Rozlétaní Češi. Tuzemské aerolinky rostou rychleji, než celá Evropa

A319, foto: ČSAA319, foto: ČSA

Dva tuzemští letečtí dopravci, Travel Service a České aerolinie, zažívají letos mimořádně úspěšný rok z pohledu zájmu cestujících. Ukazují to

Dva tuzemští letečtí dopravci, Travel Service a České aerolinie, zažívají letos mimořádně úspěšný rok z pohledu zájmu cestujících. Ukazují to jejich data o přepravených pasažérech za první pololetí letošního roku, které si vyžádal server Zdopravy.cz

Zatímco podle statistik mezinárodního sdružení aerolinek IATA vzrostl letos za první polovinu počet cestujících v evropské letecké dopravě o 8,8 %, domácí dopravci vykazují více než dvojnásobný růst přepravených lidí. Roste i vytíženost letů.

Travel Service za první pololetí přepravil podle mluvčí Vlaďky Dufkové 1,716 milionu cestujících, o 32,6 % více než loni. V datech za první pololetí jsou u největšího tuzemského dopravce cestující jak na pravidelných linkách SmartWings, tak charterových letech. Podle Dufkové i během prázdnin poptávka silně rostla, navíc tuzemský dopravce vidí silné objednávky cestovek na další sezónu.

Na letošní léto má firma ve flotile rekordních 49 letadel na celkem 12 bázích v 7 zemích. Z Česka vypraví denně až 70 letů, firma působí dál například na Slovensku, v Polsku nebo Francii.

České aerolinie hlásí za první pololetí také dvouciferný nárůst – téměř o 22 %. Za prvních šest měsíců letošního roku přepravily České aerolinie na svých pravidelných linkách celkem 1,174 milionu cestujících.

ČSA zaznamenaly v první polovině i rekordní vytížení letadel: 81 %. Není to tak dávno, co se  průměrná obsazenost blížila k 60 %. Meziročně takzvaný seat load factor stoupl o 11 procentních bodů. Dalších téměř 170 tisíc cestujících přepravily ČSA na charterových letech nebo linkách pro jiné letecké společnosti, kterým pronajímaly svá letadla včetně posádek.

ČSA nabídly letos v první polovině roku o 7 % více nabízených osobokilometrů (ASK), což je dopad jednak lepšího plánování letového řádu, tak i pronájem dalšího letadla ATR-72. „Na našich přepravních výsledcích se podstatnou měrou podepsaly příznivá ekonomická situace v Evropě a globální růst poptávky po letecké dopravě. Meziročně rostly téměř všechny trhy, na kterých působíme, nejvíce západní Evropa a Rusko. Díky stabilizaci tamního trhu jsme zlepšili naše výkony na linkách do/z ruských destinací meziročně o téměř třetinu,“ uvedl Jozef Sinčák, předseda představenstva Českých aerolinií. ČSA mají ve florile celkem 18 letadel:  1x Airbus A330, 9x Airbus A319, 5x ATR 72 a 3x ATR 42. V letošní letní sezóně vypravují ČSA pravidelné spoje do 50 destinací ve 25 zemích světa.

Tagy ČSA Travel Service
2 komentáře