LOT 3a leaderboard

Ryanair seškrtal lety až do jara 2018, 34 linek v zimě nespustí. Spoje do Česka zůstaly

B737, foto: RyanairB737, foto: Ryanair

Letecká společnost Ryanair seškrtala na zimu dalších 18 tisíc letů kvůli nedostatku pilotů. Některé plánované linky vůbec neotevře. Oficiálně nazývá

Letecká společnost Ryanair seškrtala na zimu dalších 18 tisíc letů kvůli nedostatku pilotů. Některé plánované linky vůbec neotevře. Oficiálně nazývá aerolinka opatření „zpomalení růstu“. Kvůli problémům v posledních týdnech oznámila firma spuštění další cenové akce.

Škrtání se ale nedotkne zatím žádné linky z Česka.  Na seznamu linek, které Ryanair letos v zimě oproti původním plánům neotevře, není žádná trasa z Česka. Podle údajů v rezervačním systému zatím Ryanair ani neproškrtal počty letů v zimním letovém řádu. Ryanair se zimním letovým řádem v Praze výrazně expanduje: přidává další letadlo a otevírá nové linky, například do Barcelony, Madridu či Budapešti.

Firma ve zřejmě nejobsáhlejší tiskové zprávě v  historii aerolinek oznámila, že v zimním letovém řádu zpomalí svůj růst a bude létat s 25 letadly (ze 400 strojů) méně, než původně plánovala. Dalších deset méně oproti původním plánům bude mít od dubna příštího roku, kdy jich má mít už 445.

„Redukcí letového řádu nám odpadne riziko dalšího rušení letů, protože pomalejší růst nám vytvoří velký počet volných letadel i posádek v celé naší síti,“ řekl mluvčí Ryanairu Denis Barabas. Firma slíbila, že další rušení letů už nechystá a že jde o poslední omezení.

Opatření se dotkne 400 tisíc cestujících, kterým Ryanair poslal mail s oznámením zrušením letu a poukaz na 40 euro pro využití na rezervaci jiného letu.

Z tiskové zprávy vyplývá i snaha uklidnit vztahy s piloty. Ve vyjádření oceňuje firma jejich vysokou profesionalitu a garantuje jim, že jim nakonec nechá týdne volna navíc. Ještě minulý týden šéf aerolinek Michael O´Leary vyhrožoval, že jim týdne volna sebere.

Firma současně odmítla, že by ji opustilo tolik pilotů, jak uváděla irská asociace pilotů. Podle vyjádření firmu opustilo letos 100 kapitánů a 160 prvních druhých pilotů. „V příštích 8 měsících nastoupí 650 pilotů, kteří nahradí nejen ty, co odešli, ale budou létat s padesáti novými boeingy, které převezmeme do května příštího roku,“ dodal Ryanair v prohlášení. Ryanair má prý nyní přetlak zájemců na post pilota od dopravců z Perského zálivu a z krachujících Air Berlin a Alitalie.

Na seznamu 34 rušených linek na zimu jsou často vnitrostátní spojení, například v Německu, Polsku, Itálii či Velké Británii. Kompletní seznam zrušených linek je na webu Ryanairu. Z letišť v okolí České republiky, které využívají čeští zákazníci, je zrušené spojení Bratislavy a Soluně, Katovic a Hamburku a z Wroclavi do Varšavy. Ryanair tvrdí, že u některých rušených letů není prodaná ještě ani letenka.

Tagy Ryanair
Žádné komentáře