Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ŘSD má i druhé klíčové povolení k úseku D35 Opatovice – Časy, nemá ale zhotovitele

Budoucí dálnice D35 v úseku Opatovice - Časy. Autor: ŘSD
Budoucí dálnice D35 v úseku Opatovice - Časy. Autor: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic získalo druhé důležité stavební povolení k úseku dálnice D35 Opatovice – Časy. Povolení vydané ministerstvem dopravy se týká 48 objektů na šestikilometrové části mezi Rokytnem a Časy.

Na první polovinu dvanáctikilometrového úseku od Opatovic včetně kilometrové estakády přes Labe a jeho záplavové území mají silničáři povolení už od loňska. ŘSD už má pohromadě i všechny potřebné pozemky.

Tím ale výčet dobrých zpráv pro silničáře končí. Ředitelství silnic a dálnic totiž stále nemá zhotovitele stavby, neboť zhruba dva roky trvající výběrové řízení na konci července definitivně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Koncem srpna ŘSD vyhlásilo nový tendr a doufá, že bude moci začít stavět na jaře. Termín pro podání nabídek ale už několikrát posunulo.

Původní zakázka v předpokládané hodnotě 4,6 miliardy korun skončila na zdánlivé banalitě: kvůli jednomu z formulářů, který byl součástí nabídek. ŘSD ho během soutěže opravilo, ale podle ÚOHS dostatečně neupozornilo soutěžící, že došlo ke změně. Na ÚOHS se obrátila společnost Porr, která byla v lednu vyloučena právě kvůli tomu, že nabídku podala na starém formuláři.

Porr ovšem nebyl jedinou nespokojenou firmou. Na ÚOHS se obrátilo také italsko-turecké sdružení Astaldi a IC Ictas Insaat Sanay ve Ticaret. Nejnižší cenu nabídli právě Italové s Turky (2,883 miliardy korun), na druhém místě skončila skupina Porr s cenou 3,142 miliardy korun, třetí pak bylo konsorcium Metrostav, Eurovia, Swietelsky (3,167 miliardy).

Mnohem blíže k realizaci je navazující patnáctikilometrový úsek úsek Časy – Ostrov, kde už má ŘSD zhotovitele. Smlouvu získala společnost Eurovia, stavba by měla začít 4. prosince. Podle dostupných informací ale ŘSD ještě nemá všechna potřebná povolení.

4 komentáře

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

  • Nechapu proc D35 nerozjizdi take od Mohelnice. Tady snad neni ani EIA. Stavi jen od Hradce, tedy snazi se stavet. Takto to nebude hotove ani za 20let.

  • … a pohádka o D35 pokračuje. Někdo by mohl napsat pohádku o „PRIORITNÍCH STAVBÁCH v podmínkách ČR“. Správný hospodář nevylučuje na základě formálních chyb …

Newsletter

Partneři


Výběr editora