Dopravci Železnice

Rozdíl 1,50 Kč za kilometr. Liberecký kraj zveřejnil, o kolik byla Arriva levnější než ČD

Osobní vlak Stará Paka - Liberec v Jeřmanicích. Foto: Jan Sůra
Osobní vlak Stará Paka - Liberec v Jeřmanicích. Foto: Jan Sůra

Společnost Arriva vlaky vyhrála poptávkové řízení na provoz vlaků mezi Libercem a Starou Pakou a navazujících tratích jen o 1,50 Kč za kilometr nižší než přišla od Českých drah. Kraj zveřejnil nabídku firmy poté, co generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec obvinil kraj z toho, že nevybral nejlevnější nabídku. Podle Kupce se kraje obecně soutěžemi pouští do rizikových experimentů.

Domníváme se, že jsme vybrali skutečně tu nejvýhodnější, Arriva byla o něco levnější,“ řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání s šéfem Českých drah hejtman Martin Půta. K jednání došlo poté, co Kupec tento týden na twitteru uvedl, že vyhrál dražší konkurent se staršími a minimálně rok bariérovými vlaky.

Podle hejtmana Arriva nabídla za provoz 157,12 Kč za kilometr, první rok přitom bude jezdit s motorovými jednotkami 845, poté už se zavázala k nasazení jednotek Siemens Desiro. České dráhy neuvedly přesnou cenu, podle Kupce byly o zhruba 1,50 Kč dražší. Celkově jde o zakázku s oběhy kolem 750 tisíc kilometrů ročně a nasazení šest souprav. Kromě linky L3 z Liberce do Staré Paky jde také o provoz na trati Tanvald – Železný Brod a část spojů ze Staré Paky do Lomnice nad Popelkou.

České dráhy nabídly v soutěži jednotky RegioShark, pro trať Tanvald – Železný Brod Regionovu. Podle hejtmana bude smlouva na tuto trať jen na sedm let. „Nově tuto trať chceme zahrnout pod soubor Jizerskohorské železnice, kde končí smlouva s Českými drahami v roce 2026,“ řekl Půta. Na trasu Liberec – Stará Paka bude smlouva desetiletá. Českým drahám zůstane provoz na dalších tratích v kraji, kde dosud jezdí včetně linky L2 Liberec – Děčín.

Podle Kupce se Českým drahám principiálně nelíbí to, že stát dopustil fragmentaci trhu. „Nemyslíme si, že ta částka, kterou kraj ušetří, je úměrná riziku, do kterého pouští. My ty vlaky i strojvedoucí máme, stejně tak základnu,“ tvrdí Kupec.

Podle něj experimenty se soutěžemi nemusí vždy vyjít, nehodlá ale krajům pomáhat, pokud konkurence selže. „Sportovně uznáváme prohru. Pro nás je ten proces nevratný. Techniku vezmeme a přesuneme jinam. Nemáme povinnost být zakleklí v blocích a čekat, až konkurence selže,“ řekl Kupec. Podle Půty má ale Liberecký kraj dobré zkušenosti se soutěžemi: už dříve kraj vysoutěžil provozovatele na Jizerskohorské železnici a z Liberce do Rybniště přes Žitavu.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kirschner
Host
Kirschner

https://kancelar-hejtmana.kraj-lbc.cz/kraj-vybral-pro-zeleznicni-trasu-z-liberce-do-stare-paky-nejlepsi-nabidku-n895030.htm

Tendenčně napsaná snůška polopravd. O lince L3 ani zmínka, protože Pesy. Důležitost je kladena na Regionovy. Přirovnání ke trati 086 jsou zcela mimo mísu a povídačky o 100 km v hodině jsou fakt za hranou. Rozhodně u trati 035. Viděl pan Sviták někdy vlak?

Joseph
Host
Joseph

Opravdu paráda… pustíme si na koleje Němce s dopravními prostředky pamatující Berlínskou zeď.

T.H.
Host
T.H.

První desiro (pro DB Regio) vyjelo roku 1999.

Kirschner
Host
Kirschner

Fajn. Siemens Desiro Classic = rok výroby cca 2000 versus Pesa Link II = rok výroby 2014 plus kačka pade navrch. Já si vybral. Hejtman taky. 😬
Co vaše slovní průjmy vůči Koridu a kraji? Najednou nic, neboť společný modrý nepřítel.

jan
Host
jan

Podle mě to ukazuje pouze nesmylsnost celého nesystému. ČD tady nejsou od toho aby naplno soutěžily se soukromými subjekty. Navíc koruna patesát. Já jsem spíš zvědavý na hodnocení z pohledu peněženky občana. A to se tady vůbec neřeší.

T.H.
Host
T.H.

Jenže ona to v původních nabídkách nebyla „koruna patesát“, ale zhruba 40 korun rozdílu (asi 30 miliónů ročně). To teď jen ČD nevyužily přihrávku kraje, aby mohly začáteční nabídku Arrivy podrazit (zřejmě měly špatné informace, protože i Kupec si doteď myslí, že byly levnější).
Z pohledu „peněženky občana“ platí IDOL úplně stejně a tarif u Arrivy (pokud vůbec bude nějaký pro regiovlaky v LK existovat) je zhruba o 20-25% níž než bezkartičkové obyčejné jízdné ČD (už dnes se většinově vyplatí jet na IDOL než ČD).

T.H.
Host
T.H.

Na trati 089 jezdil soukromý dopravce (Railtrans) od roku 2004, od roku 2010 tam jezdí vysoutěžený Vogtlandbahn. Myslím, že ze strašení a vyhrožování pána Kupce z Jediné Správné Dráhy, co neumí ani podrazit předem známou cenu a akorát doufá v selhání ostatních, si zrovna Liberecký kraj moc nedělá…
Spíš by ČD místo péče o ostatní udělaly dobře, kdyby samy dodržovaly řazení na trati Liberec-SPG.

T.H.
Host
T.H.

Poznámka: je symbolický, že tu modří mínusujou „drzý“ požadavek na dodržování řazení :).

Kirschner
Host
Kirschner

Pořád lepší řazení v řadě 840 než o třídou lepší kadiboudou GWTR vedenou brigádníkem T.H.
Minus nedávám, mohla by vám prasknout cévka.

Jackub
Host
Jackub

„Sportovně uznáváme prohru. Pro nás je ten proces nevratný. Techniku vezmeme a přesuneme jinam. Nemáme povinnost být zakleklí v blocích a čekat, až konkurence selže,“

Co je na tomto uraženém výlevu sportovního? 😮

dědek
Host
dědek

A koruny se budou kutálet do Německa.

Tronda
Host
Tronda

Je to levnější, než když je rozfofrují ČD.

Dominik
Host
Dominik

O korunu padesát a za horší soupravy.

AAA
Host
AAA

Halíře dělají talíře.

Dominik
Host
Dominik

Tak co tam poslat 810? Ušetřilo by se ještě víc.

AAA
Host
AAA

tak navrhněte to na kraji 🙂

Dominik
Host
Dominik

O korunu padesát a za horší soupravy.

Tronda
Host
Tronda

Zasekla se vám deska? Jinak je to přes milion ročně, to užje celkem dost.

Dominik
Host
Dominik

V případě stejných vozidel by ten rozdíl byl důležitý, ale porovnáváme zde stará desira, která navíc budou jezdit až další rok, první rok tu budou starší vozidla, kdežto 844 by ČD nasadili od začátku, takže jednoznačně další plus.

Tronda
Host
Tronda

Kritérium byla cena, nové vozidlo nebylo požadováno. Je hloupostí ČD, že si nepřečetli podmínky, mohli nabídnout třeba ty ojeté šroty 646 a jistě by to měli v kapse.

Dominik
Host
Dominik

Spíš je hloupostí kraje, že nevzal kvalitní novější vozidlo. Ale ať se teda Arriva ukáže, já na výsledku těžko něco změním. I když to Arriva zajímavě vyhrála, když se ani nového řízení nezúčastnily.

Ondra
Host
Ondra

Shark od pšonků rozhodně není kvalitní vozidlo! Od pšonků nebrat!

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

To je lavička v Praze..

petr.r
Host
petr.r

a co prosím tě má liberecký kraj společnýho s mobilářem pražským. nejsi náhodou v nějaké sektě pragocentralismu?

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Tu cenu přece – musíte si najít, na jaký komentář je ta reakce …

Standa
Host
Standa

Možná pro vás. Pro kraj to je pár desetin promile z rozpočtu. To krajští pašíci prožerou na jedné schůzi. A to se vyplatí

petr.r
Host
petr.r

jestli nevíte, tak koruny se kutálí do čd a je jedno jestli vůbec jezdí.

petr.r
Host
petr.r

za tu poslední větu má být Kupec na hodinu vyhozen, ať si ujasní vůbec jestli čd reprezentuje nebo ji podkopává.

Jan Sova
Host
Jan Sova

Na tom něco je. Kdyby to bylo opačně, Arriva by v bloku zakleklá byla. Kdyby se to nakonec někdy otočilo a ČD musely zaskakovat, tak to potom můžou dát zadavateli sežrat….

Axel
Host
Axel

Dobrý den, dotaz na znalce. Jde mi o udržitelnost nákladů při provozování Regiosharku, který prý má nadprůměrně vysoké provozní (i servisní) náklady. Jak jsem pochopil, tak ve Zlínském kraji se ČD zatím nedohodly na provozu Regiosharků, protože kraj nesouhlasí s částkou.

Chápu správně, že v Libereckém kraji nabídly ČD provozovat Sharky za 158,6 Kč/vlkm (tj. 1,5 Kč nad nabídkou Arrivy 157,10)? A je hloupost srovnávat pouze cenu za vlkm? Myslím to tak, že náklady na odpisy jsou i když vlak tolik nejezdí. Jak velkou část ceny 158,6 Kč můžou tvořit odpisy Regiosharků – pár procent nebo třebas 1/3 celkové ceny?

Luke
Host
Luke

Záleží, s čím se ty náklady porovnávají. Je jasné, že nová vozidla mají vyšší požadavky na servis (nelze tam nalít kdejaký vyjetý olej). Spotřeba kolem 90 litrů na 100 km je daň zejména za dynamiku, Desiru to natrhne zadek s přehledem. 🙂

Tronda
Host
Tronda

No jo ČD nemají desira, tak jsou ty pšonský krámy skvělej kauf.

AAA
Host
AAA

90 na 100, to žere jak Pandur, ne …

Luke
Host
Luke

2x 390 kW holt není zadarmo.

AAA
Host
AAA

Jojo, dvěstě v městě třista z místa. Otázka ovšem je zda je taková spotřeba potřeba.

Axel
Host
Axel

Dobrý den, díky za reakci. Já mířil trochu jinam – proč ČD napálili tak vysokou cenu, že dokázali snížit o cca 20% ve druhém kole? (dle p. Sůry sleva ČD byla 40 Kč – na cca 160 Kč/vlkm). Zatímco ve Zlínském kraji ČD chtějí tak vysokou částku za RegioSharky, že kraj jejich nabídku odmítá, ale je tlačený do kouta, neboť krajští politici (=před lety ODS a ČSSD( přidělili dotaci z EU pro ČD na RegioSharky a součástí dotačních podmínek je že vlaky budou v provozu. Tj. ptám se, taky ve Zlínském kraji ČD zdražila o cca 20% nad své náklady… Číst vice »

Axel
Host
Axel

K té údržbě RegioSharků a slevě 20% Českých drah v Libereckém kraji – existuje pro RegioShark nebo pro Regio/InterPantery něco jako je řešení elektrického Desira ve Velké Británii? https://www.railwaygazette.com/news/traction-rolling-stock/single-view/view/predictive-maintenance-at-the-heart-of-thameslink-emu-depot.html. P.S. Zajímavé, že článek mlčí o řízení CELKOVÉ VÝŠE nákladů na údržbu

Brumla
Host
Brumla

Pane Kupec nevidíte si do úst. ,,Nebudeme krájí pomáhat,, To povídejte holubům. Například Gwtr pokud nemá vozidlo, ihned přispěchá ČD s pomocí , i když samo nemá s čím. Vedení říká to my ne to vy na GR. Tak tu netlachejte

JirkaM
Host
JirkaM

Když GWTR nemá vozidlo přspěchá ČD? 😀 A teď tu o Palečkovi 😀

Hans
Host
Hans

A kde se tak děje prosim?

Ondřej
Host
Ondřej

Např.trat 045, viděno cca před měsícem.

Brumla
Host
Brumla

1-7.2 jezdilo vozidlo ČD 5 dni na 045 , a ted o Sněhurce, prosím

michal
Host
michal

A? Jedná se o pronájem motorového vozu, nevidím na tom nic divného. Esa ČDC taky tahají vlaky Regiojetu, ČD si půjčují brejlovce od KDS. Řekl bych, že tu někteří mají zbytečné starosti.

michal
Host
michal

Pokud vím, takto na té trati fungují odjakživa, je to normální smluvní vztah s ČD, kde si půjčují jejich motor, když je vlastní na údržbě, nebo v poruše, takže to není nic nového a nejedná se o nahodilé mimořádné pomoci od „dobré matky dráhy.“

tuKabel
Host
tuKabel

Kupec, pěkný hlupec

Ondra
Host
Ondra

Jen co se cestující začali vracet do vlaků, tak se jim stát/kraje snaží cestování zkomplikovat. Když vidím ty fronty u pokladen ČD, tj. fronty neschopných cestujících si koupit jízdenku pohodlně přes e-shop, lze očekávat zděšení těchto cestujících, až jim pokladní ČD bude vysvětlovat, že mají jít k jinému okénku pro jízdenku jiného dopravce pro zbytek cesty.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Tím myslíte zděšení cestujících, až se doví, že si mohou koupit jízdenku ve vlaku bez přirážky?

Tronda
Host
Tronda

Tak přece běžný cestující si chce před jízdou postát ve frontě u oslizlého okénka z dob Rakousko-Uherska.

Kirschner
Host
Kirschner

A tenhle materiál má volební právo.

Tronda
Host
Tronda

Vy ho máte bohužel taky, i když je záhadou, jak vůbec dokážete psát…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Daniel Mach:
A jste si jistý, že tomu tak bude i při nástupu ve stanicích, kde bude možno si jízdenku nějak opatřit před nástupem do vlaku, ale náhodný cestující, který tam běžně nejezdí, se to včas nijak nedoví? Zajistí „kraj“ ve smlouvách, aby tomu tak skutečně bylo?

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Existuje u nás náhodný cestující, který neví, že ve vlaku koupí jízdenku bez přirážky jen tehdy, pokud není výdejna ČD ve stanici? České dráhy přece jiný „luxus“ nenabízí, takže buď to bude stejné (= koupě jízdenky ve výdejně) nebo jednodušší (=koupě jízdenky ve vlaku bez přirážky). Ale to, co popisuje Ondra, tedy fronty u pokladem ČD, na 99% nenastane).
Navíc v těchto vlacích bude s výjimkou Staré Paky platit odbavení IDOL, což znamená výdej jízdenky bez přirážky i ve vlaku. To jsem si jistý, že ve smlouvě bude.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

U poloprázdných vlaků prodej jízdenek ve vlaku jistě velké problémy nedělá, ale při větším počtu cestujících to často únik tržeb znamená – proč asi Č(S)D vyžadují přirážky k jízdnému z „obsazených“ stanic? Budou ve frekventovanějších stanicích aspoň nějaké prodejní automaty jízdenek (třeba právě IDOLu)?

T.H.
Host
T.H.

No a kde se dnes na Liberec-Stará Paka-Lomnice a Brod-Tanvald jízdenky prodávají „obsazeně“, že to bude taková změna? 030: Liberec, Rychnov, Turnov, Železný Brod, Semily, Stará Paka (dost omezeně). 035: nikde (krom koncových stanic Železný Brod a Tanvald) 063: Lomnice (výpravčí SŽDC, čili netýká se modrogumního trucování) Takže i když přijmeme apriorní modrogumní tezi, že chudák ubližovaná Dráha se na komisním prodeji nemůže dohodnout (NECHCE – strategie „čím hůř, tím líp“), tak jednak bude v Rychnově nebo Semilech těžko kádrovat cestující, zda jim prodává IDOL jízdenku na vlak ČD nebo Arrivy, druhak třeba tu Starou Paku drží hodně nedělní odpolední… Číst vice »

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Nevím, proč se na prodejní automaty ptáte mě. Nejsem zaměstnancem ani ČD ani Arrivy ani kohokoli jiného, kdo by měl něco společného s dráhou. Jsem pouze častý uživatel. No a jestli ČD vadí únik tržeb, tak by měli nechat upravit kasírky průvodčích. Než jim to přečte, jestli mám platnou inkartu, tak to trvá neskutečně dlouho. No a třeba při cestě ze Semil do Harrachova to kontrolují třikrát … docela velké zdržení i při jízdence koupené ve výdejně. Pokud Arriva bude mít rychlejší způsob odbavení, tak možná zase tak velký únik tržeb nehrozí.

Jackub
Host
Jackub

A jak to dělají cestující ČD na neobsazených stanicích a zastávkách? Tam se musejí válet přímo hromady již zešílevších! 😀 A všude tam, kde jezdí GW Train, jakbysmet! 😀

Dominik
Host
Dominik

Jo automat GW Train je fakt „výborný“.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Myslíte ten v Trutnově hl. n. na nádraží? Pokud si vzpomínám, byly doby, kdy to bez jízdenky z něj pak už ve vlaku bez přirážky nebylo – jak je tomu teď, netuším.

Standa
Host
Standa

Takže ušetřili milion…..
Super kauf za rozjebání sítě, snížení komfortu cestujících a další výprodej české drážní dopravy do zahraničí.
Ten milion páni krajští radní prožerou nebo utratí že hovadiny za týden

MildaIV
Host
MildaIV

Hele Stando nedal bys mi milion? Prej to sou pro tebe drobný.

Standa
Host
Standa

Pro kraj je milion asi totéž, jako pro vás desetikoruna. A tu vám klidně pošlu

Jackub
Host
Jackub

Jak konkrétně je síť „rozjebaná“? Vlaky na sebe nebudou navazovat? A ten snížený komfort je projeví jak?

Dominik
Host
Dominik

Rozbitím síťovosti? A zrovna fér není podkopávat dopravce vlastněného státem, ale to je spíš na MD, které soutěžilo rychlíky.

Tronda
Host
Tronda

Jakou výhodu má sypat peníze do státního dopravce, když nedává dividendy?

Standa
Host
Standa

Státní dopravce není od toho aby sypal dividendy. Smysl(jednoho) státního dopravce je úplně jinde.
Ale protože to je formálně akciovka, tak i vy jste jejim akcionářem, tudíž (spolu)vlastníkem . A mít radost z oslabování pozice firmy jenž spoleuvlastnim je poněkud zvrácené. Tady jsou navíc zisky vyváděny do ciziny

AAA
Host
AAA

Jasně. Za socíku taky patřili výrobní prostředky všemu pracujícímu lidu. Tak asi nějak podobně jsme my všichni (spolu)vlastníkem ČD.

AAA
Host
AAA

Nakrmit odboráře aby moc neprudili

Jan Sova
Host
Jan Sova

Jel jste někdy v Šárku a v té moto-arrivě, abyste porovnla to pohodlí ??
Ani jedno se nedá vypíchnout před druhé, takže senzace se nekoná. Prostě se jenom cestující na motorové trati sveze. A jestli je pravda, že ten Šárk žere jak prokoplej, jenom proto, že víc tlačí při rozjezdu do sedaček, tak to si budou muset efektivitu spočítat jinde, už při nákupu u pšonků….

Dash9
Host
Dash9

Už se ví, jak dopadla soutěž na vlaky Dresden – Zittau – Liberec? Protože pokud to vyhrálo/vyhraje DB a u nás bude zajišťovat provoz Arriva, tak minoritním dopravce v rámci LK pomalu začnou být ČD a ne Arriva…

Tronda
Host
Tronda

Takže pro síťový efekt bude správné, když ČD odeberou i zbylé výkony v LK.

Dominik
Host
Dominik

Naopak, pro zachování síťovosti je potřeba aby v ZDO jezdili jen ČD jakožto dopravce, kterého vlastní stát. Jinam státní peníze nepatří.

Tronda
Host
Tronda

Arrivu také vlastní stát.

MRC
Host
MRC

Nádhera, ale český asi ne, co? O čem to potom je.

A jestli bude arriva jezdit tak, jak jezdí na silnicích… To se mi líbí za tu usetrenou korunu a půl. 🙂

Kirschner
Host
Kirschner

A Troník bude najednou bez práce. Nebude po kom plivat jedovaté sliny. Co budete dělat?

David
Host
David

No, místo aby měli Sharky, tak kývli na úsporu 1,50kč/km a budou mít o 10 let starší desira. Který Arriva zatím nemá. Ona nemá ani nohu. A za ty peníze co nabízí se k nim každý jen pohrne… to i ten nadstandartní plat u dráhy je za tu práci tak akorát.

kix
Host
kix

ten rozdíl ve stáří oproti desiru bude ještě větší, navíc ty sharky by byly zjevně asi uplné novoty, protože nevím, kde by vzaly jinak čd jich tolik volných, když většina je blokovaná dotacema

T.H.
Host
T.H.

Tak ona ta úspora je o dost větší – původní nabídka ČD atakovala 200 Kč/km, úspora 1,50 je až poté, co dostaly „druhou šanci“ Arrivu podrazit, nabídnout sharky (který zatím nemají 🙂 ) a hypernovy. Už to je doklad, že konkurence funguje.

Kirschner
Host
Kirschner

Chuděra podražená Arriva. Taková rána to byla, až se matička Die Bahn ve Frankfurtu zatřásla. Ale hejtman a nový radní pro dopravu ji podrželi. Viděl vůbec pan Sviták někdy vlak? Nebo mu stačilo co mu nakukali Blažek s Prokešem.

John
Host
John

Modrogumáci nevyhráli, tak vyhrožují a kopou kolem sebe. Jen tak dál soukromí dopravci, doufám že se celé ČD rozsype.

Dominik
Host
Dominik

Jojo, uvidíme co budete říkat, až se to rozdrbe jako v UK.

John
Host
John

Pořád lepší,než ty modré gumy. Zas tak hrozně bych to neviděl. Možná by stálo za to si zjisti i okolnosti, proč to bylo a tak.

Dominik
Host
Dominik

Nový Žraloci x starší Desira? Žádné vyhrožování, ale realita, který z těch soukromníků má zálohy jako ČD? Resp. má vůbec nějaké zálohy.
Rozdíl v ceně nebyl tak markantní, zde kraj pochybil.

Tronda
Host
Tronda

Myslíte? Vám by se chtělo do tepláků za škodu způsobenou eráru přes milion korun?

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Za tohle by do tepláku nikdo nešel. 😀

AAA
Host
AAA

ono i stačí být pár let vláčen po soudech

Artur
Host
Artur

To myslíte vážně? Ono by možná stačilo od toho rozdílu odečíst náklady na výběr a byli bychom na nule coby dup.

Martin
Host
Martin

A jaká by byla cena bez výběrka? Opravdu jen o 1.50Kč/vlkm vyšší? HAHA

Dominik
Host
Dominik

Za škodu se to nedá počítat, pokud se prokáže, že ty peníze jsou účelně vynaloženy, vyšší cena se nerovná automaticky škoda.

malý bobeš
Host
malý bobeš

O jakých zálohách je prosím řeč? Minimálně depo ČD v Liberci je na pokraji kolapsu, běžně jezdí Stadlery s jedním funkčním motorem, bez možnosti odstavit je do depa na opravu… – to máte na mysli?

Jenda
Host
Jenda

Ale zase je v té části bez funkčního motoru příjemně ticho, byť je to línější.

Bram
Host
Bram

V UK se to rozdrbalo natolik, že je tam historicky nejvyšší počet přepravených lidí. Ale není to klasický modrogumní provoz, kde platí režijka, tak to stojí za pendrek:-):-):-).

T.H.
Host
T.H.

Ony v rámci ATOC ( Association of Train Operating Companies) dokonce jakési režimky existují (samozřejmě ne zadarmismus, ale „priv“ sazby cca -75%), ovšem to se v odborovém ani podnikovém tisku nesmí psát, protože by to narušovalo děsivý obraz železničního pekla na zemi 🙂

Kirschner
Host
Kirschner

Koukám pán je lehce mimo, co? Především jste díky své jisté dysfunkci nezaznamenal fakt, že Arriva je větší moloch než ČD a k tomu není soukromý. Navíc bude první rok vozit cestující zmodernizovaným ovšem třicet let starým křápem. No vážení občané žijící podél trati 030 a 046, mohli jste od nového jízdního řádu jezdit téměř novými vozidly. Poděkujte odborníkům na kraji a panu hejtmanovi také.

Kubrt
Host
Kubrt

K tomu by se ještě slušelo doplnit, kterým cestujícícím by ty žraloci zmizely, resp. byly nahrazeny 843. Typuju Děčín-Liberec.

Kirschner
Host
Kirschner

Opravdu? Tak si zkuste příště tipnout jinak.

Kubrt
Host
Kubrt

OK, tak řekněte ten svůj.

Kirschner
Host
Kirschner

Tipuji že linka Liberec-Děčín to nebude. Co váš nový „typ“?

Iva D.
Host
Iva D.

Tipujete správně. Měly to být děčínské.

petr.r
Host
petr.r

můj odhad zlínský kraj, protože se mění takt sharků a nastupují regionovy.

zyx
Host
zyx

Ale vy, vazeny pane, jste asi zcela mimo (mysleno souradnicove). Ja bych kraji podekoval stejne jako pri odstraneni CD z 089 a tlaceni na CD na Jizerskohorske draze. Ten posun v kvalite byl naprosto skokovy a konecne se CD zacali alespon trochu snazit. A na 030 prvni rok zadny rozdil nepoznaji (845 a 843 je technicky skoro to same, navic 843 nejsou modernizovane). Zato dale ze Stare Paky si budou i nahale uzvat 810 s arogantni obsluhou (jak se jiz mnohokrat stalo) v podani CD. Zde v Libereckem kraji si radi kupime jizdenky ve vlaku, neni treba oslizlich okenek nebo… Číst vice »

Kirschner
Host
Kirschner

Oslizlé okénko, co mi to jen připomíná? Jo jednoho týpka, nějakého Trondu. Neznáte ho?

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Nechte posouzení na nás, co po 030 fakt jezdíme. Buď to oceníme, nebo to krajským politikům příště sečteme. Ale jak je tady v článku napsáno jinde, Liberecký kraj soutěží již léta a díky tomu je tu kvalitní doprava po Jizerské dráze novými RegioSpidery nebo Desiry z Liberce do Varnsdorfu. Změna je život!

Zyx
Host
Zyx

Nebudeme se pretahovat kdo kde jezdi vice, preci jenom na 089 nejezdi jenom desira a uzit si Os po 030 je opravdu zazitek, zvlaste s rauchpausou (nebo vychladnuti motoru?) v Turnove. No musim uznat ze i CD se za 20 let posunuli – ranni rychlik se v Rychnove nekrizi s zamlzenou 810 a v Turnove se nekrizi s 830.

Kirschner
Host
Kirschner

BR 628 si bude dávat kuřáckou čtvrthodinku v obou směrech ve stejném gardu jako nyní. Tak zkuste vymyslet jinou nevýhodu, která ČD v v tomto případě nepřísluší.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Vylepšení jízdních řádů je jinačí kapitolou, byť jistě v některých případech závislou na uvažovaných vlacích, zejména jejich rychlosti a zrychlení.

Riki
Host
Riki

Tohle se mi líbí – „Sportovně uznáváme prohru. Pro nás je ten proces nevratný. Techniku vezmeme a přesuneme jinam. Nemáme povinnost být zakleklí v blocích a čekat, až konkurence selže,“ řekl Kupec.
Tak by měly ČD přistupovat např. ke kraji který si usmyslel že sice ušetří, ALE ??? Možná to nebude vždy OK.
A nebo ke konkurenci, která má někdy potíže. Prostě se na ně „vy…t“
Stejně na ČD nenechají nit suchou.
PS: Nejsem z modré armady 🙂 Taky se mi nelíbí, to rozkouskovávání drah.

AAA
Host
AAA

A příště ať už se tam sportovně ani nehlasí!

Kirschner
Host
Kirschner

AAA ten nick máte podle toho kvalitního autobazaru? To by sedělo. 😁

AAA
Host
AAA

Na nic lepšího nemáte?

Kirschner
Host
Kirschner

Mohli jsme si vybrat jít do Áček nebo koupit jinde nové. Pro srovnání s výběrem dopravce. Duewag 628 versus Pesa 844.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Jinde v témže kraji se Českým drahám už podařilo (opět) vystřídat jiné dopravce, že teď samy od sebe vyhlašují nevratný proces je zvláštní, ale jejich věc. Jejich věc? Je to v souladu s jejich vlastníkem?

malý bobeš
Host
malý bobeš

Kterýmžto odsunem techniky zůstane v depu jaksi prázdno, že ano? A budou ty (pro sebe „nevratně“ nepotřebné) prostory ČD blokovat, nebo je ještě rády prodají?