Letectví Letiště

Rychleji bezpečnostní kontrolou. Letiště začalo prodávat přednostní průchod všem

Přednostní bezpečnostní kontrola na Letišti Václava Havla. Foto: Letiště Praha
Přednostní bezpečnostní kontrola na Letišti Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Cestující na Letišti Praha si mohou nově zkrátit čekání na bezpečnostní kontrolu. Až dosud byla služba jen pro cestující v prémiových třídách či členy vyššího statusu věrnostních programů aerolinek, nově ji může využít každý. Odpadne tak často dlouhé čekání na kontrole.

Službu Security FastTrack si mohou cestující koupit online přes stránky letiště nebo přímo na letišti za 150 korun za osobu. Nabídka platí jen na Terminálu 2. Nákup služby není nijak vázán na cenu letenky či třídu, kterou cestující letí.

S nástupem letní sezony jsme se rozhodli nabídnout cestujícím na Terminálu 2 službu Security FastTrack, která jim zajistí rychlejší proces odbavení během bezpečnostní kontroly. Chceme tím zvýšit standard poskytovaných služeb a komfort pro cestující. Věříme, že zejména v náročném letním období, které klade maximální nároky na provozní kapacity letiště, službu Security FastTrack cestující ocení,“ říká Jiří Petržilka, výkonný ředitel neleteckého obchodu Letiště Praha.

K zakoupení služby Security FastTrack slouží kromě online aplikace také čtyři Smart kiosky umístěné v Terminálu 2 u informační přepážky, dále u samoodbavovacích kiosků a také v prostoru poblíž bezpečnostní kontroly. „Při dostatečné kapacitě Security FastTracku se tak budou moci cestující v podstatě na poslední chvíli sami rozhodnout až při zhodnocení aktuální situace na letišti, zda služby pro rychlejší průchod využijí,“ dodal Petržilka.

Při rezervaci si cestující volí datum a konkrétní časový úsek průchodu bezpečnostní kontrolou v rozpětí 30 minut. Na jeden časový úsek je v rámci jednoho nákupu možné zakoupit nanejvýše pět vstupů.

45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
...

Nezlobte se na mně, ale tohle je evidentní snaha LKPR zpoplatnit svou vlastní neschopnost zajistit dostatečnou kapacitu bezpečnostních přepážek. Potřebovalo by konkurenci jako prase drbání.

Jen tak

co prosím?

Y.K.

Ne, je to snaha zpeněžit pohodlí a osobně proti tomu nic nemám. OK, nebaví tě 10 minut stát v hadovi? Můžeš si koupit přednost. Nechceš utrácet? Můžeš stát zadara ve frontě. Jednoduchá nediskriminující volba.

Jan Pytela

Paradoxně se to nazývá cenová diskriminace 😉

Y.K.

Ne to opravdu není. Cenová diskriminace je jedna nemlich ta samá věc za dvě ceny. Tohle je služba za peníze (fast track) nebo nic („long and slow track“).

Jen tak

Vy jste bohužel přesně ten typ jedince, kteří nejsou schopni přemýšlet, sám se rozhodovat, a vybrat si mezi vícero variantami. a svou neschopnost maskují „diskriminace“.

kvůli lidem jako vy musí být v obchodáku cena za kilogram. lidi jako vy furt remcají, že v obchodech jsou polské zmetky, atd atd.

...

Stání ve frontě zadarmo není. Je za už zaplacené (a ne právě malé) letištní poplatky. A za ty poplatky cestující něco chce. Jaká drzost.

Y.K.

Odbavení je hrazeno z poplatků a jistě vás důkladně zrentgenují a prošacují, o nic za své peníze nepřijdete. Stání ve frontě na to placené odbavení nikoho nic nestojí, jen váš čas. Stejně jako čekání v Bille ve frontě to nemá na cenu nákupu vliv. Pro koho je čas cennější než pár stovek může si stání ve frontě ušetřit, odbavení pak má stejné jako ti ostatní. Víte, že mnohé zábavní parky prodávají ne zrovna levné předbíhačky front? Je to celkem běžný typ byznysu. I v Alze a některých hotelech si můžete přikoupit přednostní odbavení. Pro někoho má čas větší cenu pro… Číst vice »

Marek

Je to úplně normální business. Na letištích ve Španělsku/Kanárech to lze kupit za 4 Eura

Nicky

Ještě by měli něco dělat s těmi zlodějskými směnárnami u výdeje zavazadel. Není nad to nechat se očórovat už na letišti.

Jen tak

oni vas snad okradaj?

a mimochodem… byls/as nekdy dal, nez na ruzyni? a videl/as, za jaky kurzy mwni koruny tam? asi ne, ze …

Y.K.

No, ono směnárny Interchange, to je opravdu přiznaná zlodějina a ostuda a letiště by mělo mít nějaké „standardy kvality“, aby mělo přívětivou tvář pro klienty. Větší poplatek na letišti OK, ale ty jejich kurzy a poplatky, to jeden zírá.

… Před prvním lednem roku 2016, kdy začala Global Travel na Ruzyni poprvé působit, byla společnost potrestána Českou národní bankou. Ta v roce 2015 udělila v té době rekordní pokutu 800 tisíc korun. Směnárny totiž nedostatečně informovaly klienty, kdy platí transakční poplatek ve výši sedmadvacet procent. Směnárny se navíc provinily i dalšími prohřešky…

Global Travel provozuje Interchange.

Y.K.

To že jinde dokážou okrádat také není omluva. 🙂

Jen tak

ja to samozrejme neomlouvám.nícméně jsem v zásadě zastánce svobodného a liberálního přístupu k podnikání a odpovědnosti jedince.

pokud ti směnárna nabízi zcela nevýhodný kurz? je to přece její věc – klidně at ti dá za jedno euro deset korun. pokud to využiješ, jsi blbec, ale můžeš si za to ty. takže mě směnárny s naprosto nesmyslnými kurzy nějak netrápí – ani u nás na letišti, ani kdekoli jinde.

samozrejme, pokud se přesuneme do sféry skrytých poplatků, které jsou uvedeny (pokud vůbec) malým písmem na rubu reklamního panelu , tak to je už něco kapku jiného.

Nicky

Tak jděte s třeba s přáteli ze zahraničí na procházku centrem Prahy, sedněte si někam na zahrádku restaurace, objednejte si nějaké nealko, třeba vodu, colu a minerálku a až po vás bude chtít obsluha 6.000 czk za ty 3 nápoje + 15% za servis a pak dáte dalších 2000 Kč za odvoz 10 km taxi, tak se ten liberální přístup a odpovědnost jedince docela prodraží. Tohle se děje např. v několika podnicích v Řecku, které jsou zaměřené výhradně na turisty…

Jen tak

pravidelně tady kecáš a lžeš. a dnes opět.

Pan Pravda

I na Staromaku se daj koupit tri Plzne pod 300 korun, takze pokud se nekdo neumi podivat na napojovy listek a da 6000 za nealko, je to jeho svobdna volba nema si na co stezovat.

Y.K.

Jojo, já také nemám rád regulace, ale někteří lidé zjevně postrádají zákadní morálku a bez práskání biče nad hlavou jsou všehoschopní.

Ony ty směnárny opravdu neříkají „poplatek 27 %“, různě v tom kličkují, aby klienta nachytali. Když budou mít na budce velký numero „poplatek 27 %“, 1 EUR = 22 Kč, neřeknu ani slovo. Stejně taxikář s turbem (teda ne v motoru ale v taxametru), když napíše centrum za 3 litry, OK, vím do čeho jdu.

Pan Pravda

Komunisticky uvazujici clovek si bude stezovat na smenarny a taxikare, chytrej clovek si penize vybere z bankomatu a odvoz si objedna predem za garantovanou cenu.

Y.K.

Ha ha, z bankomatu, to jste ještě asi nevybíral v zahraničí (a už vůbec ne třeba od týpků Euronet). I to vás může přijít pěkně draho, když se opravdu dobře nepřipravíte.

Pan Pravda

Pracoval jsem rok a pul v Turecku. Prijel tam kolega z Cech a shanel se po smenarne. Rek jsem mu, at mi posle penize na ucet, ze mu to vyberu z bankomatu a vydela na tom. Neveril. Spocital si to na kalkulacce. Od ty doby jsem delal smenarnika vsem. Vybiram za stred bez poplatku.

Samo

Z bankomatu v zahranici vyberam pravidelne a neplatim nic. Kartam z eurozony dokonca nic neuctuje ani Euronet – minule som z ich bankomatu na hlavaku vybral 1000 CZK a z uctu mi to stiahlo (surprise surprise) 1000 CZK… Staci zamietnut DCC.

Y.K.

Tak píšu, „když se nepřipravíte“. Kdo více cestuje ví jak na to pochopitelně. 🙂

Typickou obětí jsou lidé, kteří neznají „kulturu“ okrádání obchodníky (Korea, Japonsko atd.) a vůbec je nenapadne, že by mohla „finanční instituce“ zkoušet obrat. Mě na tom štve ten pasivní přístup, když se obrat nechají, tak je necháme loupežníkům na pospas, že si z téhle země odnesou obrázek zlodějiny na každém rohu, asi nikomu odpovědnému moc nevadí, mě osobně ovšem jo a je to velká kaňka na kráse Prahy. Problémy s tím bohužel má většina masově turisticky orientovaných destinací.

Max Chytil

mám stejnou zkušenost, a navíc všechny velké banky DCC nabízí, stačí odmítnout. O level výš je Moneta, ta strhne automaticky 190 Kč u cizí karty.

Jen tak

vybírám z bankomatů v zahraničí zcela běžně – a nikdy s tím nebyl sebemenší problém. at to bylo kdekoli, amerikou počínaje a asíí konče. a ne, nikdy se na to nepřipravuji.

Y.K.

No, ale vy nejste případ nezkušeného cestovatele, že? 🙂 Já také vybírám v zahraničí z bankomatů.

Pete

Jestli neoddělili fast track od ostatních, tak to nemá smysl. Před pár měsíci jsem šel v PRG přes fast track a nakonec jsem stejně stál ve frontě, protože u bezpečnostíno rámu se priority lane slila s frontou od veslejšího pásu, pro které byl ten rám společný.

Jen tak

v praze je fasttrak ponekud zastrceny… neslejva se.

je potreba projit az uplne ke kraji.

Pete

Prošel jsem fast track turniketem a došel až ke konci, kde byl jeden pás pro lidi co prolezli fast trackem a vedle byl už pás pro Crew.. paradoxně před týdnem jsem letěl brzo ráno, neměl jsem fast track a poslali nás k tomu barebnému pásu pro rodiny s malými dětmi 😀

Petr

Zrovna s frontami jsem na Ruzyni nikdy neměl sebemenší problém (letím odsud +-15krát ročně). S příručákem stačí dorazit 30-45 minut před odletem. V Evropě vcelku unikát.

Jen tak

ve spickovych case h byly fronty na T2 na dennim poradku

ted, co se prestehovali, to je trosku lepsi, ale ne uplne dokonale.

Lukáš F.

Zatím jsem přes nové kontroly letěl jen dvakrát, ale připadají mi horší než ty staré.

Rudolf5

Takovou hamižnost za nic jsem nikde ve světě nezažil zase další prasárna v Čechách a ještě na jednom z mála velkých 😂 mezinárodních letišť jak vždycky když prezentují svojí nenažranost kterou se snaží nějak okecat.

Nikolaj M.

Co vám vadí? Nutí vám to někdo? Je to služba navíc, pro většinu lidí nic nezbytného. Své klienty si to určitě najde…

Jen tak

vy jste zrejme moc nepochopil, o co se jedna, ze?

Lukáš F.

No úplně to vidím. U economy class kontrol to bude vypadat jak u jediné otevřené pokladny v Albertu, aby vyrýžovali co nejvíc peněz na fast tracku.

Jen tak

a ze na tech 6 ti prodanych fast tracich za pul hodiny vyrejzuji vskutku velke penize.

babilon

To omezení je 5 na jeden nákup, ne celkově.

babilon

Albert by se mohl inspirovat – rychlá pokladna za nějaký ten příplateček. A někteří zdejší diskutéři by tomu ještě zatleskali.

Nikolaj M.

Jelikož je to limitované, takže nehrozí, že se z toho stane slow track, tak proč ne. Letiště jen využije kapacitu a snad nikdo netratí 🙂

Tomas

Ten se už z toho stal dávno, nicméně těch pět vstupů za půl hodiny to už asi víc nezabije.

David

A jestli člověk ušetří 5 nebo 10 minut, stejně tam je většinou 2 – 3 hodiny před odletem…

Marek Sourak

Já tak brzy tedy nechodím, s příručákem stačí 1-1,5h pred odletem.

Nikolaj M.

Záleží, odkud na letiště jedete… kdybych bydlel blízko, taky bych šetřil svůj čas. Pokud ale jedu z Brna, tak jedu tak, abych měl min. 3 hodiny před odletem… na druhou stranu můžu přijet na letiště i tak pozdě, doprava je nevyzpytatelná a budu rád za každou minutu před odletem…

Nekdo

tak z Brna podle moznosti letam z Vidne nebo Blavy, je to nejmene o hodinu bliz. I Budapest neni spatna…