umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

ŘSD ode dneška staví i východní polovinu obchvatu Frýdku-Místku

Vizualizace obchvatu Frýdku - Místku. Foto: ŘSD
Vizualizace obchvatu Frýdku - Místku. Foto: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahájilo výstavbu druhé části obchvatu Frýdku-Místku. Druhá etapa je dlouhá přes čtyři kilometry, jde o úsek mezi silnicí I/56 a dálnicí D48 směrem na Český Těšín. Obchvat má vyvést tranzitní dopravu z hustě zastavěné oblasti.

„Dnes zahajovaná stavba řeší společně s již realizovanou první částí vybudování kapacitního obchvatu Frýdku-Místku, který odkloní z města veškerou tranzitní dopravu. Ve městě tak výrazně poklesne hluk, dojde ke zlepšení ovzduší a podstatně se zvýší bezpečnost,“ uvedl šéf ŘSD Radek Mátl.

Už od loňského května buduje ŘSD šestikilometrovou západní část obchvatu Frýdku-Místku, stavba dálnice D48 probíhá i mezi Rybím a Rychalticemi. V příštím roce chtějí silničáři zahájit výstavbu mezi Bělotínem a Šenovem u Nového Jičína.

Cesta k zahájení stavby u Frýdku-Místku přitom byla dlouhá. Už v roce 2004 ŘSD získalo souhlasné stanovisko v procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Příprava se ale protahovala. Stavební povolení vydalo ministerstvo dopravy v srpnu 2017, proti němu se ale ještě odvolaly Děti Země, případ se dostal až k Ústavnímu soudu.

Frýdek-Místek,obchvat. Autor: ŘSD
Frýdek-Místek,obchvat.
Autor: ŘSD

Nová dálnice vyjde dráž, než ŘSD plánovalo. Už loni totiž vybralo na stavbu sdružení v čele s firmou Silnice Group, které nabídlo cenu 1,339 miliardy korun. Sdružení ale náhle odstoupilo od smlouvy a ŘSD muselo soutěž vypsat znovu. Napodruhé vyhrály Strabag a Eurovia s cenou 1,975 miliardy korun. Řidiči by se po novém obchvatu měli poprvé projet v květnu 2022.

První etapa obchvatu Frýdku-Místku staví od loňska sdružení firem vedené Alpine Bau.

 

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan

No. Jsem zvědav na ten kruháč na 56tce. Co to udělá..

Jakub

Technická poznámka – Alpine Bau už neexistuje, byla koupena společností Porr a tato převzala i vedení společnosti (což je správný termín dle NOZ, „sdružení“ už taky ve skutečnosti neexistují, byť se tento termín často ze zvyku používá), která staví první část obchvatu.

petr766

Tak to dejte Patrikovi k úhradě a bude od něj konečně klid…