Letectví Zprávy

ŘLP dostane na pokrytí ztrát od státu dotaci až 500 milionů Kč

Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP
Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP

Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) dostane od státu dotaci až 500 milionů korun. Stát tak chce podniku pomoci pokrýt ztráty způsobené koronavirovou krizí. Pokles příjmů ŘLP je zapříčiněn zejména obřím poklesem leteckého provozu kvůli pandemii koronaviru. V dubnu se provoz meziročně snížil o více než 83 procent.

Pomoc státu má formu účelové dotace, která je určena na zajištění letových provozních a navigačních služeb, včetně letištních, ve vzdušném prostoru České republiky pro letošní rok. Peníze pro ŘLP už ministerstvo schválilo.

Jemelka v této souvislosti upozornil, že ŘLP patří mezi prvky kritické infrastruktury státu a je nutné nadále zabezpečovat jím poskytované služby letovému provozu. Zároveň podnik patří k výrazně zasaženým firmám v otázce příjmů během pandemie koronaviru. Proto ministerstvo dopravy, které je zřizovatelem podniku, ŘLP pomohlo.

Podnik se potýká s výpadkem příjmů především kvůli extrémního poklesu provozu. Vedle toho byla na příští rok posunuta i splatnost faktur od leteckých dopravců za období od března do května. Přidělení dotace by tak mělo umožnit řešení této situace. „Právě přidělení dotace umožnilo posunutí splatnosti těchto faktur a podporu leteckých dopravců tak, aby mohli rozlétat svoje flotily v momentě, kdy teď budou potřebovat peníze primárně jinde,“ podotkl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Omezování letového provozu začalo od února. Důvodem bylo postupné rušení letů kvůli šíření koronaviru. Nejhorší situace nastala v dubnu, od května začíná letový provoz mírně oživovat. ŘLP kvůli krizi očekává letos ztrátu až 1,2 miliardy korun, loni mělo zisk 238 milionů korun.

ČTK

 

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alda

Kdyby z nich stát v minulých letech nevyváděl zisky, tak by je teď nemusel dotovat.

M-průvodčí

A co si radši snížit ty nehorázné platy??

Jiří Kocurek

A je to tady opět. Odboráří volají po snížení mezd. Neměli by dělat pravý opak?
A co tak se naučit německy, řídit lokomotivu a brát prémie za každý vlak převezený z Děčína do Pirny? To je moc práce, aha.

LWQ

Nehorazne platy?! Vite vubec o cem pisete? Neumite si vubec predstavit praci ridiciho a melete tu neco o nehoraznych platech? Bezte se dovzdelat radeji, ano?

Myšpul

Generální ředitel ŘLP: „V případě úspory nákladů se nám již podařilo zajistit úspory ve výši 1 miliardy korun, kde více než dvě třetiny této částky představují mzdové náklady.“
https://zdopravy.cz/rozhovor-nebe-bez-letadel-rlp-ocekava-ztratu-a-zada-dotace-propoustet-nechce-47271/

skyline

Myslím, že vám nikdo nebránil pobírat také tento „nehorázný“ plat, pokud byste prošel náročným výběrovým řízením na pozici řídícího a úspěšně prošel výcvikem. Najděte si, jaká je úspěšnost uchazečů během celého procesu a o čem to povolání vůbec je. Pak jim to možná přestanete závidět.