Vodní doprava

ŘVC pustí veřejnost na remorkér Beskydy, bude součástí expozice muzea v Děčíně

Remorkér Beskydy v Děčíně. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Remorkér Beskydy v Děčíně. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Vlečný remorkér Beskydy, který jako jediný svého druhu ve střední Evropě stále aktivně slouží na vodě, bude zpřístupněn veřejnosti. Na zadokolesový remorkér z roku 1956 se budou lidé moci poprvé podívat tuto sobotu, další dny otevřených dveří budou v turistické sezoně následovat, nejbližší 23. června.

Remorkér Beskydy v Děčíně.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ředitelství vodních cest jako majitel bude prohlídky lodě pořádat ve spolupráci s Oblastním muzeem v Děčíně, které má expozici věnovanou plavbě. Loď bude v sobotu od 14:00 do 18:00 v městském přístavišti pod děčínským zámkem. Jinak kotví v přístavu Loubí. „V České republice jde o mimořádnou událost, neboť remorkér Beskydy je první plavidlo nákladní plavby, které je pro budoucnost zachráněno jako technické památka. A to ve stavu vhodném k prezentování veřejnosti. Bohužel v Čechách byla většina starých plavidel sešrotována nebo radikálně přestavěna,“ uvedl zástupce šéfa ŘVC Jan Bukovský.

Loď je plně funkční. Stát ji v listopadu 2016 koupil od společnosti EVD-Sped., nechal ji zrekonstruovat a zajišťuje s ní veřejnou službu přípřeže nákladním i osobním lodím na Labi v době omezených plavebních podmínek. Remorkér byl zároveň před dvěma lety prohlášen za kulturní památku.

Remorkér Beskydy v Děčíně. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Remorkér Beskydy v Děčíně.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Využití kolesového pohonu na zádi lodi vychází ze snahy postavit velký remorkér s co nejnižším ponorem, který by současně mohl proplovat různě velkými plavebními komorami. Koncepce pochází z 20. let. V letech 1931 až 1939 byl postaveny čtyři zadokolesové remorkéry Tábor, Blaník, Vltava a Morava. V poválečné sérii v letech 1953 až 1959 Šumava, Tatry, Beskydy, Jeseníky, Slapy, Orlík, Lipno a Kamýk.