Silnice Stavebnictví

ŘSD má důležité razítko pro dokončení obchvatu Olomouce, hotový bude nejdříve 2025

Trasa úseku D35 u Olomouce, které MŽP dalo kladný posudek. V zákresu i současný stav. Foto: ŘSD
Trasa úseku D35 u Olomouce, které MŽP dalo kladný posudek. V zákresu i současný stav. Foto: ŘSD

Z české dálniční sítě by měla zmizet jedna anomálie. Úsek dálnice D35, který je u Olomouce ve směru od Mohelnice přerušený kruhovou křižovatkou kvůli chybějícím třem kilometrům.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo od ministerstva životního prostřední souhlasné stanovisko se stavbou tříkilometrového úseku, která umožní plynulou jízdu okolo Olomouce bez kruhového objezdu.

Jde o druhou etapu stavby Slavonín – Křelov, která je hotová jen z poloviny. Kvůli nesouhlasu obce Křelov s trasou dálnice je hotový jen úsek D35 od mimoúrovňové křižovatky D46, za Neředínem se z dálnice stává silnice I.třídy s prudkou zatáčkou doprava a následnému příjezdu ke kruhové křižovatce. Nový úsek má tuto zajížďku odstranit.

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko s 41 podmínkami, které musí ŘSD splnit. Většina z nich je běžných, jako na jiných stavbách silnic, tedy například měření hluku či co nejšetrnější výstavba. V podmínkách je ale například i zvýšená pozornost proti šíření invazivních druhů rostlin nebo označení plochy kolem sochy sv. Jana Nepomuckého, aby nedošlo k jejímu poškození.

První záměr projektu schválilo ministerstvo dopravy už v roce 2006. Stavba ale narazila na velký odpor hlavně v Křelově. ŘSD počítá podle svého informačního letáku ke stavbě s tím, že že začne letos přepracovávat dokumentaci pro územní rozhodnutí, začít stavět chce nejdříve v roce 2023. Náklady na stavbu odhaduje na 1,2 miliardy korun.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
železničář v důchodu

Dost absurdní je v mapě od „Google“ to shodné označení dvou téměř paralelních napojení města na „sousilničí“ 35 číslem 635 …

Radek

Proč nedošlo při úpravách ke zrušení stávající R35 od budoucího napojení ve směru od Mohelnice ke kruháči, nebo alespoň odstranění jednoho pruhu? Takto bude mít Křelov nesmyslně dva obchvaty. Nechci slyšet ten kvíkot z kraje, až se dozvědí, že z nevyužívaného čtyřpruhu bude silnice II. třídy. Navíc by sanace stávající R35 byla ku prospěchu všem včetně pěkného areálu s Nepomuckým.

FlyingJ

zatím by mohli z toho současného kruháče alespoň udělat turbo…

FlyingJ

ideálně by měly být zachovány dva pruhy v každém směru D35 i přes kruhový objezd, ostatně i z toho satelitního snímku je vidět co dělá ten přiškrcený levý jízdní pruh před kruháčem směrem na Mohelnici. Mimochodem, není to spíš než turbo jen obyč kruhák s předjízdnými cestami?