Letecké společnosti Letectví

Ryanair uspěl už potřetí u soudu s žalobou na státní podporu aerolinek. Injekce pro Condor je neplatná

Boeing 767 společnosti Condor patřící pod skupinu Thomas Cook. Foto. Thomas Cook
Boeing 767 společnosti Condor. Foto. Thomas Cook
Německý dopravce zatím nemusí peníze vracet.

Letecká společnost Ryanair uspěla již potřetí se žalobou na některé evropské země a Evropskou komisi, které pomohly aerolinkám kvůli pandemii koronaviru. Tribunál Evropské unie rozhodl, že státní pomoc německým aerolinkám Condor byla v rozporu s pravidly. Transakci přitom schválila dříve Evropská komise.

Pro Ryanair jde o dílčí vítězství: Condor zatím nemusí peníze vracet. Už dříve Tribunál rozhodl stejně ve věci státní podpory nizozemským KLM a portugalské společnosti TAP Air Portugal.

Německá vláda podpořila loni v dubnu Condor půjčkou 550 milionů eur. Stalo se tak poté, co ještě před pandemií získal  stejný dopravce od státu půjčku 380 milionů eur kvůli krachu mateřské společnosti Thomas Cook.

Ryanair ve svém vyjádření uvedl, že rozhodnutí soudu vítá. „Německá vláda se rozhodla podpořit pouze své neefektivní „národní“ dopravce včetně Condoru. Podpora šla plně proti principu evropských zákonů a poškodila trh,“ uvedl Ryanair v prohlášení. Podle Ryanairu členské země EU podpořily aerolinky nezákonně celkem 30 miliardami eur.

Soud ve svém rozhodnutí uvedl, že Německo a Evropská komise rozhodnutí o podpoře nedostatečně zdůvodnily. Povinností EK je podle Tribunálu, aby pečlivě prozkoumala přímou příčinnou souvislost mezi náklady způsobenými dobou platební neschopnosti a zrušením letů nebo změnou letových časů společnosti Condor z důvodu cestovních omezení uložených v kontextu pandemie.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Csabo

Na tyhle šmejdy existuje jen jedna věc….nelítat s nimi. Já už toto opatření praktikuji 3 roky a sice jsem o pár tisíc chudší ale mám ze svého rozhodnutí dobrý pocit že své peníze a „život“ „dávám“ férovým lidem

Gwann

presne tak. s o learym nikdy a nikam

Tomas

ryanair je pohroma pro evropsky letectvi

G700

Nechutný…

V. K.

Pro ně je teď historická příležitost. Zničit co nejvíc konkurentů a pak napálit ceny.

Jiří Kocurek

A pak přijde někdo jiný, kdo mu ty ceny podstřelí a přesto vydělá a je po bublině.

Adam

Kdyby Ryan neměl penízky, tak by plakal všude kde by se dalo.

Petr

Kdyby byly v prdeli ryby nemusely by bejt rybniky.

Gwann

ryan si taky půjčil za výhodných podmínek od UK vlády.

doufám, že si země EU akce pana O Learyho zapamatují…