Doprava ve městě Tramvaje

Siemens dokončil vývoj první samoříditelné tramvaje, začne jezdit v Postupimi

Autonomní tramvaj Siemens Combino v ulicích Postupimi. Foto: Siemens Mobility
Autonomní tramvaj Siemens Combino v ulicích Postupimi. Foto: Siemens Mobility

Společnost Siemens společně s dopravním podnikem v Postupimi (ViP Potsdam) dokončil vývoj první samoříditelné tramvaje na světě. Premiéru si odbude ve třetím zářijovém týdnu během veletrhu kolejových vozidel Innotrans2018

Siemens proměnil tramvaj Combino, která bude jezdit na šestikilometrové trase v reálném provozu. Tramvaj je vybavena množstvím kamer, radarů a senzorů, které tvoří „digitální oči“ a zachycují okolí, kterým jede tramvaje. Data pak vyhodnocuje počítač, který předpovídá další vývoj situace a ovládá tramvaj. Díky umělé inteligenci tramvaj zastavuje sama v zastávkách, reaguje na zabezpečovací zařízení nebo překážky v provozu.

Tato světová premiéra ukazuje, jak aktivně vytváříme mobilitu budoucnosti. Naše tramvaj už dokáže zvládnout nutné provozní požadavky pro provoz v reálné dopravě,“ řekla šéfka Siemens Mobility Sabrina Soussan. Tramvaj v Postupimi využívá například už antikolizní systém, který Siemens nasadil na tramvaje Avenio jezdící v Ulmu.

Zkušební tramvaj zatím nebude vozit lidi, Siemens ji bude používat na další testování.

12 komentářů

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora