Informační technologie Infrastruktura Letectví Zprávy

ŘLP si muselo na nový systém půjčit miliardu, původně ho chtělo platit z vlastních zdrojů

Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP
Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP

Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) si na kompletní výměnu řídícího systému půjčí. Dnes podepsal smlouvu s Komerční bankou o poskytnutí úvěru ve výši téměř jedné miliardy korun (35 milionů eur) se splatností sedm let. Podle mluvčího Richarda Klímy je úvěr důsledkem virové krize, která připravila podnik o příjmy; původně měl být nový systém pořízen z vlastních zdrojů.

„I v této pro civilní letectví zcela bezprecedentní situaci musíme pokračovat v realizaci kroků, které po odeznění krize zajistí naplnění našeho poslání a požadavky leteckých dopravců jako našich zákazníků,“ uvedl šéf ŘLP Jan Klas. Obě strany smlouvu o úvěru prezentovaly jako důkaz „důvěry v navrácení letecké dopravy do stavu před koronavirovým útlumem“.

Kompletní výměnu hardwaru, softwaru i vybavení řídícího sálu zajistí francouzská společnost Thales. Ta u českých dispečerů zvítězila s cenou 35,5 milionu eur. Zkrátka tak přišel druhý zájemce, kterým byla španělská firma Indra. Výměna systému se přitom vleče dlouhá léta a finále se neustále odkládá.

ŘLP vybralo firmu Thales už v roce 2014 s tím, že do 32 měsíců bude hotovo. Podle Klímy ale jde o náročnou operaci, v jejímž průběhu se systém neustále ladí a doplňuje o požadavky zákazníka. Složitostí tak prý předčí stěhování ŘLP do nového působiště v Jenči v roce 2007.

ŘLP kupuje systém od stejného dodavatele jako v roce 2001. Tehdy Thales dodal systém Eurocat 2000, který slouží dodnes.

Nákladná výměna kompletního systému souvisí i s chystanou proměnou letových provozních služeb nad Evropou. Ty by měly být v budoucnu poskytovány v rámci takzvaných funkčních bloků a nikoli v mezích státních hranic. Měly by tak více vyhovovat potřebám leteckých firem a odpovídat vzdušným cestám nad Evropou. I přechod na funkční bloky se ale už dlouhá léta odkládá.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondřej

Zajímavé je, že státní podnik nemá „vatu“. Stát se chová jako komerční firma, vysaje státní firmu o každý zisk a pak si musí půjčovat u komerčních bank a platit ze svého zisku úroky. Řídit stát jako firmu, bezva

miki

zisk RLP, ako monopolneho poskytovatela, je regulovany EU legislativou

bohyn

Zisk regulovaný není, maximálně taxy a z toho vyplývající tržby. Stát tu firmu ale podojí celý zisk, tak co má dělat?

GPGP

Ty bloky měli být už 8 let funkční dle nařízení EU, tzn. tady ŘLP a stát totálně zaspalo, už to mohlo být připravené a zaplacené že zisku.

Jan Neruda

Nic ve zlém, s vaším příspěvkem souhlasím, ale vy jste asi zaspal na hodinách češtiny na 1. stupni.

Jan

Možná Váš příbuzný….

Tomas

ŘLP a stat zaspalo?

a ono snad někde jinde ty bloky fungují? to
je jaksi celoevropska zalezitost, nikoli národní