Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ŘSD po letech vypsalo soutěž na obchvat Havlíčkova Brodu, bude stát přes miliardu

Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy
Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy

Ředitelství silnic a dálnic vypsalo první letošní velkou zakázku na stavbu silnice v hodnotě přes miliardu korun. Jde o dlouho očekávanou stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu, která má ulehčit městu od silné tranzitní dopravy.

Zakázka za 1,162 miliardy korun má být spolufinancována z evropských zdrojů. Podle věstníku veřejných zakázek mají zájemci termín na podání nabídek do 21. března.

Čtyřkilometrový úsek naváže na již dříve otevřenou část obchvatu, takzvaný severovýchodní diametr, který slouží od roku 2003. Ten vyvedl z města jen část dopravy, hlavní tranzitní provoz silnice I/38 vede nadále přes město. Podle posledního sčítání dopravy v roce 2016 městem denně projede přes 17 tisíc aut, více než pět tisíc nákladních. Po dokončení obchvatu povede trasa silnice I/38 už plně po okraji města.

Obchvat bude postaven v kategorii 11,5/70. Na trase vzniknou dvě nové mimoúrovňové křižovatky: Termesivy a Skalka. Na začátku i na konci trasy je přeložka silnice I/38 napojena na stávající silniční síť úrovňovými okružními křižovatkami – na začátku stavby jde o  stávající okružní křižovatku. Součástí je i přemostění dvou železničních tratí. Kompletní popis stavby je na stránkách ŘSD.

Mapa JV obchvatu Havlíčkova Brodu. Foto: ŘSD
Mapa JV obchvatu Havlíčkova Brodu. Foto: ŘSD

Stavbu chce ŘSD zahájit ještě letos. Od konce listopadu má už na obchvat stavební povolení. Přípravu dlouho zpomalovaly nevyřešené výkupy pozemků.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
klkl

Silnici 38 by měli (přinejmenším mezi D1 a D10) řešit jako čtyřpruh (jakékoliv kategorie). Díky za každý nový obchvat, ale s ohledem na současný provoz je to už málo.

Poudy

To ano, otázka jestli ne v nějaké jiné stopě, když se podívám na mapu, tak budu stejně jezdit přes město. Bylo by hezké, kdyby se tu třeba naplánovala do budoucna nějaká hezká dálnice, nebo alespoň 4pruh jednička, a udělala se na to územní rezerva, aby to nebyla klikatice 🙂

klkl

No jistě. (Ve městě, na staré trase, jistě pak udělají nějaká „opatření“, abysme to ještě přehodnotili…)

Alibaba

Tak samo, že minimálně zakážou průjezd kamionům v určitých směrech. Nějaká ten redardér a semafor pro přesměrování a odrazení.
Jinak z toho obrázku není jasné, zda se počítá s celým okruhem (360°) okolo Brodu (nápad ještě z dob, kdy byly silnice č 19 a 150 silnicí 18). Nebo alespoň i jižní propojení silnic 34 a 38.

kik

Na tom plánku z ŘSD je vidět návrh pokračování obchvatu směrem k I/34 – tedy jižní propojení. Co jsem ale četl někde jinde a snad si to pamatuji dobře, tak si tam lidé koupili pozemky nebo domy – a věděli o plánovaném obchvatu – a teď proti němu protestují… Takže klasika….

Alibaba

Já blbec si ho pořádně nerozklikl. 🙂

Pako

Žiju v brodě a myslím že je tady obchvat zbytečný, lépe vyřešit co s těma autama. Navíc zkazí mnoho pěkných míst v okolí jen kvůli pohodlnosti. Ano, Brod je zacpaný každý den ale jen mezi cca třetí a čtvrtou hodinou a to není zase tak hrozné. Vím že je to názor který se dneska moc nenosí, spousta lidí tím autem potřebuje jezdit dnes a denně, ale taky je spousta kretenů co ježděj i po městě autem, jen aby nemuseli udělat krok navíc, a Ti ať si v té koloně stojej třeba celej den, jejich blbost ☺

Jana

Bydlím na Žižkově ulici,a věřte,že POSLOUCHAT ta auta každý den od 4h do půlnoci,je šíleně….. obchvat měl být dávno,ale minimálně k Bartousovu a kdysi-severni- ke Knyku……. je to ostuda…4km…..

Petr

No nevím myslím si, že aspon další čtvrtka obchvatu je dobrá. A že obchvat zde je potřeba. Když vidím jak kamiony na Masarykově ulici z kopce se predjizdi je jen otázka času, kdy se zde neco stane. Ještě bych propojil silnici od Jihlavy a Humpolce, vždyť jsou tam jen louky a většina kamionu by zmizela z Masarykovi ulice.

Ilona

Presne…tohle neni zadny obchvat. Mělo se začít prepracovanim dokumentace……kocourkov😟😟