Letectví

Ruzyni čeká v zimě rekordní provoz, největší expanzi v Praze spouští Ryanair

Terminál 2 Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha
Terminál 2 Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Jedenáct nových destinací se objeví v zimním letovém řádu Letiště Praha. Expanze dopravců by měla přinést cestujícím větší výběr spojení i nižší ceny.

Zimní letový řád začíná platit v neděli 29. října 2017, počítá v Praze s celkem 61 leteckých společností, z toho 56 na linkách pro cestující. Nový letový řád nabídne pravidelná spojení do 112 destinací.

„Velmi nás těší, že také nadcházející zimní letová sezóna se na Letišti Václava Havla Praha ponese v duchu dalšího rozšiřování leteckých spojení. Nové možnosti cestujícím přinesou i stávající letecké společnosti, řada z nich se totiž chystá dosavadní kapacity v Praze navýšit. To je příklad i Qatar Airways, která od prosince zahájí provoz své druhé přímé denní linky do katarského hlavního města Dauhá,“ řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Největší expanzi chystá v Praze Ryanair, který od neděle svůj provoz v Praze prakticky zdvojnásobí. Denně začne létat do Barcelony, Eindhovenu a Madridu, pětkrát týdně do Budapešti,třikrát týdně do Boloni a Edinburghu. Dvakrát týdně pak do Krakova a Malagy.

Příchod Ryanairu na další trasy se projevil už na cenách letenek, nejvíce spadly ceny letenek v případě Barcelony.  Cenová válka ale aktuálně probíhá i na jiných trasách, například na letech do skotského Edinburghu, kde teď o cestující bojuje s cenami pod tisíc korun za zpáteční letenku easyJet a Ryanair.

Celkem se bude v rámci zimního letového řádu létat z Letiště Václava Havla Praha do 41 zemí. Zemí s největším počtem operovaných destinací bude Velká Británie, a to díky nabídce 15 různých míst spojených s Prahou (o 3 více než v loňské zimě). Následuje Rusko s deseti destinacemi a Španělsko, Itálie a Francie s devíti destinacemi. Nově se na seznamu zemí objeví v zimní sezóně Island a Gruzie.

Nejvíce denních letů bude během zimního letového řádu směřovat do Londýna, a to až 13 letů denně. Ty budou poprvé v historii směřovat na všechna mezinárodní londýnská letiště. Stane se tak díky nově otevřené lince na letiště Londýn/City obsluhované šestkrát týdně společností BA Cityflyer, dceřinou firmou British Airways. Mezi další vytížené destinace bude v zimě patřit Moskva s až devíti lety denně, následovaná Paříží, Amsterdamem a Frankfurtem s až sedmi denními letovými frekvencemi.

V nabídce destinací dále přibude Kaliningrad (Rusline), Tbilisi (Georgian Airways), Keflavík (Wizz Air), Aarhus (České aerolinie) či izraelský Ejlat (Wizz Air). Mezi dálkovými linkami se v zimě poprvé objeví čínský Si-an známý především díky terakotové armádě, a pokračovat bude i v létě zavedené spojení do katarského Dauhá, které nabízí zajímavé přestupy na další linky do Asie a Austrálie.

Mezi leteckými společnostmi, které nabízejí přepravu cestujících, se v zimní sezóně na Letišti Václava Havla Praha poprvé objeví Qatar Airways, Flybe, BA Cityflyer, Rusline a Georgian Airways.

Z nabídky spojů ale přes zimu některé linky zmizí. Končí například easyJet s lety do Paříže, zkrachovalý Air Berlin na spojení do Berlína nikdo nenahradí.

11 nových destinací oproti loňskému zimnímu letovému řádu

Aarhus (České aerolinie)
Liverpool (Ryanair)
Dauhá (Qatar Airways)
Londýn/City (BA Cityflyer/British Airways)
Ejlat (Wizz Air)
Londýn/Southend (Flybe)
Kaliningrad (Rusline)
Si-an (China Eastern Airlines)
Krakov (Ryanair)
Tbilisi (Georgian Airways)
Keflavík (Wizz Air)

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Díky Bohu za Budapešť. S ČSA to leckdy vycházelo pomalu dráž než letět do Austrálie, vlak nebo auto jsou zase slušný masochismus.