Rychleji do Chorvatska. Kontroly na hranicích zmizí, země bude v Schengenu
Hranice schengenského prostoru (Chorvatsko/Slovinsko) na dálnici Záhřeb - Maribor. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Kontroly zmizí z hranic 1. ledna.
Tak jsme se po více než 100 letech dohrabali do stavu, jaký byl za Rakouska-Uherska… a to ještě tak nějak podmíněně, když zrovna nefrčí covid-pussy nebo migranti.
Tak za 1. na Slovinsko-Rakouské hranici kolona a průjezd krokem, Rakušáci nahlíželi do každého auta, a třeba pár aut před námi odstavili auto s novoněmci a všechny vytáhli ven. za 2. bude průjezd hranicí SLO-HR a hned je mýtná brána kde se tvoří kolony, takže sice se nebude ukazovat pas, ale časově to výjde stejně.Až bude v HR systém bez mýtných bran, tak potom to rychlejší bude .Rok 2024?
Můžete si pořídit elektronický systém a projet v podstatě bez zastavení.
Bohuzel v Chorvatsku na useku z Macelje do Zagrebu zatim el. myto neni mozny. Neni to stejny provozovatel jako na A1 ze Zagrebu do Splitu.
V sezoně se na Lučku zdržíte i s ENC.
Samej rasista tady. Nepochopitelný kam jsme to dotáhli.
Rasismus je, kdyz legalne zijici cizinec v CR celi diskriminaci/utokum, kvuli sve barve pleti. Pokud clovek imigruje ilegalne a lidem se to nelibi, tak tito lidi nutne rasisti nejsou…
U těch vlaků do Chorvatska je další výhoda, že Vás neprobudí v půl čtvrté ráno na pasovou kontrolu mezi Maďarskem a Chorvatskem, což letos bylo.
Jinak při letošní cestě z Chorvatska jsem nejdéle čekal na hranici mezi Slovinskem a Rakouskem, hledali migranty.
Souhlasím, Rakušáci při jízdě krokem kontrolovali každé auto.
Z jakého důvodu jsou stále kontroly na hranicích Rakousko Slovinsko? Jsou rozhodně delší jak půl roku, čímž se argumentuje s námi.
Protože Rakušáci jsou kkti. Chtějí ukázat vlastním vesničanům, jak jsou přisní na „východoevropskou verbež“.
My sami momentalne svym vlastnim vesnicanum ukazujeme totez. (Respektive neukazujeme to „vesnicanum“, ale cinime ulitbu politicke verbezi vseho druhu. Zdravime Tomia!)
Soudni dvur Evropske unie rekl v podstate to, ze pokud je vyznamnym zpusobem ohrozeno verejne zdravi nebo politika nebo bezpecnost, tak ty kontroly muzou probihat v podstate do nekonecna. Zaroven ale rekli, ze staty musi dostatecne zduvodnit, ze jsou vyznamnym zpusobem ohrozeny jejich narodni zajmy (zdravi, politika, bezpecnost). Tento pripad C-368/20 se primo tykal rakousko-slovinske hranice. Ja bych jeste argumentoval tim, ze vzhledem k tomu, ze Rakousko neposkytlo seznam hranicnich prechodu podle Clanku 27(1)c narizeni EU 2016/399, coz je vyzadovano pri znovuzavedeni hranicnich kontrol podle Clanku 25, a zaroven jsou „hranicni kontroly“ definovany podle Clanku 2 odstavcu 8-12 jako kontroly… Číst vice »
Hlavní je to Euro.
Aspoň Pepíci uvidí, že už jsou úplně mimo.
Slovensko má Euro 13 let. Jezdím tam každou chvíli a za ty roky jsem nepřišel na to, proč bychom měli být mimo. A dle vyprávění Slováků je to spíše naopak. 😛
Možná se jich zkuste zeptat, jak se jim aktuálně zvýšila úroková sazba třeba u hypoték, když na kurz eura nemá na rozdíl od koruny vliv třeba taková kreaturka Michl.
Mít vliv na kurz měny osobně považuji za pozitivum. Jestli současná politika ČNB vysokých úrokových sazeb přinese výsledky si momentálně netroufám hodnotit.
Každopádně nejvíce hodnotný, byť samozřejmě ne vše vypovídající údaj o ekonomické výkonnosti zemí je GDP per capita. A podle The World Bank byl rozdíl mezi ČR a SR rok před zavedením eura na Slovensku 4051 USD ve prospěch ČR. V roce 2021 už to bylo 5291. Takže Slováci nás za tu dobu, co mají euro nestáhli ani o jediný dolar, naopak jsme jim ještě utekli.
https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?locations=SK-CZ
A kde jste přišel na to, že za tohle může euro? Korelace neimplikuje kauzalitu.
Nehledě na to, že neberete v potaz odlišný vývoj kurzu dolaru ke koruně a dolaru k euru.
To nikde netvrdím, proto taky píšu, že to není vše vypovídající. Možná za to může dobrá politika vlády AB, nebo guvernéra Rusnoka, těžko říct. Každopádně je vidět, že euro lepší rozvoj nezaručuje. 🙂
Samozrejme, ze ho nezarucuje, ale podporuje.
Máte polopravdu. Rozdiel GDP per capita bol v roku 2008 skutočne 4051USD. V roku 2011 3441 USD, v roku 2012 2441 USD, v roku 2013 1924 USD a v roku 2014 iba 235 USD. Potom sa začal rozdiel opäť zväčšovať, v roku 2020 bol 3667 USD, v roku 2021 5290 USD. Aký vplyv na tento vývoj má Euro, naozaj neviem. Za seba – som rád, že Euro máme.
Jako jo, ale nejdřív ať je tak 15 Kč/eur. Mě úplně fascinuje, jak je v diskusích o přijetí eura otázka kurzu úplně ignorována…
Éčko za 15 je mimo realitu. Max to bude za 20. A to jsem optimista a nebude mezitím nějaký významný otřes. Ona by to taky mohlo být 1:35…
Nemyslel jsem samozřejmě „za rok a skokem“. Spíš bych prostě v těch diskusích čekal, že (po přenesení se přes řekněme emocionální rovinu) bude diskuse v duchu „Euro přijmeme, až bude kurz tolik a tolik“.
ano. tím fascinujícím jste vy.
kurz 15 eur / kč by znamenal výrazný propad českého hospodářství a dost velké problémy pro velkou řadu firem.
uvědomte si, že jsme výrazně proexportní ekonomika. a pro firmy je výhodnější vyšší kurz. a zdraví ekonomiky je přeci jenom o něco důležitější, než to, za kolik si koupíte v chorvatsku párek.
(teda naopak .. kurz 15 kč / euro… ehm)
Jsem názoru, že v době minimální nezaměstnanosti by „selektivní krach“ těch, co staví byznys na nízkých platech, byl jen dobře. Taková „druhá transformace“. Protože kdy jindy, než za takové situace.
co to melete?
naipak, ti s nizkymi platy by prezili. ti z vysimi platy by skoncili. a vedlo by to k dalsimu snizeni platu,
Skončili by ti s nízkými maržemi nad nízkými platy. Bez problémů by byli ti, co už dnes jsou spíš dražší a na trhu se uchytili díky kvalitě (nebo nějaké úzké specializaci apod).
To je sice pro zájemce o hypotéky pozitivní, ale pro inflaci už ne tolik. Michl navíc pokud se nepletu nastoupil s tím, že úrokové sazby nechce zvedat a kritizoval předchozí vedení za jejich zvedání. Naopak mnozí ekonomové zase předchozí vedení chválili, protože agresivní zvyšování úrokových sazeb je zkrátka učebnicový způsob, jak brzdit inflaci. Nejsem ekonom a na přijetí eura ani nemám silný názor, jen se snažím poukázat na to, že zrovna kontrola nad úrokovými sazbami bývá vnímána spíš jako argument proti euru, a zvyšování sazeb za inflace bývá obecně vnímáno jako standardní nástroj boje proti inflaci. ECB mimochodem za pomalé… Číst vice »
To je pouze popis reality. Úroky z hypoték jsou v SK podstatně nižší než v CZ. A v rozpočtech domácností nejde o zrovna nízké položky
at se snazim sebevíc.. jaký vliv ma kurz koruny k jiným měnám na úrokový sazby u hypoték?
naopak – „díky“ michlovi a jeho nechuti zvyšovat úrokové sazby (tím neříkám, která je ta správná cesta, jak bojovat s inflací) jsou hypotéky na této úrovni a ne ještě vyšší.
Existuje něco jako diskontní sazba. Když má země jako měnu euro, platí pro ni toto: https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html
Když má země korunu, platí pro ni toto:https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/mp-nastroje/
ano, to je jasné… jen nechápu ten mix michl – úroky – kurz 🙂
Základem této debaty je ta měna, kterou absolventi kurzu Měnová politika Univerzity Tomia Okamury vehementně odmítají.
V hodnocení Michla se s vámi shodnu, ale být místo něho na tomto postu někdo jiný, mohlo by to být přínosem.
Jak kteří. Moje sociální bublina si Euro pochvaluje.
každej pořád pindá. a vy jste toho jen dalším důkazem.
euro pro naši ekonomiku by bylo velké usnadnění. přeci jen jsme v evropě a většina našich obchodních partnerů jsou evropské firmy. evropské firmy z eurolandu.
negativa eura prakticky neexistují – kromě jakési vtipné obsese jakousi nezávislostí (která je stejně jen velmi omezená) české národní banky a nějakými možnostmi v omezené míře něco dělat.
Pokud je pro vás HDP na obyvatele pindáním, tak ok no. A pokud je to s tím usnadněním pro firmy a investory, čímž často zastánci eura argumentují tak žhavé, proč máme vůbec nejnižší nezaměstnanost v celé EU a na druhém místě je Polsko? Vaší logikou by člověk řekl, že se nám budou investoři vyhýbat jako čert kříže. A naopak na Slovensko, či do Pobaltí se jen pohrnou. Ale realita je někde jinde a takový problém to očividně zase není, abychom se museli vzdát vlastní měny.
na to je velice jednoduchá odpověď … důvod, proč němci (a evropa) jde k nám, místo aby se nám vyhnuli (a třeba do polska) ačkoliv nemáme euro … je, mimojiné, jednoduchá . maj to k nám blízko. přimo s nimi sousedíme. být dál, máme problém a druhý důvod – firmám v eurolandu je celkem jedno, že obchodují s non-euro zemí – protože smlouvy při obchodních vztazích s nimi jsou v eurech, takže kurzová rizika je nechávají chladnými. problém mají ale české firmy, protože věci jako kurzové riziko řešit musí. a pokud máte např. menší IT firmu, která otočí 10 milionů… Číst vice »
A Česko pořád nic … ( nemyslím Schengen, myslím vstup do Eurozóny )
Vy tomu věříte? Podívejte se dnes na československé hranice jak tam stojí rak..anovi šašci. A to Slovensko je dávno v Schengenu. No coment.
Oni tam nejsou kvůli Schengenu, ale kvůli ilegálům. Nebýt tam, tak to vláda schytá, že s tím nic nedělá.
A především bysme už dávno měli kontroly na hranicích s Německem a pravděpodobně i s Rakouskem.
A proč je ti šašci nepustí do Německa když je ta Angela tak chtěla, stačí si vzpomenout, navíc samí inteligenti, umí anglicki kdo to z těch potrefených čecháčků umí, jen žvásty. Jinak souhlas, “ vláda by to schytala“, navíc taká krásná fialová vláda. Je to jen šikanování obyvatel na hranicích. Ať si pražáčti udělají kontroly přes Vltavu.
Když piješ, nelez na internet.
Kdes na to přišel že piju, dle čeho tak soudíš, že něco napíšu proti zaprděným čecháčkům? O tom mi vyprávěj, děda seděl za Gottwalda, rok 52, brácha za Husáka za rozkrádačky, já sám jsem pitomej a úspěšně jsem dodělal českou základku, rok 82, a dnes šikana na hranicích, díky, nechám se poučit, miluju české inteligentny.
Protože plantáš páte přes deváté.
A ti chlapi na hranicích tam fakt nejsou kvůli tobě, to už jsem psal. Že je tak jednoduše nejde poslat do německa bude asi proto, že Merkelová nemluvila za všechy a už ani není u moci, prohrála volby.
Smazáno pro absolutní tupost.
Neprohrála volby – už nekandidovala.
Ona uz nekandidovala, takže nemohla volby prohrat 🙂
Koukám, že ty neumíš ani česky, tatare.
Jiříku, zpět na profil Pitomia. Tady jeho milovníci neprojdou pohraniční kontrolou.
Smazáno pro absolutní tupost je prostě nejvíc nejlepší hláška… 😀
A nešlo by to bez urážek? Jako redaktor a admin diskuze byste měl jít příkladem, a ne vášně ještě rozdmýchávat.
V případě takových lidí opravdu nemám soucit. Vášně se utlumí jednoduše zablokováním takového exota.
Souhlasím. Kde jsou ty časy, kdy se na internet dostali jen ti schopnější.
Bulharsko a Rumunsko tam meli byt taky. Pak by stacilo hlidat pouze Turecko-Bulharske a Recke hranice s cimz by mohly ostatni staty Schengenu vyrazne pomoct, protoze je to odhadem porad 300-400km. Balkan by takto byl na pul de-facto v Schengenu, kde by se to nemuselo tak poradne hlidat (nelegalni migrace napr. Indu pres Srbsko existuje, ale neni tak velka – letadlem mnoho lidi neprileti).
Problém pořád zůstane Řecko, kde ty ostrovy pár km od tureckého pobřeží prostě neuhlídáte.
V hromadne doprave by se jeste dal hlidat odjezd z techto ostrovu, ale v ramci Recka si asi muze prejet svou lodi z ostrova na pevninu kdo chce. Vi nekdo, jak to v Recku (ne)funguje s prejezdem z ostrova na pevninu? Dal je pravda, ze Rekove jsou nejsou velmi motivovani toto hlidat, protoze nejsou cilovou zemi…
Preto by mal hranice v plnom rozsahu riešiť a Frontex, len to by nesmel mať každý štát potrebu hrať sa na vlastnom piesočku a vrieskať o suverenite vždy keď sa niekto pokúsi o celoeurópske riešenie.
Vonkajšia hranica sa dotýka všetkých členských štátov rovnako, preto by jej ochrana mala byť riešená orgánom zastupujúcim všetky štáty.
Pokud to Řekové nejsou motivováni hlídat, tak je pak otázka, jestli mají být v Schengenu.
Bulhaři a Řekové si mají hlídat hranice s Tureckem už teď bez ohledu na Rumunsko a Bulharsko v Schengenu. A očividně to moc důsledně nedělají. Teď pro migranty alespoň existuje překážka v podobě srbských/rumunských a hlavně maďarských hranic. S Rumunskem a Bulharskem v Schengenu by měli volnou cestu až do Německa.
Problémem je zejména populismus Nizozemských vlád, které to dlouhodobě účelově blokují. U nás tohle nikoho moc nezajímá, ale tam to je velké politické téma, protože obecně v Nizozemsku není východní blok EU (včetně nás) mezi veřejností příliš populární (Všechny slušnočechy tohle asi dost překvapí, ale na západ od nás mají o Češích stejné předsudky jako mají oni u nás o imigrantech) .
Nizozemská veřejnost často dlouhodobě směšuje Schengen a volný pohyb osob a tak se domnívá, že přijetí Rumunska do Schengenu bude znamenat víc Rumunů v Nizozemsku a vláda jim v odporu vůči tomu ráda vyhoví.
Schengensky hranicni kodex EU narizeni 2016/399 a Smernice pro volny pohyb a pobyt obcanu EU a jejich rodinnych prislusniku EU 2004/38/EC jsou 2 naprosto odlisne veci (vice Rumunu v Nizozemsku). Ale chapu, ze prumerny az podprumerny Nizozemec tomu nikdy nebude rozumet… Diky za nahled do nizozemskych realii.
Což je trochu zvláštní, když si uvědomíme, že chalupu v Podkrkonoší měl snad každý třetí Nizozemec:) Pak teda zjistili, že je to poněkud nepraktické.
No tak báli se toho globálního oteplování co mělo tu nízkou zem již dávno zaplavit vodou z roztátých ledovců někdy kolem roku 2015. A ono nic, takže jak to je s tím oteplováním?!
Tak ono Nizozemsko je docela přelidněný stát, tak není divu, že se bojí aby tam nechtělo žít ještě více lidí. A že bych se těm, kdo by tam chtěli žít, vůbec nedivil. Moje zkušenosti s Nizozemci a s pobyty v Nizozemsku jsou jen ty nejlepší.