Letecké společnosti Letectví

Ryanair postihla další velká stávka, zrušil téměř šestinu letů. Česka se nedotkne

Boeing 737-800 společnosti Ryanair v Brně. Foto: Letiště Brno
Boeing 737-800 společnosti Ryanair v Brně. Foto: Letiště Brno

Ještě nedávno téměř neznámá aktivita začíná být běžnou součástí provozu u největší nízkonákladové letecké společnosti v Evropě.

Ryanair dnes čelí další velké stávce, tentokrát u německých a nizozemských pilotů. Kvůli tomu musela firma dnes více než 400 z 2400 naplánovaných letů.

Původně měli stávkovat jen piloti v Německu, Belgii a Švédsku, včera oznámili připojení k protestu i nizozemští kolegové. Tamější soud zamítl stížnost Ryanairu, aby stávku nepovolil. Protest pilotů tak postihne kolem 55 tisíc lidí.

V případě letů do Česka by nemělo dojít ke zrušení jediného letu, letět má i naplánovaný spoj z nizozemského Eindhovenu a belgického Charleroi, tedy do zemí, kde stávka probíhá.

Největší škrty v letovém řádu postihnou Německo, kde zruší 250 letů. 104 je zrušeno v Belgii, 42 ve Švédsku. V Nizozemsku měla stávka postihnout 22 letů, podle Ryanairu se ale podařilo výpadek nahradit.

Piloti stávkují kvůli pracovním podmínkám i přístupu zaměstnavatele. „Je potřeba, aby se změnila celá kultura ve firmě,“ uvedla v prohlášení například nizozemská asociace pilotů. Ryanair opakovaně připomínky odmítá a upozorňuje, že firma pilotům výrazně letos zvýšila mzdy o pětinu.

V Ryanairu nebyly dlouho ani odbory. Teprve loňské masivní rušení letů kvůli nedostatku personálu vedlo i k jejich založení, firma je dlouho odmítala uznat.

Štítky

Přidat komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora