Cestovní ruch Letectví

Ryanair bojuje se zavazadly na palubě. Zlevnil jejich odbavení a zvýšil váhový limit

B737, foto: Ryanair
B737, foto: Ryanair

Ryanairu se začíná vracet jeho politika poplatků za odbavená zavazadla. Lidi naučil létat s menšími kufry, které umožňuje lidem vzít na palubu zdarma. Jenže takových cestujících je už tolik, že se ani malá zavazadla nevejdou na palubu a zdržuje se tak nástup do letadla.

Proto dnes firma oznámila zlevnění poplatků za odbavená zavazadla a současně i zvětšení váhového limitu pro ně z 15 na 20 kilogramů. Firma to vysvětluje právě tím, že v kabině letadla není pro všechna neodbavená zavazadla splňující limity pro kabinové zavazadlo místo.

Od listopadu zlevní Ryanair základní cenu za odbavení zavazadla z 35 na 25 euro, současně přitom zvýší maximální hmotnost kufru na 20 kilogramů. Současně ale omezí možnost cestovat až se dvěma zavazadly zdarma na palubě všem cestujícím. Nově budou mít tuto možnost. jen ti, kteří si koupí dražší tarify Plus, Flexi Plus a Family Plus. Ostatní budou muset jít na palubu s jedním zavazadlem a při nástupu jim ho personál vezme do nákladového prostoru. I nadále zdarma.

Šéf marketingu Ryanair Kenny Jacobs tvrdí, že nová cenová politika přinese Ryanairu výpadek tržeb ve výši 50 milionů euro. V rezervačním systému nabízí už i na lety během září a října odbavené zavazadlo na 20 kilogramů, ne na 15 kg.

Zlevnění navazuje na několik zpráv, které Ryanair vydal během srpna, v kterých apeloval na cestující, aby dodržovaly podmínky na velikost kabinového zavazadla a zvážili možnost jeho odbavení. V srpnu problém vrcholil, protože průměrná obsazenost letadel dosáhla 97% a řada letů kvůli problému s nedostatkem místa nabírala zpoždění.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Ono by taky pomohlo, kdyby byl personál trochu aktivnější při boardingu. Létám s RyanAirem 6-8krát ročně a skutečně ještě nikdy jsem nezažil, že by byla některému z cestujících zkontrolována velikost zavazadla. Někteří lidé tahají na palubu takové loďáky, že zůstává rozum stát. To takové ČSA, které si hrají na plnohodnotné aerolinky, nenechají utéct ani centimetr nad míru.

Petr Novák

Linka Lisabon – Porto, červenec 2017, personál před boardingem odchytl všechny cestující s větším zavazadlem a požádal je o přeměření v kleci. Pár cestujících mělo zavazadlo větší, mohli ho buď gatechecknout, nebo přebalit.