Slovinsko zavádí elektronické dálniční známky, délka platnosti se nemění

Elektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČRElektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČR

Trasu přes Slovinsko využívá i mnoho českých motoristů při cestě na dovolenou do Chorvatska.

Zpět na článek
39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš679.2

Protože tady v této diskuzi sklízím jen mínusy, tak by asi bylo dobré říci, co jsem svými příspěvky o kontrole dle RZ sledoval: „Jízda po dálnici bez nutnosti zakoupení dálniční známky není vázána na kombinaci průkazu ZTP nebo ZTP/P a parkovacího průkazu pro OZP, nýbrž pouze na průkaz ZTP (s výjimkou sluchově postižených) nebo ZTP/P. Parkovací průkaz pro OZP umístěný viditelně za čelním sklem slouží jako určité znamení pro příslušníky Policie ČR či Celní správy, že ve vozidle jede držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P a dálniční známku skutečně mít nemusí.“ „Parkovací průkaz pro OZP umístěný viditelně za čelním sklem snižuje… Číst vice »

Pavel

Nerozumím asi. Máte nějakou fobii z příslušníků PČR popřípadě toho, že vám teoreticky může přijít poštou pokuta a musel byste ji řešit?
Anebo zjišťujete, jak lze systém obejít a nic neplatit?

Tomáš679.2

Ani jedno z toho. Jde mi o to, že tento systém je nedomyšlený a nebere v potaz to, že existují jisté úlevy a lidé, co poplatek hradit nemusí. RZ vozidla používaného pro dopravu OZP se nikde neregistruje a nezbývá nic jiného než že posádka takového vozidla musí počítat se zvýšeným počtem silničních kontrol. Ani to by ve své podstatě nevadilo, ale jistě uznáte, že pokud by mělo by mělo být takových kontrol během jedné delší trasy více cestu to nezpříjemní. Navíc pokud by měla pokuta přijít poštou až s časovou prodlevou tak již takové řízení o přestupku bude velmi složité.

ABC

Tak důkazní břemeno je na orgánu.
Jinak poštou nic nechodí – zatím to funguje na pricipu fair play, když si tě odchytí, tak si tě odchytí. Sprdel to (zatím) není a posílání fotek a dokazování konkrétnímu řidiči je tudíž neefektivní.

Pavel

Jsem ohromen vašimi znalostmi… Systém je technicky domyšlený jak je to jen legislativně a technicky možné.
Samozřejmě, že aplikace co používá PČR/CS umí tuto situaci zaznamenat a další hlídky tak nepotřebují ono vozidlo opakovaně kontrolovat, řeší to přesně to, co tady popisujete.

Tomáš679.2

A na to jsem se ptal. Šlo mi o tu „technickou stránku věci“. Pokud to funguje, tak je vše v pořádku.

Tomáš679.2

A snad ještě drobné doplnění pro úplnost. Za používání dálnice platím i když nemusím.

ABC

jasně, to že normální neovčan netouží chodit vysvětlovat na fízlá… pardon služebnu klidně sto kilometrů od jeho bydliště, že se pánové skutečně spletli, je známka fóbie z příslušníků PČR

Miroslav Zikmund

Systém osvobození je nesmyslný … mýto je poplatek za ošoupání dopravní cesty a služby spojené s používáním dálnice … čili ty peníze budou chybět …
Pokud chce stát „ulevit“ nějaké skupině obyvatel, tak má za ně zaplatit … z prostředků MPSV.

Tomáš679.2

Nesmyslné to je. Hlavně proto, že se zavede něco, co na předešlé nepasuje. Dokud byl kupon na skle tak se nahradil O7kou na stejném místě. Takhle se kontroluje úplně jiná část vozidla a předpokládám, že nikoho ještě nenapadlo přemýšlet o tom, jak na RZ dostat nějakou známku, která by na tento fakt upozorňovala.

ABC

Dokud byl kupon na skle tak se nahradil O7kou na stejném místě

tak to bylo ovšem stejně neformální jako teď, neboť od platby vozidlo bylo a je osvobozeno jen když toho OZP skutečně veze, ne?

Tomáš679.2

Samozřejmě. O7 za sklem bez osoby, která požívá této výhody nemá co dělat. Jedno jestli na dálnici, nebo na parkovišti u supermarketu. Jenže na dálnici mají co dělat jen auta se zaplaceným poplatkem a tedy ta, jejichž RZ je zavedena v systému. Každé auto, jehož RZ v systému nebude bude muset proběhnout kontrola. Vůbec nejlepší by bylo, aby do sytému šlo vložit, že ta a ta RZ je používaná pro přepravu OZP. To by bylo úplně nejlepší, ale co vím , tak to nelze. Toto lze snad jen u vozidel, které využívají třeba zařízení sociálních služeb a která jsou rovněž… Číst vice »

ABC

jasně, takový to když přendaváš peníze z jedný kapsy do druhý a přitom ještě pár drobných upadne do kanálu

Jiří Kocurek

Tak invalidům zpoplatníme dálnici a zvýšíme jim invalidní důchod, aby nebyli v nevýhodě.
Vozidla IZS, AČR apod. mají také výjimku, takže se toho moc nevyřeší.

Alibaba

Co všechno je schované v ceně té roční známky?

Já jen, že oproti ČR je docela drahá. Nebo naopak je česká moc levná.

BND 30

Trest za to, že nejedete k slovinskému moři ? 😄

Jiří Kocurek

Kdo jede k moři kupuje roční?

jkjk

Asi vás to překvapí, ale v té ceně jsou schovány náklady na výstavbu a údržbu slovinské dálniční sítě.
Ano, poplatky za dálnice v ČR jsou nízké a tyto náklady nepokrývají.

Alibaba

Nepřekvapí, dík za informaci.

Miroslav Zikmund

Česká je nesmyslně levná, za 4 koruny denně můžete jezdit po dálnicích … co si jinde pořídíte za 4 koruny? Když mátě štěstí a housky budou v marketu ve slevě, tak dvě housky / rohlíky ….

jva

Anebo používáte pravidelně nějakých 7km dálnice, delší trasy vyjímečně, a stejně platíte jako ten, co jezdí denně Praha – Břeclav a z5. Takže zvýšení = těch 7km objedu 8km přes vesnice, nějaké 2 minuty rozdílu můžu ztratit prvních semaforech, tedy 4kč/den je láce velice relativní.

Pepa

OK, jeden kilometr navíc se ještě oplatí, ale už u 2 km navíc stojí benzín víc. Ale to si málokdo spočítá, „přece nebudu platit drahou známku, když to můžu objet“

ABC

Máňo, jedeme se večer project po dálnici, když je to tak levný!

Alibaba

Taky mám pocit, že česká roční známka je oproti slovinské levná.
Nevím, proč jste dostal ty mínusy.

Tomáš679.2

Zase ty elektronické dálniční „známky“. Zajímalo by mě , zda už u nás nastal posun v kontrole a zda již kontrola uhrazení probíhá přes kamerový systém a nebo stále jen prostřednictvím PČR. V článku se píše, že tam bude kontrola přes kamery ověřující RZ vozidla.

Tomáš679.2

Díky za ty mínusy. Mimochodem taková kontrola zaplacení poplatku podle zadní RZ jako je vidět na fotce je úplně k h….

ABC

Fotka je z nějakého testování. Ostatně, není to ani na dálnici.

Tomáš679.2

O tuto konkrétní fotku ani tak nejde. Skutečně by mě zajímalo jak tato kontrola u nás v současnosti probíhá a zda jsou třeba dány nějaké podmínky jak jí vykonávat (zpředu, zezadu) viz můj příspěvek výše.

Kamui

Že desetidenní neexistuje není chyba, ale záměr.

Martin

A votom to je🤦‍♂️

Tomáš679.2

V této oblasti bych byl pro, aby fungovala jakási obdoba mýtného systému, krabička byla přenositelná mezi vozidly a člověk platil jen pokud by dálnici skutečně využíval.

ABC

V Chorvatsku to funguje. Ale Slovinci by na těch šedesáti kilometrech co drtivá většina túristů projede moc nevydělali.

Miroslav Zikmund

Mohou jet jinou cestou, mimo dálnici …. mimo jiné, ve Slovinsku je více něž 60 km dálnic.

ABC

ano, ale je to voser a ještě v tomto směru byli Slovinci velice kreativní….

https://www.e15.cz/magazin/cesta-k-mori-jihocesi-zaplatili-600-eur-pokuty-po-dalnici-nejeli-837426

PetrN

„drtivá většina turistů“?? a co cesty na Istrii? nebo všichni Němci cestující do kamkoliv Chorvatska?, těch je víc co Čehunů a jedou rozhodně přes Slovinsko delší trasou a to od Villachu po A2 přes Lublaň a dál na JV… Mimochodem, opravdu byste chtěli kilometrické zpoplatnění jako je tomu v Chorvatsku, Itálii, Francii apod.. kde se platí i více než 2 Kč/km (v Chorvatsku o něco méně)? Slovinsko dříve také mělo mýto, před zavedením dálničních známek se platilo za jednu cestu od hranic u Mariboru až po Koper cca 13eur?? vcelku rozdíl obzvláště pro pravidelné jízdy s dálniční známkou

ABC

Ano, pokud pojedu těch 2×60 km tak raději zaplatím 2x60x2 Kč než 2×15 euro.
Jo a dřív když měli mýto, tak si na tom kousku platilo 50 eurocentů. A když to protáhli na jih ke Ptuji tak už byly známky.

PetrN

když už, tak se v úseku od hranice po sjezd v Mariboru platilo 0,9eur za 10km úsek, potom zavedli známky, přejezd Slovinska od Mariboru až k moři tehdy vycházel na cca 14eur, ale to není podstatné.. Ano 7-denní známka je trochu sviňárna když A, CZ, SK i H mají 10 denní.. Ale názor že drtivá většina turistů jede přes Slovinsko pouze 60km může říct pouze zabedněný čecháček co slyšel o Slovinsku pouze jenom jako o zemi, kterou musí projet cestou do vysněného Chorvatska na týdenní turnus od soboty do soboty. Jak jsem psal výše, drtivá většina Němců na cestě do… Číst vice »

Jiří Kocurek

Proč zas krabičku? Stačí záznam v databázi s příslušnou RZ a datem od-do. Vždyť ta palubka bude vypadat jak vietnamský stánek s walkmany v 90. letech.

Tomáš679.2

Jistě, ale takový záznam bude vyžadovat platbu a to na každé jednotlivé vozidlo zvlášť. Nebo ne? A co lidé, co mají více vozidel? Myslíte si, že je možné, aby současně mohli pro jízdu užít více než jedno? Prostě moje vize je taková, že krabička by byla na osobu a nebyla by vztažena ke konkrétnímu vozidlu. A k k tomu jak by vypadala přístrojovka řeknu asi jen to, že když může dnes být na přístrojové desce „televize“ , tak nějaká malá krabička je zanedbatelná.