dpp

ŘSD to v tendru na značky přehnalo s požadavkem na zkušenost, dostalo pokutu

Pražský okruh na západě metropole. Pramen: ŘSDPražský okruh na západě metropole. Pramen: ŘSD

Konkrétně šlo o zakázku na aktualizaci orientačního dopravního značení mezi sjezdy na D4 a D5.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí zaplatit pokutu za nepřiměřené požadavky v tendru na aktualizaci značení na Pražském okruhu. Pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je pravomocná, předseda úřadu Petr Mlsna ji nicméně po rozkladu ŘSD snížil o 100 tisíc korun na 700 tisíc korun.

„Rozhodnutí ÚOHS respektujeme a jeho závěry budeme reflektovat ve svých budoucích zadávacích řízeních,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Studecký. Právě tento příslib byl jedním z důvodů, proč Mlsna pokutu snížil. Prvostupňový verdikt, podle kterého silničáři omezili hospodářskou soutěž, ponechal v platnosti.

Konkrétně šlo o zakázku na aktualizaci orientačního dopravního značení mezi sjezdy na D4 a D5. ŘSD požadovalo, aby se na zakázce podílel systémový specialista s praxí v oboru správy a údržby dálničních informačních systémů (DIS) „včetně integrace dopravního značení do těchto systémů alespoň u dvou zakázek, každé trvající po dobu minimálně jednoho roku“.

Integrace dopravního značení do DIS přitom nebyla předmětem veřejné zakázky, neboť šlo o rekonstrukci stávajícího značení, které je již v systémech integrováno.

„Úřad vyhodnotil uvedený požadavek jako neodůvodněný a nepřiměřený, neboť by měl de facto prokázat zkušenost dodavatele, která jde nad rámec předmětu předmětné veřejné zakázky. Zadavatel tak vytvořil překážky hospodářské soutěže, když nesplnil povinnost umožnit rovné příležitosti všem dodavatelům, kteří jsou objektivně schopni poskytnout plnění,“ řekl Mlsna.

Tagy D0 Pražský okruh ŘSD ÚOHS
7 komentářů