ŘVC chystá ve Veselí nad Moravou nový kanál s lodním výtahem

Plavební kanál s výtahem ve Veselí nad Moravou, vizualizace. Pramen: ŘVC/dokumentace EIAPlavební kanál s výtahem ve Veselí nad Moravou, vizualizace. Pramen: ŘVC/dokumentace EIA

Stavba kanálu a dalších úprav má probíhat v letech 2028 až 2030, náklady aktuálně ŘVC odhaduje na 480 milionů korun.

Zpět na článek
19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan v

Pro srovnání, za takové peníze lze postavit například dvě základní školy o kapacitě 2×9 tříd každá.

58g

Argument „Důvodem pro výběr lodního zdvihadla jsou zejména téměř nulové nároky na potřebu vody oproti plavební komoře,“ je poměrně zajímavý. Při proplavení komorou se voda odebraná z Moravy zase vrátí do Moravy. A pravda MVE přijde o něco vody. Stojí vůbec tato akce (nebo řešení zdvihadlo) za půl miliardy?

Tomas

Z clanku neni poznat, jaky to ma mit prinos. Co je cilem stavby?

K.S.

Myslím že zkapacitnění vodní cesty.

58g

Omyl. Je poněkud drahé rozšíření o „devítikilometrový lodní okruh“

joe black

Bude tam okruh

Vojtěch

Myslím že hlavním cílem by měl být nárůst cestovního ruchu ve Veselí nad Moravou a v okolí.

Ignác

Plavební komora Vnorovy I má spád 3m, plavební komora Vnorovy II cca 70cm. Usek z Veselí nad Moravou do Strážnice patří mezi úseky Baťova kanálu s největším provozem. Pokud bude možnost využít alternativní trasy, nebudou se u plavební komory Vnorovy I tvořit zácpy.

K.S.

Navíc teoreticky by mohlo být možné nastavit hladinu ve zdrži tak aby se dala udělat spojka mimo komoru.

jkjk

Cíl je jasný, utratit peníze.

K.S.

Tady ten návrh jsme myslím viděl už před lety jako součást nějaké BP/DP když jsem na netu hledal něco k elektrárně ve Veselí.

K.S.

Tak tu DP pana Jakuba Hajdiny jsem našel, jmenuje se to:
Zkapacitnění Baťova kanálu v úseku Veselí nad Moravou – Vnorovy
( 1url. cz/grMTh)

Výkresy k tomu jsou pak tu:
dspace. cvut. cz/bitstream/handle/10467/86690/F1-DP-2020-Hajdina-Jakub-priloha-DP%20JH%202020%20prilohy. pdf?sequence=-1&isAllowed=y

joe black

Ano je to furt dokola…asi jako s komorou v Otrokovicich.Mluvi se o ni 30let

K.S.

Myslíte komoru na Bělovském jezu, nebo komoru do Ottrokowitzhafenu? U Bělovského jezu mi přijde že se jenom hledá jak to neudělat, místo toho aby se hledalo jak to udělat. Blokovat celu stavbu trváním na zapojení potoka potrubím místo vykopání třeba 200 m nového koryta do nadjezí mi přijde jako něčí uražená ješitnost. Jestli myslíte tu do přístavu, tak je škoda že ten přístav ještě nebyl obnovený, myslím by to mělo i celkem úspěch. Možná by byl dokonce největší z nich a mohl by tam být i příhodný přístup pro spouštění lodí na vodu. Akorát když jsem se na to naposledy… Číst vice »

Luboš Beneš

Takže podpora turistiky. Již tak dost silné. Jinak plavba po kanálu je fajn zážitek, ale ekonomický přínos?

MildaIV

Přesně tak. Tyto stavby by měli podléhat stejnému vyhodnocení návratnosti jako stavby železniční.

K.S.

Další Chcíplkozák Závistiví… Pro posuzování stavby s turistickým významem nemůžete používat tu samou metriku jako pro stavby v oblasti staveb dopravně-průmyslových. Obecně aplikace špatných metrik a vzorců myšlení dělá problémy. U staveb pro turismus je třeba více zhodnotit jak to pomůže ekonomice v oblasti. V té BP/DP, co se už asi čtvrt hodiny snažím najít, je ke spojení Moravy a BK uváděno že to řeší problém s kapacitou BK a zpřístupňuje lodím „centrum“ Veselí. Nicméně tato stavba je trochu zvláštní pokud vezme v potaz že loni odstřelili napojení Staré Moravy v Hodoníně. I když… Co by kdo soudný dělal v… Číst vice »

Jiří Kocurek

Co by kdo soudný dělal v Hodoníně?

Vařil pivo? Pálil … cihly?

L. Konečná

Morava není o moc blíže centru. Na Moravě nebude přístav, pouze vodní cesta??? Tak tady bych se neopírala o přiblížení k centru.
Nevidím v této akci důvod jejího uskutečnění. Dal jak k Vnorovum se nikdo nedostane, takže pokud se všechno dál pustí po kanálu, tak kapacitně nemůže zvládnout z Vorov na Strážníci, nebo budou jezdit sem a tam a nebo budou dělat kolečka, ale samotnému Baťáku to asi nepomůže. Projekt jsem nezkoumala, jen je to moje reakce.