Ryanair uhájil post evropské jedničky, počty cestujících mu ale rostly nejpomaleji od března 2014

Ryanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: RyanairRyanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: Ryanair

Ryanair loni potvrdil pozici největší evropské aerolinky, zájem o létání s ním už tolik neroste. Za prosinec firma hlásí nejpomalejší

Ryanair loni potvrdil pozici největší evropské aerolinky, zájem o létání s ním už tolik neroste. Za prosinec firma hlásí nejpomalejší růst od roku 2014.

Firma za loňský rok přepravila 129 milionů cestujících, meziročně jde o nárůst o 10,4 %. Meziročně jde ale o dva miliony cestujících méně, než kolik byly původní předpovědi vedení Ryanairu. V celkových číslech firma těžila z růstu hlavně v prvním pololetí, naopak v závěru roku už počty cestujících rostly pomaleji. Za prosinec stoupl počet cestujících jen o tři procenta, nejméně od března 2014.

Pro Ryanair byl závěr roku složitý: s důvěrou zákazníků zamávalo velké rušení letů i hrozba stávky pilotů. Ryanair se na rozdíl od minulých tiskových zpráv o přepravních statistikách k růstu nijak blíže nevyjádřil, jen se omezil na konstatování, že zákazníci mohou letos využít ještě nižších cen. Už dříve firma oznámila, že v posledním čtvrtletí minulého roku zrušila 20 tisíc letů kvůli problémům s nedostatkem pilotů.

První výsledky konkurence Ryanairu přitom dokládají, že letecká doprava v Evropě dál silně roste. Wizz Air oznámil za celý loňský rok růst o 24 % na 28,3 milionu cestujících.

Ryanair je evropskou jedničkou podle počtu cestujících. Pokud by se zahrnuly všechny značky aerolinek patřící pod jednu skupinu, je těsně větší Lufthansa Group.

Tagy Ryanair
Žádné komentáře