cargo

Ruzyně udržela v lednu dvouciferné růstové tempo, Stansted překonal v Praze Heathrow

Terminál 2 Letiště Václava Havla. Foto: Letiště PrahaTerminál 2 Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Letiště Václava Havla v lednu úspěšně navázalo na loňský rekordní rok. Jak ukazují statistiky za první letošní měsíc, počet pasažérů

Letiště Václava Havla v lednu úspěšně navázalo na loňský rekordní rok. Jak ukazují statistiky za první letošní měsíc, počet pasažérů nadále roste dvouciferným tempem.

Branami letiště v lednu prošlo 932 920 cestujících, což je o 10,5 procenta více než před rokem. Tempo růstu je ale proti loňskému roku poloviční. Data zveřejnilo Letiště Praha na svých stránkách.

Lednová čísla potvrzují trend minulých měsíců: cestujících přibývá rychleji, než roste letecký provoz. Počet pohybů letadel stoupl o čtyři procenta. To znamená, že do Prahy létají větší a plnější letadla než dříve.

Zajímavé jsou i pohyby v žebříčku letišť, kam se z Prahy nejvíce létá. Na prvním místě zůstalo moskevské Šeremetěvo, následované pařížským letištěm Charlese de Gaulla. Z pozice trojky proti loňskému roku překvapivě spadla Dubaj, které meziročně ubyla téměř desetina cestujících. Na její místo se dostal Amsterdam.

Ještě zajímavější je vývoj na letech z Prahy do Londýna. Leden je už třetím měsícem v řadě, kdy není nejčastějším cílem cestujících z Prahy hlavní londýnské letiště Heathrow, ale Stansted. Je za tím především expanze společnosti Ryanair, která navýšila od zimního letového řádu počty letů mezi Ruzyní a Stanstedem. Meziročně počet cestujících mezi Prahou a Stanstedem stoupl o 72 procent. Větší konkurence a nabídka letů je patrná i na počtu cestujících mezi Prahou a Curychem, který se po dlouhé době vrátil do žebříčku 15 nejčastějších cílů pasažérů z Prahy.

Letiště Praha loni odbavilo rekordních 15,4 milionu cestujících, meziročně o 18 procent více.

Tagy leden 2018 letiště praha statistiky přepravených cestujících
1 komentář