Silničáři zahájili stavbu severního obchvatu Slaného na spojnici dálnic D7 a D8

Zahájení stavby silnice I/16 Slaný - Velvary. Autor: ministerstvo dopravyZahájení stavby silnice I/16 Slaný - Velvary. Autor: ministerstvo dopravy

Obyvatelé Slaného mohou ode dneška žít nadějí, že se v polovině roku 2020 zbaví tranzitu přes centrum města. Ředitelství silnic

Obyvatelé Slaného mohou ode dneška žít nadějí, že se v polovině roku 2020 zbaví tranzitu přes centrum města. Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu nového 13 kilometrů dlouhého úseku vytížené silnice I/16 mezi Slaným a Velvary, jehož součástí je i severní obchvat Slaného.

„Záměrem realizace přeložky je především dosáhnout zvýšené plynulosti a bezpečnosti dopravy. Výrazně se zlepší také životní prostředí v dotčených obcích,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Kromě Slaného uleví stavba zejména obcím Blahotice, Vítov, Luníkov a Ješín.

Silnice I/16 patří mezi důležité silniční tahy, neboť tvoří spojnici ve směru západ – východ mezi aglomeracemi Slaného, Mělníka, Mladé Boleslavi a Jičína. Propojuje také dálnici D8 s chomutovskou silnicí I/7, která se u Slaného mění v dálnici D7. Podle ministra dopravy Dana Ťoka tím „šestnáctka“ částečně supluje chybějící severní část velkého pražského okruhu, a to především pro tranzitující kamiony.

Zakázku získala v tendru společnost Strabag s nabídkou 748 milionů. Předpokládaná cena investora přitom činila 1,3 miliardy. Cena tak v soutěži spadla na 58 procent předpokladu, což je i v době velkého poklesu cen propad výjimečný. Stavba bude nakonec uvedena do provozu najednou, původně se ale uvažovalo o rozdělení do dvou etap.

Tagy I/16 Kroupa ŘSD Slaný ťok Velvary
2 komentáře