Letectví Letiště

Růst pražského letiště zpomaluje, nejvíce lidí letělo do Amsterdamu

Vstup do odletové haly Terminálu 2 Letiště Praha. Autor: Letiště Praha
Vstup do odletové haly Terminálu 2 Letiště Praha. Autor: Letiště Praha

Letiště Praha míří letos k novému rekordu v počtu cestujících, i když jeho růst mírně zpomaluje. Říjnové statistiky přinesly i zajímavé pohyby v žebříčku letišť, kam lidé nejvíce z Prahy létají.

Podle zveřejněných výsledků za říjen přepravilo Letiště Praha 1,466 milionu cestujících, což znamená meziroční nárůst o 7 %. Za celý rok letiště přepravilo 14,41 milionů cestujících, meziroční nárůst je 9,6 %. V říjnu se tak v počtech cestujících dostalo Letiště Praha na úroveň loňských jedenácti měsíců.

Statistiky přitom ukazují, že růst táhne nasazování větších letadel a větší vytížení: počet pohybů, tedy odletů a příletů, stoupl jen o 3 %.

Nečekaná změna nastala v pořadí letišť, kam se z Prahy létá. Letos už podruhé je  se 68 512 cestujícími na prvním místě měsíčních statistik Amsterdam, který se ještě před pár lety pohyboval kolem pátého místa. V říjnu předstihl i letiště Paříž CDG a Šeremetěvo v Moskvě, která dlouhodobě bývají na prvním místě.

Žebříček letišť podle počtu odbavených cestujících na Letišti Praha.
Žebříček letišť podle počtu odbavených cestujících na Letišti Praha.

Za nárůstem je rostoucí kapacita na spojení do Nizozemska, roste současně zájem o dálkové lety s KLM přes Amsterdam i krátké turistické cesty do obou měst.

Říjnová čísla ukazují i to, že nasazení druhého letadla Emirates do Prahy nevedlo k tak velkému růstu, jak firma čekala: počet cestujících do Dubaje stoupl v říjnu v meziročním porovnání jen o desetinu. Aerolinka už omezila provoz na lince na jeden let denně.

Poznámka: v textu jsme původně mylně uvedli, že v říjnu letělo poprvé nejvíce lidí v historii do Amsterdamu. Ve skutečnosti k tomu došlo už v květnu. Za chybu se omlouváme

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Akorát by si autoři mohli trochu zapřemýšlet nad obsahem článku. Hlavním důvodem není v Amsterdamu KLM, ale to že si z ně dělá hlavní hub Delta. Amsterdam a Paříž rostou hlavně ako dvě největší základy SkyTeamu v EU. KLM defakto slouží jako hlavní přískoková aerolinka na transatlantické lety s Deltou. Samozřejmě zase směrem Afrika je z Amstru KLM jednička.

Asdf

Moskva na druhém místě? Předpokládám, že hlavně kvůli postupům, protože se mi nechce věřit, že by Češi víc navštěvovali Putinovo město, než např. Barcelonu 🙂

Asdf

oprava : kvůli přestupům..

Bob

Emirates omezily přece lety kvůli nějaké rekonstrukci dubajského letiště a ne kvůli nezájmu cestujících.

Jen tak

Emirates kvuli zadne rekonstrukci nic neomezily. Ta rekonstrukce je az pristi rok na jare.

Omezeni druhe rotace do dubaje ma jine priciny.

Michal

Nechci být šťoural, ale neletělo nejvíc lidí do Londýna? 🙂

Mimochodem, je zarážející, že víc PAX letí do hlavního města SSSR než do Frankfurtu. Asi ty frankfurťáky ukradlo KLM.

Sauce

Do Londýna jako města samozřejmě letělo nejvíce lidí, ale to po sečtení všech letišť (Heathrow, Stansted, City, etc.).

Tomas

Nebo se Frankfurt postupně rozdělil na Frankfurt a Mnichov

Ivan Lejčar

Místo aby jeli vkakem…

Radek Janata

Pokud mluvíte o tom Amsterdamu z titulku, tak přímý noční vlak byl před pár lety zrušen a přes den to trvá cca 12 hodin s minimálně jedním přestupem.

Holt nám chybí VRT do západní Evropy.

Marek

Zajímalo by mě srovnání s varšavským letištěm Frédérica Chopina. Vydává toto letiště podobné statistiky? Díky za odpověď.