ŘSD chystá výrazné rozšíření odpočívky Klíčany na D8 u Prahy

Odpočívka Klíčany na D8. Pramen: ŘSDOdpočívka Klíčany na D8. Pramen: ŘSD

Česká dálniční síť dlouhodobě vykazuje nedostatek parkovacích míst, především pro kamiony.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hodlá výrazně rozšířit odpočívku Klíčany na pravé straně dálnice D8 u Prahy. Aktuálně začalo na úřadu Středočeského kraje územní řízení. Odpočívka se má rozšířit z dnešních 4120 čtverečních metrů na více než 22 tisíc čtverečních metrů. Stavět se má v roce 2024.

Cílem je zvýšení počtu parkovacích míst, zejména pro kamiony. Dnes ŘSD u odpočívky uvádí deset míst pro nákladní auto, po rozšíření to má být 60 míst. Podobné to je u míst pro osobní auta. Na odpočívce zůstane čerpací stanice, projekt počítá i s budoucím rozšířením dálnice na šest pruhů.

Podél dálnice vznikne gabionová zeď o délce 256 metrů pro vizuální i hlukové oddělení odpočívky od jízdního pásu dálnice. Doplněn bude rovněž mobiliář, jako jsou lavičky, stoly a odpadkové koše. Nově bude provedena například dešťová kanalizace s novou retenční nádrží a dešťovou usazovací nádrží s odlučovačem ropných látek.

„Pokud jde o průběh další přípravy, předpokládáme, že v dubnu tohoto roku by vydané územní rozhodnutí mohlo nabýt právní moci. Souběžně již pracujeme na dokumentaci pro stavební povolení,“ uvedl mluvčí ŘSD Martin Buček.

Česká dálniční síť dlouhodobě vykazuje nedostatek parkovacích míst, především pro kamiony. Na dálnicích je dnes přes 130 odpočívek, které nabízejí zhruba 2 700 parkovacích míst pro nákladní vozy. Dalších téměř 1 600 stání podle údajů ŘSD chybí.

Tagy D8 odpočívka Klíčany ŘSD
13 komentářů