Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ŘSD získalo pravomocné stavební povolení k severnímu obchvatu Jaroměře

Stavba dálnice D11 v úseku Smiřice - Jaroměř. Pramen: ŘSD
Stavba dálnice D11 v úseku Smiřice - Jaroměř. Pramen: ŘSD
Samospráva severnímu obchvatu přikládá možná větší význam než právě budované dálnici D11

Zahájení výstavby severního obchvatu Jaroměře přestává být fikcí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo pro téměř sedmikilometrovou stavbu pravomocné stavební povolení. Ministerstvo dopravy jako odvolací instance zamítlo odvolání proti povolení, které vydal úřad Královéhradeckého kraje.

„Stavební povolení tak nabývá právní moci. Aktuálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele – termín pro podání nabídek je zatím v březnu,“ uvedl šéf ŘSD Radek Mátl. Dlouho očekávaný tendr vypsalo ŘSD koncem roku. Obchvat má jako silnice I/33 propojit novou dálnici D11 s hlavním tahem na Náchod a polskou Kudowu-Zdrój. Předpokládaná hodnota zakázky je 862,6 milionu korun.

Silnice I/33, severní obchvat Jaroměře. Pramen: ŘSD
Silnice I/33, severní obchvat Jaroměře. Pramen: ŘSD

Pro Jaroměř bude částečnou úlevou od tranzitu už nový sedmikilometrový úsek dálnice D11 od Smiřic, který se buduje od roku 2018 a má být hotov do konce letošního roku. Samospráva nicméně považuje minimálně za stejně významný i severní obchvat. Jeho otevření současně s dálnicí ostatně vyplývá z územního rozhodnutí.

Tomu už ale ŘSD nedostojí. Obchvat chce začít budovat letos, dokončen by měl být v roce 2023. Příprava přitom trvá přes jednu dekádu, stanovisko k vlivu na okolí (EIA) bylo vydáno už v roce 2006. Součástí stavby bude i most přes Labe. Silnice I/33 je jednou z nejdůležitějších a nejvytíženějších silnic Královéhradeckého kraje.

 

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

Mně se tato stavba bytostně dotýká, protože bydlím pár set metrů od ní a vím, co to je, když vám dnem i nocí duní pod okny kamiony, a když si kvůli ustavičnému kraválu nemůžete ani ve vedrech pootevřít na spaní okno. Takže doufám, možná, že dost naivně, že stavba tohoto obchvatu bude opravdu v r.2023 hotová, a že na staveništi nebudou vidět vedle stojící stavební techniky jen skupinky lopatošů opírajících se o své pracovní nástroje, a že se tam bude pracovat od rozednění do setmění třeba na dvě směny, a to i o víkendech, jak tomu bylo např. při stavbě… Číst vice »

michal

Nedala by se ta stavba urychlit? Je to pár km silnice a pár mostů to by se snad dalo postavit pár mesicu rychleji, ne?

Eduard

Pokud chcete aby ta stavba byla kvalitní tak bohužel doba výstavby nejde moc zkrátit. Zvláště ne v našich přírodních podmínkách. Prostě beton potřebuje čas a tu správnou teplotu. Ono by to samozřejmě šlo postavit podstatě rychleji, ale pak by se nikdo nesměl divit že ta silnice „zlobí“.

JanS

Neznám detaily onoho mostu přes Labe, ale tady nejsme v Grónsku. Není absolutně jediný důvod, aby stavba tohoto rozsahu trvala déle než dvě stavební sezóny. Takže pokud se začne do tohoto léta, musí být hotovo do podzimu 2023.
Vše ostatní je diletantismus ze strany ŘSD.

Milan alias Skeptik

Je skvělé, že přípravy pokračují, stavební povolení je uděleno, soutěží se zhotovitel, jen jaksi chybí pozemky pro stavbu. Ve srovnání s marasmem v této zemi je to jen drobnost, tím spíš je zoufalé, jak se nedaří tuto situaci definitivně a s uspokojivým výsledkem pro obě strany vyřešit.

Jarda Š.

Pozemky pro stavbu by chybět neměly, protože bez nich by nebylo možné vydat stavební povolení.

Majkii

Netýká se staveb veřejně prospěšných.

Jarda Š.

Týká se i staveb veřejně prospěšných, u těch je ale možná tzv. předběžná držba v případě, že není ještě pravomocně rozhodnuto o výši náhrady.

Milan alias Skeptik

To bych byl rád, měl jsem za to, že vyvlastnění pozemků je jiný proces. Vzpomínám si matně na slova pana soudce, že to požene klidně až do Štrasburku.

Démon

myslím, že Kučera ještě neřekl poslední slovo 🙁

Vladimír Bílý

Takže místopředseda vrchního soudu, jako státní zaměstnanec: – má kus pole s tržní cenou okolo 30 Kč/m2 – sehnal si znalce, který je ocenil na téměř 500 Kč/m2 – ŘSD mu za to nabízí cca 250 Kč/m2, tedy osminásobek tržní ceny – po státní organizaci ŘSD chce, aby jej nezákonně odkoupilo za ještě 2x vyšší cenu – v médiích tvrdí, jak jej strašně chce prodat, ale ŘSD to blokuje, protože to nechce koupit – když nepochodí, napadne stavební řízení Diplomaticky řečeno, moje důvěra v soudce a potažmo celý soudní systém je poněkud otřesena. A to ještě člověk musí vzít v… Číst vice »

Mašinka

A Vy jste nějakou důvěru v náš soudní systém měl? To Vám mohu jen a jen závidět.

MildaIV

Dobrosrdeční lidé obvykle nestudují práva.

BND 30

Já bych do toho nemíchal, jestli je nebo není státní zaměstnanec. To bychom mohli skončit u toho, že si smí zpívat jen státní hymnu…
Jsou to rodinná pole, nějaké dědictví, chovatele jako průměrný Čech. Pronajímal je, někdo je po něm chce, tak zkusíme, kolik nejvíc zaplatí. Z jeho pohledu je to jenom pod dálnici. Takže žádná citovka…

Greta

Pane Bílý, vy jste krásná ukázka čecháč kovského myšlení. Doktor Kučera to měl udělat stejně jako pan ministr Toman. Nechal by bratra nebo jiného příbuzneho založit s.r.o, pozemky převést na společnost a zavistivci jako vy by mu dali pokoj.

Vladimír Bílý

Já si myslím, že pan soudce je pěkný vyčůránek, hajzlík nebo prostě jenom blb co se nějakým záhadným způsobem dostal takto vysoko. A myslíte, že mu toto závidím?:-) To jste vedle. Mě je takových lidí spíše líto.

BND 30

Řekněte mu to do očí ?

Zuzana

Opravuji závažnou a zavádějící chybu v komentáři pana Bílého.
ŘSD neplatí 250 Kč/m2, ale přibližně desetinu, a to necelých 26 Kč/m2. Pozemek má 1.161 m2 a v článcích je uváděná cena 30.000 Kč od ŘSD pro pana Kučeru.
Takže se dostáváme zhruba na tržní cenu.
Zvrhlé je, že člověk je nucený prodat svůj majetek, který vůbec prodat nechce, za směšnou cenu, kterou mu někdo nařizuje. A ještě je za to očerňovaný.

Laik

Hurá!

Jarda M.

Poctivá práce je poslední zoufalý pokus jak získat peníze.