Autobusy Doprava ve městě Trolejbusy

Škoda získala další zakázku na elektrobusy v zahraničí, uspěla v Žilině.

Elektrobus Škoda Perun. Autor: Škoda Electric
Elektrobus Škoda Perun. Autor: Škoda Electric

Škoda Electric patřící do skupiny Škoda Transportation dodá dva nové elektrobusy Škoda Perun žilinskému dopravnímu podniku. Současně pro stejného zákazníka podepsala uplatnění opce na dodávku dvanácti trolejbusů. Celková hodnota zakázek je více než 180 milionů korun.

Cena elektrobusů je zhruba jeden milion euro, zákazník bude nákup vozů financovat i dotací Evropské unie.
Dobíjení elektrobusů bude možné v režimu plug-in a rychlodobíjením pantografem na konečné stanici. To znamená, že během dne, když je autobus v provozu, probíhá vždy na konečné stanici (či na jiném určeném místě) za pomoci pantografu tzv. rychlodobíjení z trolejového vedení. Doba dobíjení je zhruba 15 – 30 minut a je doplněna jen část celkové kapacity baterie, což umožní vozidlu absolvovat další okruh. Celkově kapacita baterie během dne průběžně klesá, protože rychlodobíjení jí nestačí plně obnovit. Proto jsou po skončení provozu, obvykle v noci, baterie plně dobity klasickým plug-in nabíjením, tedy „ze zásuvky“. „Elektrobus vybavený rychlodobíjením má tedy větší dojezd a vyšší flexibilitu v nasazování na různé tratě,“ říká obchodní ředitel Škody Electric Petr Kasenčák

Pro Škodu Electric jde o druhý kontrakt na své elektrobusy Perun v zahraničí, první získala rovněž na Slovensku v Šaľe.

Do Žiliny firma dodá rovněž dalších 12 nových trolejbusů, uplatněná opce naváže na aktuální kontrakt na výrobu patnácti vozů. Půjde o šest nízkopodlažních trolejbusů v krátkém a šest v kloubovém provedení, všechny nabídnou cestujícím klimatizaci a moderní informační systémy. Hotové budou na podzim příštího roku.