Firma spouští v příštích dnech náborovou kampaň v Rumunsku, Bulharsku a Litvě.

Jde o práci takzvaných palubních průvodčích, lidově řečeno letušek a stevardů. Nabídky se objevily na některých specializovaných serverech. Za kontrakt na letní sezónu nabízí firma základní plat 5860 eur za sezónu (zhruba 150 tisíc korun), neuvádí ale o kolik měsíců jde.

Vzhledem k plánovanému růstu provozu koncernu Smartwings a rozvoji flotily je nezbytné pro zajištění provozu navýšit počty palubních průvodčích,“ řekla mluvčí Smartwings Vlaďka Dufková. Podle ní firma pro všechny své základny po Evropě potřebuje navýšit na sezónu počty palubních průvodčích o 700 lidí.

Výběrová řízení běží od začátku roku, nicméně z důvodu situace na trhu práce jsme pro sezónu 2019 vypsali výběrová řízení na pozici palubní průvodčí pro bázi Praha i v jiných zemích EU,“ potvrdila Dufková.

Hledání letušek probíhá v době, kdy naopak řeší Smartwings jejich nadbytek v Českých aeroliniích. Podle dopisu, která má redakce k dispozici, zatím není u zaměstnanců ČSA velká ochota přejít dočasně do Smartwings. „Podle obchodního plánu ČSA a vývoje flotily na rok 2019 evidujeme v ČSA počet CC (cabin crew – palubní průvodčí, pozn. redakce) o přibližně 100 osob vyšší, než jaký budeme letos na pokrytí letového provozu skutečně potřebovat. Z toho vyplývá, že pokud se cca 70 dalších CC ČSA dobrovolně nepřihlásí k dočasnému přidělení do SW, nebude mít ČSA v dohledné době pro stejný počet CC uplatnění a bude muset přistoupit k organizační změně společnosti,“ uvádí se v dopise. ČSA ani Smartwings ho nekomentovaly.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DPDP

Dle linku a překladu z rumunštiny dle Google se tam píše o zakl. platu 25.000 měsíčně.
Vycházím že smlouvy na 6 měsíců, viz. sezónní smlouva.
I když se k tomu pripočtou diety, tak pro Prahu z průměrným platem 40.000 hrubého je to málo.
Letušky ČSA mají min. o 7-10.000 více. v základu.
Obecně i platy pilotů TWS jsou na nízké úrovni, proto ti „schopnější“ co mají typovky na B 737 létají v Asii (spolužák např. létá pro Vietnam Air) , kde si vydělají min. 2.5 více než v EU, při 1/2 nákladech na bydlení a stravování 🙂

Jen tak

S tou byplatou letusek csa 50 000 v zakladu jsi uplne mimo . Ale uplne.

DPDP

Ale ten plat + 7-10 se vztahoval k základu v prvním odstavci. 🙂
A pokud vím, my 2 se neznáme a tudíž si netykáme 🙂
Díky.

Honza

Když už si zde hrajete na netykání tak by jste měl mít i gramatiku zcela správně, s/z se učilo v sedmé třídě takže příště poprosím S průměrným platem 😉☺️.

Jen tak

Mladej, na internetu se odjakziva tykalo. Tak az se dovzdelas (v oblasti internetove etikety), muzeme pokracovat v diskusi.

Tom

Nevím, kde jste vzal tu informaci o základním platu 25 000,- Kč měsíčně, protože o výši platu za měsíc, jestli jsem se dobře díva, tam nikde není zmínka…O čísle 25 se tam píše, ale pouze v souvislosti s termínem, kdy se koná výběrko…tedy 25.únor….ale možná jsem to přehlédl….

Janč

Kdyby se Smartwings chovala jako správný hospodář, tak nemusí hledat jinde,ale vezme personál od ČSA, kde je přebytek. (alespoň na letní sezonu). Tohle je fakt KOCOURKOV!!!

Jakub

Přeřadit někoho na jiné místo můžete jen s jeho souhlasem.

Jen tak

Mozek vam nefunguje … a cist taky neumite, ze?

Zkuste proboha clanek docist az do konce, nez zacnete plkat

Dita

Proc ty prsty dolu? Je to pravda- stacilo by jen trochu, takze proc nekoupit neco drazsiho a o to mene kvalitniho.Je skoda, ze doslo k degradaci profese a zaroven snizeni urovne prepravy cestujicich.Tohle uz muze byt i hazard s bezpecnosti.

Richard P.

Kdyby to bylo na 5mes. 150000/5=30.000, Ted nevim, jestli to je 30t hrubeho nebo cisteho.? Ale za takove penize mozna bude delat max nekdo z ukrainy nebo moldavie, …?

Thomas

Realne jde o vyssi castku, pokud k tomu zapojite i diety, ktere delaji velky rozdil

K.S.

Diety nejsou plat

Thomas

Super, u Vaseho komentare ponekud postradam navaznost na resene tema. V prvnim prispevku se resi, zda to za takove penize ma cenu delat. Udavam priklad, ze jen samotne diety ten vas plat vyrazne zvysuji. Filozofovani nechavam na jindy.

flyRosta

Jsem rád součástí různých kampaní… jenom by mi o tom mohl někdo něco říct, než mě začne používat jako lákadlo pro letušky. Možná pak budou zklamaný, až se dozví, že já s SW nelítám. Jsem zvědavý až budou hledat piloty 😀 (P.S. píše ten co je na tom rumunském serveru a nic o tom neví a nikdy nebyl CC)