ŘSD má důležité razítko pro dokončení obchvatu Olomouce, hotový bude nejdříve 2025

Trasa úseku D35 u Olomouce, které MŽP dalo kladný posudek. V zákresu i současný stav. Foto: ŘSDTrasa úseku D35 u Olomouce, které MŽP dalo kladný posudek. V zákresu i současný stav. Foto: ŘSD

Z české dálniční sítě by měla zmizet jedna anomálie. Úsek dálnice D35, který je u Olomouce ve směru od Mohelnice

Z české dálniční sítě by měla zmizet jedna anomálie. Úsek dálnice D35, který je u Olomouce ve směru od Mohelnice přerušený kruhovou křižovatkou kvůli chybějícím třem kilometrům.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo od ministerstva životního prostřední souhlasné stanovisko se stavbou tříkilometrového úseku, která umožní plynulou jízdu okolo Olomouce bez kruhového objezdu.

Jde o druhou etapu stavby Slavonín – Křelov, která je hotová jen z poloviny. Kvůli nesouhlasu obce Křelov s trasou dálnice je hotový jen úsek D35 od mimoúrovňové křižovatky D46, za Neředínem se z dálnice stává silnice I.třídy s prudkou zatáčkou doprava a následnému příjezdu ke kruhové křižovatce. Nový úsek má tuto zajížďku odstranit.

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko s 41 podmínkami, které musí ŘSD splnit. Většina z nich je běžných, jako na jiných stavbách silnic, tedy například měření hluku či co nejšetrnější výstavba. V podmínkách je ale například i zvýšená pozornost proti šíření invazivních druhů rostlin nebo označení plochy kolem sochy sv. Jana Nepomuckého, aby nedošlo k jejímu poškození.

První záměr projektu schválilo ministerstvo dopravy už v roce 2006. Stavba ale narazila na velký odpor hlavně v Křelově. ŘSD počítá podle svého informačního letáku ke stavbě s tím, že že začne letos přepracovávat dokumentaci pro územní rozhodnutí, začít stavět chce nejdříve v roce 2023. Náklady na stavbu odhaduje na 1,2 miliardy korun.

Tagy D35 Křelov - Slavonín Olomouc ŘSD
5 komentářů