Letecké společnosti Letectví

Ryanair prohrál spor o státní pomoc evropským aerolinkám

Letadlo Ryanairu na pražském letišti. Pramen: Letiště Praha
Letadlo Ryanairu na pražském letišti. Pramen: Letiště Praha
Ryanair se proti verdiktu odvolá, soudy čeká ještě 14 jeho dalších žalob proti státní pomoci.

Podpora některých leteckých dopravců není podle Tribunálu Evropské unie diskriminační. Vyplývá to z dnešního verdiktu soudu, kterým zamítl žalobu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair na Evropskou komisi. Dopravce se odvolá k Soudnímu dvoru EU.

Ryanair žaloval Evropskou komisi za to, že schválila Francii a Švédsku podporu leteckým společnostem Air France a SAS. Irský dopravce čerpal peníze od různých států jen formou záruk za úvěry nebo přímo státní úvěry, dotaci na záchranu ale nikdy nezískal.

Soud konstatoval, že státní pomoc obou vlád ale byla v souladu s unijními pravidly. „Režim pomoci je vhodný k vyrovnání ekonomických škod způsobených pandemií covidu-19. Nejde o diskriminaci,“ uvedl soud.

V případě Francie Ryanairu vadilo, že Evropská komise (EK) schválila program pomoci, na jehož základě získalo odvětví letecké dopravy možnost odkladu plateb některých daní. V případě Švédska irská společnost u soudu napadla ručení státu za úvěry leteckým společnostem. Obě zmíněná opatření pomohla aerolinkám Air France a SAS.

Jde o první ze dvou žalob, kterou soud od Ryanairu kvůli pomoci řešil. Ryanair jich podal celkem šestnáct, prakticky proti všem podporám svých konkurentů.

Ryanair v tiskové zprávě oznámil, že se odvolá. „Nemáme žádnou bohatou a silnou domovskou zemi, která by nás v době potíží podpořila. A nechceme žádnou diskriminační podporu jen pro některé. Cestou z krize je hledání úspor nákladů a větší efektivita,“ uvedla firma v prohlášení. Podle Ryanairu jsou politici „posedlí představou o domácích aerolinkách“.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Csabo

Ryan už mě docela štve, již od počátku coronakrize se sere do každé evropské aerolinky at´ se stará o sebe. Právě kvůli těm svým kecům přišel Ryan o jednoho zákazníka radši si připlatím

Lukáš

Podobne, mne Qatar na jar minuleho roka zrusil let lebo covid a peniaze som mal do posledneho centa spat do mesiaca a stalo ma to iba par emailov a Ryanair? Mal som s nimi letiet z BTS do Rima a tiez sa zrusil let, na peniaze cakam uz 8 mesiacov a stale sa vyhovaraju, ze uz to bude.

Petr

A kupovali jste letenky přímo u Ryanairu nebo u nějakého zprostředkovatele? Protože dost zpráv bylo o tom, že přes zprostředkovatele byly celkem problémy.

Lukas

Priamo u ryanair

Samo

Ryanair sa stará o seba. On sa totiž dosť ťažko robí biznis keď do tvojej konkurencie štát nelegálne nalieva peniaze.

Greta

Evidentně konkurence dostala peníze legálně, když to soudní dvůr konstatoval, tak nepište bludy, Same.

Martin Csabo

Ryan taky dostal státní podporu ale tam je to podle Ryanu legalní ale když má dostat někdo jiný tak se hned všechno porušilo

Blume

O’Leary se taky chvastal, ze ONI zadne vouchery davat nebudou, ze vrati vsem penize. Zatim ovsem nikdo nevidel ani zlomeny gros..

Karlod

Já mám třeba zpět všechno do koruny.
Dokonce placeno dvakrat a pokaždé jinou kartou a vrátili obě platby a pokaždé na stejnou kartu z které jsem hradil. A to jsem si říkal že využiji ten voucher ktery prvně poslali. Nakonec nebylo potřeba. Bez řečí do 3 měsíců peníze zpět. 😂👍😂👍A na voucher jsem nijak nereagoval.

Tomas

Ryanair kupodivu spouste lidi (vesmes vsem) fakt zaplatil a penize vratil.

Stony

Me vratili penize za tri letenky do mesice

procvi

Já mám také veškeré peníze za letenky již dávno zpět na účtu.. šlo to přesně podle informací, které podávali ohledně proplácení jednotlivých období.

Miroslav

Proplacena plná částka do 14 dnů od zrušení letu. Naopak Etihad mi vrátil peníze za zrušené letenky po asi tisíci mailech cca 8 měsíců po zrušení.

Ogden

Lžeš, evidentně dle dalších příspěvků zde.

Apex

Nechci se zabývat tím, zda jsou podpory v případech, jako je covidová krize, na místě či nikoliv, zejména když je poptávka omezována zásahy a restrikcemi ze strany státních orgánů, to je asi na složitější debatu. Ale Ryanair si svoje podpory čerpá již dlouhá léta prostřednictvím podpor a dotací svých linek zejména na regionálních letištích, jen se o tom mlčí… takže asi nemá moc co vyčítat…

Petr

Souhlasím. Vyjádření Ryanairu mi připomíná vyjadřování jistého poslance japonského původu v čele jisté populistické politické strany.