Doprava ve městě Zprávy

Škoda dodělala poslední soupravu pro petrohradské metro

Metro Něva pro Petrohrad, foto: Škoda Transportation
Metro Něva pro Petrohrad, foto: Škoda Transportation

Poslední soupravu pro petrohradské metro dokončila společnost OOO Vagonmaš, která patří do skupiny Škoda Tranportation. Pro druhé největší ruské metro dodala firma celkem osm nových šestivozových souprav.

Petrohradský dopravní podnik převzal poslední soupravu před několika dny, ta už začala vozit cestující. Kontrakt z duba 2015 měl hodnotu 3,8 miliardy rublů.

Novými vozidly se cestující vozí na lince č. 3 petrohradské podzemní dráhy. „Nové soupravy mají řadu novinek proti předchozí devítikusové sérii – například handicapovaní cestující mají k dispozici speciální místa v čelních vozech souprav pro nástup a výstup. Podařilo se také ještě více snížit míru hlučnosti v interiéru vozů díky využití nových izolačních materiálů, oken a dveří,“ vysvětluje Petr Soubusta, projektový manažer Škody Transportation.

Podle něj je jednou z hlavních výhod nových souprav podstatně nižší hmotnost oproti stávajícím vozům ruské koncepce. Vozy využívají rekuperaci energie při brzdění, tudíž jsou schopny, oproti dnes provozovaným soupravám, ušetřit až 25 procent elektrické energie.

Bezpečnost cestujících i řidiče zajišťují vnější a vnitřní kamerové systémy se záznamem dat. Pasažérům pomáhá i přehledný audiovizuální informační systém.

Do Petrohradu dodává Vagonmaš metro od roku 2009, kdy městský dopravní podnik převzal devět souprav NěVa.