LOT 3a leaderboard

Škoda s Tatou levné auto nevyvine, automobilky spolupráci odpískaly

GenX Nano Celebration Edition, foto: Tata MotorsGenX Nano Celebration Edition, foto: Tata Motors

Škoda Auto nebude s největší indickou automobilkou Tata Motors vyvíjet společně levné auto pro nejlidnatější zemi na světě. Čtyři měsíce

Škoda Auto nebude s největší indickou automobilkou Tata Motors vyvíjet společně levné auto pro nejlidnatější zemi na světě. Čtyři měsíce poté, co koncern Volkswagen oznámil spolupráci s Tatou, dnes koncern oznámil konec. Odpískání projektu se dotkne i Škody Auto, která se na projektu měla podílet.

„Škoda Auto ověřovala a vyhodnocovala v posledních týdnech a měsících možnou strategickou spolupráci se společností Tata Motors. Obě společnosti přitom dospěly k závěru, že v současné době se ani technické, ani ekonomické synergie nedají realizovat ve společně požadovaném rozsahu. Z tohoto důvodu nebudou prozatím dále usilovat o zamýšlenou strategickou alianci,“ uvedla automobilka dnes v tiskovém prohlášení.

V březnu podepsané memorandum počítalo s tím, že hlavní slovo za koncern ve spolupráci s Tatou měla mít Škoda. Obě firmy měly spojit síly při vývoji dílů i celých aut. Koncernu měla taková spolupráce pomoci uspět na indickém trhu. Na něm sice dlouho působí, ale jeho podíl je velmi nízký. Indové preferují stále více domácí výrobce. Pro tamější trh jsou jejich auta, i když vyráběná v Indii, příliš drahá.

V Mladé Boleslavi měli pro nové auto vyvíjet například moduly podvozku, motory nebo karoserii. Firmy se nakonec nerozchází ve zlém. „Obě strany zdůrazňují, že po intenzivních a konstruktivních rozhovorech v uplynulých měsících se nevylučuje možnost budoucí spolupráce,“ uvedly v prohlášení.