Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ŘSD má i druhé klíčové povolení k úseku D35 Opatovice – Časy, nemá ale zhotovitele

Budoucí dálnice D35 v úseku Opatovice - Časy. Autor: ŘSD
Budoucí dálnice D35 v úseku Opatovice - Časy. Autor: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic získalo druhé důležité stavební povolení k úseku dálnice D35 Opatovice – Časy. Povolení vydané ministerstvem dopravy se týká 48 objektů na šestikilometrové části mezi Rokytnem a Časy.

Na první polovinu dvanáctikilometrového úseku od Opatovic včetně kilometrové estakády přes Labe a jeho záplavové území mají silničáři povolení už od loňska. ŘSD už má pohromadě i všechny potřebné pozemky.

Tím ale výčet dobrých zpráv pro silničáře končí. Ředitelství silnic a dálnic totiž stále nemá zhotovitele stavby, neboť zhruba dva roky trvající výběrové řízení na konci července definitivně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Koncem srpna ŘSD vyhlásilo nový tendr a doufá, že bude moci začít stavět na jaře. Termín pro podání nabídek ale už několikrát posunulo.

Původní zakázka v předpokládané hodnotě 4,6 miliardy korun skončila na zdánlivé banalitě: kvůli jednomu z formulářů, který byl součástí nabídek. ŘSD ho během soutěže opravilo, ale podle ÚOHS dostatečně neupozornilo soutěžící, že došlo ke změně. Na ÚOHS se obrátila společnost Porr, která byla v lednu vyloučena právě kvůli tomu, že nabídku podala na starém formuláři.

Porr ovšem nebyl jedinou nespokojenou firmou. Na ÚOHS se obrátilo také italsko-turecké sdružení Astaldi a IC Ictas Insaat Sanay ve Ticaret. Nejnižší cenu nabídli právě Italové s Turky (2,883 miliardy korun), na druhém místě skončila skupina Porr s cenou 3,142 miliardy korun, třetí pak bylo konsorcium Metrostav, Eurovia, Swietelsky (3,167 miliardy).

Mnohem blíže k realizaci je navazující patnáctikilometrový úsek úsek Časy – Ostrov, kde už má ŘSD zhotovitele. Smlouvu získala společnost Eurovia, stavba by měla začít 4. prosince. Podle dostupných informací ale ŘSD ještě nemá všechna potřebná povolení.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ovak

Správný hospodář nevylučuje na základě formálních chyb. -> ŘSD není správný hospodář.

Démon

Ale zákon na to je!!!

David

Nechapu proc D35 nerozjizdi take od Mohelnice. Tady snad neni ani EIA. Stavi jen od Hradce, tedy snazi se stavet. Takto to nebude hotove ani za 20let.

Démon

… a pohádka o D35 pokračuje. Někdo by mohl napsat pohádku o „PRIORITNÍCH STAVBÁCH v podmínkách ČR“. Správný hospodář nevylučuje na základě formálních chyb …