egoe-plus
Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Sezona na D1 začíná: ŘSD chce letos rozkopat šest zbývajících úseků

D1 úsek 03 Hvězdonice - Ostředek. foto: ŘSD
D1 úsek 03 Hvězdonice - Ostředek, ilustrační foto. Autor: ŘSD

Jarní počasí přináší obnovení prací na modernizaci dálnice D1. Ředitelství silnic a dálnic v pátek zahájí práce mezi 56. a 66. kilometrem (Soutice – Loket). Zakázku získala Eurovia s cenou 1,2 miliardy korun. Po zimní přestávce se dělníci stejné firmy vracejí na úsek Mirošovice – Hvězdonice (km 21 až 29), kde se začalo pracovat už v říjnu.

Tím to ale nekončí. „Z hlediska modernizace D1 nás v letech 2019 a 2020 čekají nejsilnější sezony,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Silničáři totiž chtějí letos rozjet modernizační práce na všech zbývajících úsecích, kde se dosud nekoplo.

Jde o úseky Koberovice – Humpolec (km 81 – 90), Velký Beranov – Měřín (119 – 134), Velké Meziříčí západ – Velké Meziříčí východ (141 – 146) a Devět Křížů – Ostrovačice (168 – 178). Celkem se tak má letos pracovat na 71 kilometrech dálnice, 90 kilometrů už je hotových. Celá modernizace má být hotová do konce roku 2021.

Samostatnou a nejproblematičtější kapitolou nicméně zůstává čtrnáctikilometrový úsek Humpolec – Větrný Jeníkov, odkud se v prosinci kvůli nečinnosti poroučelo konsorcium s českou firmou Geosan. „Čekáme, až znalec dokončí zkoumání stavu tohoto úseku,“ doplnil Kroupa. Pak bude ŘSD vypisovat soutěž na nového zhotovitele.

Mezitím se rýsuje soudní spor Geosanu s ŘSD. Silničáři si postupně, jak vyčíslují vzniklé škody, stahují bankovní garance na tento úsek. Zatím stáhli zhruba 310 milionů. Podle Kroupy garance zatím pokrývají vzniklé škody, což je pro stát výhodné, neboť nemusí škody uplatňovat zdlouhavě u soudu. Geosan se naopak chce podle ŘSD domáhat zákazu čerpání garancí soudně.

Modernizace D1. Pramen: ŘSD
Modernizace D1.
Pramen: ŘSD

ŘSD ovšem pro D1 nenaplánovalo pouze finále modernizace. Aktuálně běží soutěž na klasickou rekonstrukci úseku u Brna (km 190 až 194) a budou se dokončovat i opravy u Prahy do 16. kilometru.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Škoda ze média prekroutila to co se stalo na úseku kde ,,došlo k vyhození,, sdruzeni. Nechápu proč veřejnost nemuze znát pravdu

Sch

Samozřejmě tam chybí úsek 1 Most Šmejkalka, tam budou kolony ještě o dost let déle. Já tento politický doublethink nemám rád. Jeden tam staví novou dálnici, druhý slibuje hotovo v roce 2021, ale to omezení na mostě za Mirosovicemi tam bude o 2-3 roky déle…

1975

A nějaké nové info k těm úsekům, které jsou na ÚHOS? Ale pan Rataj má momentálně asi jiné starosti, že?