Letecké společnosti Letectví

Ryanair naučil lidi platit za výběr místa v letadle, kupuje si ho polovina cestujících

B737, Letiště Václava Havla Praha, foto: Letiště Praha
B737, Letiště Václava Havla Praha, foto: Letiště Praha

Náhodným rozsazováním cestujících v letadle si Ryanair příliš mnoho sympatií u zákazníků nezískal, systém se mu ale zjevně vyplatil. Za výběr konkrétního místa si už platí u Ryanairu každý druhý cestující, meziročně dvakrát více lidí.

Ryanair se zlepšením prodejů „místenek“ na palubu pochlubil v prezentaci ročních výsledků pro investory. Podle ní ještě loni na konci finančního roku v březnu vybíralo za poplatek místo 23 % cestujících, letos v březnu už 50 %. Výběr sedačky stojí 4 eura za běžné místo, 13 – 15 euro za místa v prvních dvou řadách a za místo u exitu.

Ještě výrazněji stoupl podíl cestujících s přednostním nástupem na palubu: ze 4 na 20 %. I to má jednoduchý důvod: změnu podmínek pro přepravu palubních zavazadel. Kdo si chce vzít dříve běžnou velikost na palubu zdarma, musí si koupit přednostní nástup. Jinak je jeho palubní zavazadlo odebráno do nákladového prostoru. Letí sice zdarma, ale cestující pak musí na letišti čekat na jeho vyzvednutí.

Dodatečné příjmy za další služby jsou u nízkonákladových dopravců důležitou částí tržeb. Rekordmanem je v této oblasti Wizz Air, u kterého je podíl na celkových tržbách už 42 %. Ryanair je zatím na 28 %, chce se dostat nejméně na 30 %.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Radim: Uplne klucove je, kolko je na ten let volnych miest este. Ci 5, 10 alebo 25+. Lebo pri malych cislach je tych blokovacich vyrezervovani treba za 10 minut stihnut fakt dost vela 😀 ale funguje to uplne skvelo. Za mna total spokojnost. Vzdy som dostal zadarmo miesto, ktore som si vyhliadol 😀

Radim

To jsou ovsem potreba rychle prsty bo po 10 minutach ty blokovane mista system vrati zpet k vyberu.

Martin

Je to uplne absurdne, ze ludia platia kopec eur za konkretne miesta, ked to ide vyriesit v uplne zadarmo 🙂 postaci iba chut klikat a vyrezervovat na chvilu cele lietadlo okrem miest, kde chcete sediet, na toto je aj Michael 0 kratky 🙂

Miropiro

Asi nechápu, jak na to 🙂