Ryanair vycouval ze hry o padlé aerolinky Niki, koupit je chce zakladatel Lauda

Airbus A321 společnosti Fly Niki. Foto: Fly NikiAirbus A321 společnosti Fly Niki. Foto: Fly Niki

Bývalý šampion Formule 1 Niki Lauda se chce znovu vrátit do leteckého byznysu. Insolvenčnímu správci aerolinek Lucasi Flötherovi podal dnes

Bývalý šampion Formule 1 Niki Lauda se chce znovu vrátit do leteckého byznysu. Insolvenčnímu správci aerolinek Lucasi Flötherovi podal dnes nabídku na převzetí firmy, kterou v roce 2003 zakládal a která před několika dny dolétala.

Naopak ze hry o aerolinky odpadli jiní zájemci. Nabídku nepodal Ryanair, který přitom původně ohlásil zájem o koupi. Stejně tak nepřišla nabídka od sdružení logistické firmy Zeitfracht a servisní společnosti Nayak. Ta ještě před několika dny vyjádřila také zájem.

Laudova mluvčí potvrdila, že nabídku podal. Insolvenční správce zatím nesdělil, kdo jiný je ve hře. Oznámit to chce zítra věřitelskému výboru. Rakouský rozhlas ORF citoval jeho vyjádření, v kterém vyjádřil naději, že během pátku dojde k určitému rozhodnutí.

Ryanair vysvětlil ztrátu zájmu tím, že si není jistý, v jakém stavu je pronájem některých letadel, které měl Niky od Lufthansy. Německý dopravce se už domlouvá s leasingovými společnostmi na převzetí některých letadlech po Niki. Právě to Lauda velmi kritizuje. Lauda zakládal aerolinky Niky v roce 2003 jen čtyři roky poté, co prodal Austrian Airlines svoji původní aerolinku Lauda Air. Později Niki prodal právě Air Berlin. Značku i letadla měla převzít Lufthansa, ta nakonec ale z nákupu vycouvala kvůli Evropské komisi.

Agentura Reuters mezi možnými zájemci uvedla ještě cestovní impérium Thomas Cook nebo švýcarský Privat Air. Podle agentury je ve hře i zájem skupiny IAG.

Uzávěrka nabídek byla dnes, ve stejný den Evropská komise rozhodla o dalším posunu v případu zkrachovalých Air Berlin. Lufthanse povolila převzít dceru Air Berlin LG Walter (LGW) s 33 letadly a více než 800 zaměstnanci. Začlení ji pod svoji značku Eurowings.

Tagy Eurowings LGW Lufthansa NIKI Niki Lauda
Žádné komentáře