Infrastruktura Letectví Zprávy

Řízení letového provozu nakupovalo instruktážní služby bez soutěže, dostalo pokutu

Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP
Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP
Místo vypsání nadlimitní zakázky zadávalo Řízení letového provozu služby jen na základě objednávky.

Státní podnik Řízení letového provozu si vysloužil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné zadávání veřejných zakázek. Pokuta se týká školících služeb v hodnotě přes 40 milionů korun zadaných v roce 2019. Oznámil to dnes ÚOHS. Pokutu uložil příkazem, přičemž ŘLP proti ní nepodalo odpor.

„Řízení letového provozu porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, když v průběhu roku 2019 bez zadávacího řízení pouze prostřednictvím objednávek pořizovalo od řady dodavatelů služby spočívající v zajištění instruktorské činnosti pro následnou realizaci odborného výcviku personálu letových navigačních služeb,“ uvedl dnes ÚOHS. Podle něj mělo ŘLP zmíněné služby zadat jako veřejnou zakázku v nadlimitním režimu. Nestandardním postupem mohlo ovlivnit výběr dodavatele.

Úřad v příkazu konstatoval, že plnění poskytovaná jednotlivými dodavateli „měla věcnou, funkční, časovou i místní souvislost a tvořila tedy jednu nadlimitní veřejnou zakázku“.

Příkaz je prvním úkonem v přestupkových řízeních, v nichž je jednoznačný skutkový stav. Zadavatel má možnost podat proti příkazu do osmi dnů od doručení odpor. Pokud tak učiní, proběhne ve věci standardní prvostupňové správní řízení. V daném případě ŘLP pokutu zjevně akceptovalo, neboť odpor ve stanovené lhůtě nepodalo.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
edvan

Je vtipné, když státní podnik, zaplatí státu pokutu 🙂 .. postrádam smysl. Zodpovědnost by měl nést manager, ukončení poměru nebo srážka mzdy.

Nespokojený

Řízení letového provozu v této aktivitě pokračuje i v letošním roce. Je na čase, aby neschopné vedení státní podniku odešlo.

Miroslav Zikmund

V čem spočívá NESCHOPNOST ….

bohyn

V tomto pripade asi neschopnost dodrzovat zakony teto repobliky. V tomto pripade poskodilo vedeni podnik o pul mega, tak snad to zacalujou ze sveho, nebo z pojisteni na blbost.

Myšpul

Loni proběhlo několik personálních změn v podniku a nebyli to jen řadoví zaměstnanci. Ten kdo toto způsobil, již v podniku nepracuje.

Johny

Na koho to hodili, už v podniku nepracuje. Kdo je za to zodpovědný to dělá vesele dál.