LOT 3a leaderboard

Ryanair přilétá do Pardubic. Letenky do Londýna jsou levnější, než vlak do Teplic

B737, foto: RyanairB737, foto: Ryanair

Pardubice budou od úterý čtvrtým českým městem, které má přímé letecké spojení s Londýnem. Novou přímou linku s letištěm Stansted

Pardubice budou od úterý čtvrtým českým městem, které má přímé letecké spojení s Londýnem. Novou přímou linku s letištěm Stansted spouští největší evropská aerolinka Ryanair. První let z Pardubic je sice vyprodán, další ale podle cen v rezervačním systému příliš plné nejsou.

Pro pardubické letiště jde o jedinou pravidelnou linku na zimní letový řád, kterou bude mít v provozu. Ryanair bude do Pardubic létat třikrát týdně: v úterý, čtvrtek a sobotu. První let z Londýna přistává v 18:35, za 25 minut se vydává zpět do Londýna, kde je ve 20 hodin místního času. V ostatní dny létá jinak: ve čtvrtek 12:25 z Pardubic a v sobotu ve 21:00.

První let z Pardubic je aktuálně podle rezervačního systému vyprodaný, z Londýna ale letadlo nepřiletí příliš plné, letenky jsou stále v prodeji za cenu 259 Kč. Podobná cena je i u dalších letů na konec září či říjen, zpáteční letenka se tak dá pořídit za 518 korun včetně všech poplatků bez odbaveného zavazadla. Levněji se z Česka do Londýna dostat aktuálně nedá. Jen pro srovnání: zpáteční cena vlakem (bez kombinace různých jízdenek) z Pardubic do Teplic stojí 558 Kč.

Ryanair na dotaz  serveru Zdopravy.cz k vývoji rezervací a spokojenosti s nimi neodpověděl konkrétně. „Jsme velmi potěšeni, že naše nízké ceny konečně dorazily do Pardubic. Vždy nabízíme nejnižší ceny, zejména na nových trasách,“ uvedl mluvčí firmy Denis Barabas.  Po oznámení nové linky Ryanair nasadil zaváděcí cenu 799 Kč za jednosměrnou letenku.

Pro Ryanair mohou být Pardubice alternativou pro Prahu a především zbraní pro jednání s ruzyňským letiště. Největší dopravce v Evropě rád využívá své síly a pokud nedostane patřičné slevy, přesouvá svá letadla jinam. Pro Pardubice hraje relativní blízkost do Prahy a velmi dobré železniční spojení s hlavním městem.

Ryanair nebude létat z Pardubic plně na své riziko. MF DNES letos na jaře uvedla, že podmínkou spuštění linky je  příspěvek jedenácti milionů korun ročně od města a kraje, vlastníků společnosti EBA provozující pardubické letiště. Za to dopravce slibuje kraji a městu marketingovou podporu. Firma EBA hodlá linku podpořit také slevou na poplatcích ve výši bezmála 13 milionů korun ročně.

Pardubické letiště se potýká s velkým výpadkem počtu cestujících poté, co téměř přestaly létat do Pardubic chartery s ruskými turisty. Ještě v roce 2013 tu odbavily přes 180 tisíc cestujících, loni jen šestinu. Letiště přitom staví nový terminál za čtvrt miliardy korun.

Vedení letiště proto hledá další dopravce, kteří by spustili z Pardubic nové linky. Mluví se například o lince Rossiyja Airlines do Jekatěrinburgu, hejtman Pardubického kraje nedávno uvedl, že si dokáže představit linku do Kazachstánu.

Tagy pardubice Ryanair
4 komentáře