umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Cestovní ruch Infrastruktura Vodní doprava

ŘVC chce na řekách zbudovat veřejné výtahy pro vytažení lodí na břeh

Kolejový lodní výtah, ilustrační foto. Autor: Wikimedia Commons, Boerkevitz at Dutch Wikipedia
Kolejový lodní výtah, ilustrační foto. Autor: Wikimedia Commons, Boerkevitz at Dutch Wikipedia

Ředitelství vodních cest (ŘVC) hodlá na labsko-vltavské vodní cestě zbudovat nové veřejné výtahy, díky kterým by se lodě dostaly na souš, například kvůli revizím nebo nutným opravám.

ŘVC proto vypsalo zakázku za zhruba milion korun, jejíž vítěz vytipuje možné lokality pro výtahy, zhodnotí jejich ekonomický potenciál, náklady a možnosti technického řešení.

„Současné výtahy jsou soukromé a někdy nepoužitelné, je proto třeba zbudovat síť veřejných výtahů,“ uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský. Podle něj nicméně nepůjde o masivní výstavbu, výtahy se budou počítat na jednotky.

Výtahy chybějí především pro větší turistické lodě, tedy výletní parníky. Malá rekreační plavidla si majitelé většinou vytahují z vody svépomocí rovnou na automobilový přívěs, a například na Vltavě v přístavu České Vrbné mohou využít i jeřáb, jehož nosnost je deset tun.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr.r

kde je sjezd pro ty přívěsy na ty čluny se nesmí dát značka na příjezdovou komunikaci zákaz vjezdu všem motorovým vozidlům. Povodí musí taky komunikovat s obcema kde to leží. Na moravě je to třeba nad elektrárnou strž.