Železnice Zprávy

Škoda Vagonka předala Litevcům posledního „Elefanta“

Jednotka EJ 575 pro Litevské dráhy. Autor: Škoda TTransportatiion
Jednotka EJ 575 pro Litevské dráhy. Autor: Škoda TTransportatiion

Ostravská Škoda Vagonka ze skupiny Škody Transportation předala Litevským drahám poslední jednotku EJ 575 z objednané tříkusé série za 750 milionů korun. Vlaky vycházejí z pantografů, které jsou v tuzemsku známé pod obchodním názvem City Elefant.

„Nyní bude následovat zkušební provoz s cestujícími, kdy bude vlak zařazen do pravidelného provozu na nově elektrifikovaném úseku Vilnius – Minsk,“ uvedl vicepresident Škody pro obchod Ivo Gurňák. Poslední dodávka završuje téměř desetiletou spolupráci, během které dodala Škoda do Litvy celkem 13 jednotek. První začala vozit cestující v Pobaltí už v roce 2008. Nové vozy jsou vybaveny například stojany pro velká zavazadla, mají zabudovaný informační a  zábavný systém s monitory, provozovatel pak má možnost on-line sledovat údaje o stavu souprav během jízdy.

Poslední třívozová souprava byla nejprve přepravena do slovenské Hanisky, kde zaměstnanci Škody provedli výměnu podvozků evropského rozchodu za širokorozchodné. Poté souprava putovala do slovenských Maťovců nedaleko ukrajinské hranice, kde proběhla kontrola zaměstnanci Ukrajinských drah. Po kontrole byla jednotka převezena do ukrajinského Užhorodu, kde byla zařazena do speciálního vlaku, se kterým pokračovala přes Ukrajinu a Bělorusko až do Vilniusu.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sova

Taky bysme rádi cestovali v Elefantovi, ale Olomoucký kraj leží všem u……. Takže nám nechali jen nekapacitní vozy a mačkáme se…..

Jan

Je to dobrá jednotka, zvláště pro liberalizovanou železnici, kde se platí za tunu. Bohužel prý elephantovy vypršelo přechodné období TSI. Snad příjdou s novou dvoupodlažní jednotkou splňující TSI.