Ryanair překonal další rekord, přepravil za měsíc nejvíce cestujících v historii

Boeing 737-800 společnosti Ryanair v Drážďanech. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czBoeing 737-800 společnosti Ryanair v Drážďanech. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Od března letošního roku je Ryanair každý měsíc počtem cestujících na úrovni před pandemií.

Letecká společnost Ryanair dál navyšuje svůj podíl na trhu před ostatními dopravci. Ukazují to data o počtech cestujících za srpen. Po rekordním červenci přepravil v srpnu na palubách svých letadel 16.9 milionů cestujících, průměrná obsazenost dosáhla 96 %.  Jde o nejvíce cestujících přepravených za jeden měsíc v historii letecké společnosti i mezi všemi evropskými aerolinkami.

Ryanair těží z toho, že během pandemie brzy obnovil provoz a nebojuje s takovým nedostatkem pilotů jako řada jiných dopravců. I když v řadě zemí oznamují odboráři v Ryanairu stávky, celkově se dopravci drobné výpadky daří pokrývat a neruší lety tak hromadně, jako jiní dopravci. Příkladem byla včerejší stávka pilotů Lufthansy, která vyústila ve zrušení přes osmi set letů.

Dopravce v aktuálním finančním roce očekává 166 milionů cestujících, což by bylo o 17 milionů více než před vypuknutím pandemie. V srpnu 2019 před pandemií přepravil 14,9 milionu cestujících. V srpnu denně vypravil přes tři tisíce letů.

Ryanair nyní výrazně vede v počtu cestujících nad ostatními dopravci v Evropě. Ti sice ještě nezveřejnili data za srpen, z minulých měsíců je ale vidět čím dál větší odstup od Ryanairu. Ryanair se poprvé dostal nad čísla před pandemií v březnu letošního roku.

Šéf Ryanairu Michael O’Leary očekává, že v následujících letech dopravce dál poroste i přes obavy z recese. V týdnu oznámil v Londýně plány na nejvíce letů v historii z Velké Británie, počtem cestujících chce v této zemi předstihnou easyJet. Znovu připomněl, že éra ultralevných letenek je pryč. „Během každé recese jsme rostli rychleji než konkurence a není důvod, aby to bylo i při příští jinak,“ řekl. Na trhu si podle svých slov zajistil palivo za ceny kolem 63 dolarů za barel, což by mělo dopravci umožnit držet náklady nízko. Ryanair chce do roku 2026 dosáhnout 225 miliónů cestujících za rok.

Tagy Ryanair
2 komentáře