Letectví

Ryanair uhájil post evropské jedničky, počty cestujících mu ale rostly nejpomaleji od března 2014

Ryanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: Ryanair
Ryanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: Ryanair

Ryanair loni potvrdil pozici největší evropské aerolinky, zájem o létání s ním už tolik neroste. Za prosinec firma hlásí nejpomalejší růst od roku 2014.

Firma za loňský rok přepravila 129 milionů cestujících, meziročně jde o nárůst o 10,4 %. Meziročně jde ale o dva miliony cestujících méně, než kolik byly původní předpovědi vedení Ryanairu. V celkových číslech firma těžila z růstu hlavně v prvním pololetí, naopak v závěru roku už počty cestujících rostly pomaleji. Za prosinec stoupl počet cestujících jen o tři procenta, nejméně od března 2014.

Pro Ryanair byl závěr roku složitý: s důvěrou zákazníků zamávalo velké rušení letů i hrozba stávky pilotů. Ryanair se na rozdíl od minulých tiskových zpráv o přepravních statistikách k růstu nijak blíže nevyjádřil, jen se omezil na konstatování, že zákazníci mohou letos využít ještě nižších cen. Už dříve firma oznámila, že v posledním čtvrtletí minulého roku zrušila 20 tisíc letů kvůli problémům s nedostatkem pilotů.

První výsledky konkurence Ryanairu přitom dokládají, že letecká doprava v Evropě dál silně roste. Wizz Air oznámil za celý loňský rok růst o 24 % na 28,3 milionu cestujících.

Ryanair je evropskou jedničkou podle počtu cestujících. Pokud by se zahrnuly všechny značky aerolinek patřící pod jednu skupinu, je těsně větší Lufthansa Group.

Štítky
RSS2k
Sledovat přes email4k
Facebook5k
Facebook