ŘSD začíná soutěž čtyřpruh u Nového Boru, hotovo má být za dva roky

Lávka pro pěší přes silnici I/9 a I/13 u Nového Boru. Foto: Projektový ateliér VanerLávka pro pěší přes silnici I/9 a I/13 u Nového Boru. Foto: Projektový ateliér Vaner

Součástí akce bude vybudování velké okružní křižovatky u Svoru. Má zamezit tragickým nehodám.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo největší zakázku na silniční stavbu v Libereckém kraji za poslední roky. V soutěži s odhadovanou cenou 634 milionů korun hledá firmu, která rozšíří silnici I/9 mezi Novým Borem a Svorem na čtyři pruhy.

Podle zadávací dokumentace mají firmy čas na podání nabídek do 31. 12. letošního roku. Před samotnou soutěží na stavbu ŘSD vypsalo ještě soutěž na přípravu území v podobě kácení stromů a dalších úprav v hodnotě 25 milionů korun.

Půjde o první čtyřpruhový úsek na silnici I/9. Jde o vytíženou část silnice, která je na této trase využita i jako silnice I/13 a je hlavní spojnicí z Prahy do Šluknovského výběžku nebo mezi Libercem a Děčínem.

ŘSD již získalo pravomocné stavební povolení. Samotná stavba má trvat dva měsíce. Necelé tři kilometry dlouhý úsek řeší rozšíření v místě, kde je silnice zatím dvoupruhová. ŘSD v informačním letáku rozšíření vysvětluje očekávaným dalším nárůstem provozu: pro rok 2035 je odhadovaná intenzita dopravy dokonce 17 tisíc aut za den. Odhadované náklady jsou 519 milionů korun. Stávající kategorie S 11,5/80 se rozšíří na čtyřpruh kategorie S 21,5/110.

Velkou proměnou projde i křižovatka silnic I/9 a I/13 ve Svoru, kde došlo v minulosti k řadě tragických nehod kvůli nedání přednosti v jízdě. Nově vznikne okružní křižovatka. Z ní má v budoucnu vést i nový obchvat Svoru.

Trasa silnice I/9 a I/13 u Nového Boru, kde dojde k rozšíření vozovky. Foto: ŘSD

Trasa silnice I/9 a I/13 u Nového Boru, kde dojde k rozšíření vozovky. Foto: ŘSD

Tagy I/13 I/9 Ředitelství silnic a dálnic ŘSD Svor - Nový Bor
20 komentářů